برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1506 100 1
شبکه مترجمین ایران

امام زین العابدین

امام زین العابدین در دانشنامه اسلامی

زندگانی پربار امام علی بن حسین (علیه السّلام) سرشار از اقوال، افعال و تقریرات روشنگرانه در ابعاد سیاسی و عبادی بوده است. در این مقاله به گوشه ای از آن می پردازیم.
حضرت امام سجاد علی بن الحسین (علیه السّلام) چهارمین امام شیعیان است، پدر بزرگوار آن حضرت، امام حسین (علیه السّلام) و مادرش شهربانو است و از مشهورترین القاب آن حضرت به زین العابدین و سجاد می توان اشاره کرد. آن حضرت در سال سی و هشت هجری قمری در شهر مدینه دیده به جهان گشود و دوران کودکی خود را در شهر مدینة النبی سپری نمود.در سن دو سالگی جد بزرگوارش امیرالمؤمنین (علیه السّلام) را از دست داد و پس از آن به مدت ده سال شاهد امامت عموی بزرگوارش حضرت امام حسن مجتبی (علیه السّلام) بود و پس از آن در سال ۵۰ هجری قمری دوران امامت پدر بزرگوارش امام حسین (علیه السّلام) را درک نمود که تا سال ۶۱ هجری در کنار ایشان بود و بعد از محرم آن سال و جریان کربلا به همراه اسرای کاروان به کوفه و شام رفته و سپس به مدینه بازگشتند. تا آنکه در سال ۹۴ یا ۹۵ هجری در این شهر به شهادت رسیده و در قبرستان معروف بقیع در کنار عموی گرامی اش امام حسن (علیه السّلام) به خاک سپرده شد.
خلفای معاصر حضرت
۱- یزید بن معاویه (۶۱ – ۶۴ هـ ق)۲- معاویة بن یزید (چند ماه از سال ۶۴ هـ ق)۳- مروان بن حکم (نه ماه از سال ۶۵ هـ ق)۴- عبدالملک بن مروان (۶۵ – ۸۶ هـ ق)۵- ولید بن عبدالملک (۸۶ – ۹۶ هـ ق)البته لازم به تذکر است که هم زمان با یزید و خلفای پس از وی «عبدالله بن زبیر» برای خود در مکه و مدتی در عراق حکومت می کرد تا اینکه در سال ۷۳ توسط نیروهای عبدالملک به قتل رسید.
بیماری امام سجاد
برخی از افراد نا آگاه امام را به عنوان فردی بیمار می دانند؛ لیکن باید دانست که حضرت امام زین العابدین (علیه السّلام) به غیر از ایام عاشورای سال ۶۱ هجری در حدود ۳۵ سال بعد از آن از سلامت کامل جسمی برخوردار بوده اند و بی شک بیماری موقت آن حضرت، عنایت خداوندی بوده است تا بدان وسیله از جهاد معذور بمانند و امر امامت را پس از شهادت پدر بزرگوارش بر عهده بگیرند.
عصر اختناق
...
...

امام زین العابدین در دانشنامه آزاد پارسی

امام زین العابدین (ع) (مدینه ۳۸ـ همان جا ۹۵ق)
(نیز ملقّب به سیّدالسّاجدین و سجاد) شهرت و لقب ابومحمد علی بن حسین بن علی، امام چهارم از امامان دوازده گانۀ شیعیان، و ششمین معصوم از چهارده معصوم. امام سجاد (ع) دورۀ کودکی خود را در مدینه گذراند و حدود دو سال از خلافت جدش امام علی (ع) را درک کرد و پس از آن دَه سال شاهد حوادث دورۀ امامت عمویش امام حسن (ع) بود. پس از شهادت امام حسن (ع)، در دورۀ امامت پدرش امام حسین (ع) در کنار او بود. در محرم ۶۱ق، همراه با فرزندش محمد باقر (ع)، در جریان قیام و شهادت پدرش در واقعۀ کربلا حضور داشت. آن حضرت در روز عاشورا بیمار و بستری بود و به همین سبب دشمن از کشتن او چشم پوشید. نقش عمدۀ امام سجاد (ع) در نهضت عاشورا، پیام رسانی خون شهیدان کربلا و حفظ دستاوردهای آن از تباه شدن و تحریف بود. این رسالت، در قالب ایراد خطبه ها توسط آن حضرت و عمه اش زینب (س) انجام گرفت. پس از شهادت امام حسین (ع) که امامت شیعیان به او رسید، همراه با دیگر اسیران کربلا به کوفه و از آن جا به شام برده شد. در کاخ یزید خطبۀ بسیار مهمی ایراد کرد. سخنان امام در بارگاه یزید، چنان یزید را به خشم آورد که دستور کشتنش را داد، ولی حضرت زینب (س) مانع از آن شد. یزید که حضور اهل بیت را در شام مایۀ رسوایی خود می دید، به سرعت آن ها را به مدینه فرستاد. امام در مدینه از هر فرصتی برای زنده کردن یاد قیام کربلا و نشر معارف شیعه بهره برد و شاگردان برجسته ای مانند ابوحمزۀ ثمالی و ابوخالد کابلی را تربیت کرد، و آنان نیز معارفی را که از آن حضرت کسب می کردند، در میان شیعه رواج می دادند و از این راه تشیع گسترش فراوانی یافت. در ۶۳ق آن گاه که امام در مدینه بود، مردم مدینه بر یزید شوریدند و اعضای خاندان بنی امیه را در مدینه محاصره کردند. مروان بن حکم از امام سّجاد خواست که خانوادۀ وی را نزد خود پنهان کند؛ آن حضرت با جوانمردی پذیرفت و خانوادۀ خود را با حرم مروان به ینبع فرستاد. امام در مدینه بسیار مورد احترام بود و همگان به بزرگ منشی، خوش خلقی، علم و پرهیزکاری آن حضرت اذعان داشتند. امام زین العابدین پس از ۳۵ سال امامت، با دسیسۀ ولید بن عبدالملک به شهادت رسید و در قبرستان بقیع به خاک سپرده شد. آن حضرت از همسران خود فرزندان بسیار داشت که معروف ترین آن ها امام محمد باقر (ع) و زید بن ...

امام زین العابدین در جدول کلمات

مجموعه ای از دعاها و مناجات امام زین العابدین (ع) در این کتاب معروف آمده است
صحیفه سجادیه

امام زین العابدین را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی امام زین العابدین   • مفهوم امام زین العابدین   • تعریف امام زین العابدین   • معرفی امام زین العابدین   • امام زین العابدین چیست   • امام زین العابدین یعنی چی   • امام زین العابدین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی امام زین العابدین

کلمه : امام زین العابدین
اشتباه تایپی : hlhl cdk hguhfndk
عکس امام زین العابدین : در گوگل

آیا معنی امام زین العابدین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )