برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1455 100 1

امام رضا

معنی امام رضا در لغت نامه دهخدا

امام رضا. [ اِ رِ ] (اِخ ) علی بن موسی علیهما السلام. امام هشتم شیعه ٔ امامیه ٔ اثناعشریه. رجوع به علی... شود.

امام رضا. [ اِ رِ ] (اِخ ) ده کوچکی است از دهستان جایزان بخش رامهرمز شهرستان اهواز. واقع در 43 هزارگزی جنوب خاوری رامهرمز کنار رود کارون. در دشت قرار گرفته و گرمسیر است. و 35 تن سکنه دارد. آب آن از رودخانه ٔ کارون تأمین میشود. محصولش غلات و شغل اهالی زراعت و گله داری است. ساکنان آن از طایفه ٔ درویش هستند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 6).

معنی امام رضا به فارسی

امام رضا
ده کوچکی است از دهستان جایزان بخش رامهرمز شهرستان اهواز .
آستانه حضرت رضا آستان قدس رضوی مرقد شریف حضرت رضا در مشهد . ساختمان گنبد طلای مرقد را که فوق مقبره است بشاه طهماسب اول صفوی نسبت دهند ولی مسلم است که شاه عباس اول آنرا تعمیر کرده و نام او را بر کتیبه طلائی دور گنبد مذکور است . سر در اصلی مقبره بصحن کهنه باز می شود . گویند که ساختمان آن در عصر تیمور یان آغاز شده ولی بطور کلی بخش مهم آن که فعلا وجود دارد بوسیله شاه عباس اول ساخته شده . کاشی کاری آستانه متجاوز از ۴٠ سال طول کشید و عاقبت در زمان سلطنت شاه عباس دوم تمام شد . در کتیبه بزرگ و دور مدخل غربی اسم علیرضای خوشنویس برده شده است دو مناره طلا در اینجا وجود دارد که می گویند یکی را شاه سلیمان صفوی و دیگری را نادر شاه ساخته است . ایوان طلای عظیم صحن کهنه را گویند اول شاه طهماسب ساخت ولی بنام ایوان نادر شاه معروف است و احتمال می رود که بصورت فعلی نادر شاه آنرا ساخته باشد .

امام رضا در دانشنامه اسلامی

امام رضا (علیه السلام) هشتمین امام شیعیان و دهمین تن از چهارده معصوم (علیهم السلام) است. در این نوشتار دیدگاه برخی از علمای اهل سنت، درباره آن حضرت را از منابع اهل سنت بیان خواهیم کرد.
امام رضا (علیه السلام) هشتمین امام شیعیان در یازدهم ذی العقده سال یک صد و چهل و هشت هجری قمری در مدینه منوره در خانه حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) از مادری پاک و بزرگواری به نام نجمه خاتون (سلام الله علیها) قدم به هستی گذاشت و جهان را به قدوم خود منور ساخت. شرافت و برتری والدین آن حضرت بر هیچ کسی پوشیده نبوده و نیست. نامش را علی گذاشتند اما در این گیتی پهناور به رضا ملقب گردید. سال ۱۸۳ زمانی که هارون الرشید، شهادت امام کاظم (سلام الله علیه) را رقم زد، یادگار آن حضرت در سن سی و پنج سالگی بر مسند امامت قرار گرفت و سکان هدایت عالم به ایشان سپرده شد. در سال دویست هجری، زمانی که مامون عباسی با اجبار حضرت را به خراسان فراخواند، هفده سال از مدت امامت ایشان گذشته بود. سرانجام در پایان ماه صفر سال دویست و سه هجری، به شهادت رسید.
دیدگاه علمای اهل سنت
متنی که در پیش روی شماست، اشاره به نظرات تنی از علمای اهل سنت پیرامون شخصیت والای آن حضرت می باشد.
← ابی نواس
شخصیت روحانی حضرت رضا (صلوات الله وسلامه علیه) چنان در مقام رفیعی قرار دارد که اگر کتاب ها در فضایل ایشان نگاشته شود نمی توان حتی قطره ای از آن امواج بی کران را به تصویر کشید.
دوران پر برکت و همراه با کرامات و وقایعی که قبل و بعد از ولادت امام رضا علیه السّلام از مدینه تا مرو و مدت امامت ایشان رخ داد، جملگی دلالت بر عظمت بی کران امام رضا علیه السّلام دارد.
رویت آن از زبان بزرگان اهل سنت جالب و شنیدنی و البته شگفت انگیز است. آنچه پیش روی دارید، گوشه ی از سخنان بزرگان اهل سنت درباره امام رضا است که در منابع معتبر آنها نقل شده و تاثیر به سزیی در نزدیک کردن دیدگاه اهل سنت به دیدگاه شیعه درباره کرامت، شفاعت ، توسل و زیارت قبور و... ...


امام رضا در دانشنامه آزاد پارسی

امام رضا (ع) (مدینه ۱۴۸ـ توس ۲۰۳ق)
حرم امام رضا (ع) در مشهد
حرم امام رضا (ع) در مشهد
(ملقّب به رضا و مکنّی به ابوالحسن) شهرت علی بن موسی، امام هشتم از امامان دوازده گانه نزد شیعۀ امامیه، و دهمین معصوم از چهارده معصوم. از دیگر القاب آن حضرت، صابر، زکی، ولی، فاضل، وفی، صدیق و رضی. گفته اند مادرش کنیزی به نام نجمه بود که به وی ام البنین می گفتند. برخی نام مادر آن حضرت را تکتم نیز گفته اند. پس از رحلت پدرش امام موسی کاظم (ع) در ۱۸۳ق به امامت رسید. ۱۰ سال از امامت آن حضرت با خلافت هارون الرشید، پنج سال با خلافت پسرش محمد امین، و پنج سال آخر نیز با خلافت پسر دیگرش مأمون هم زمان بود. تا آن زمان سیاست خلفای عباسی نسبت به سادات علوی، سیاستی خشونت آمیز بود. در این میان هر از چند گاهی یکی از علویان قیام می کرد، جنگی درمی گرفت و دستگاه خلافت تهدید می شد. مأمون پس از به دست گرفتن خلافت، خواست که به این گرفتاری ها، که سیاست پیشینیان وی نتوانست چاره کند، با سیاست تازۀ دیگری خاتمه بخشد. برای همین تصمیم گرفت امام رضا (ع) را وارد دستگاه خلافت کند، تا هم برای خود مشروعیتی دست وپا کند و هم علویان را راضی نگه دارد. از این رو، پیکی فرستاد و امام را در ۲۰۰ق از مدینه به خراسان فراخواند. امام در روز دهم شوال همان سال به مرو رسید. مأمون نخست پیشنهاد کرد که خلافت را یکسره به آن حضرت واگذار کند، اما امام این پیشنهاد را نپذیرفت. پس از مذاکرات بسیار میان ایشان، سرانجام پس از دو ماه، امام ولایتعهدی را پذیرفت به این شرط که از امر و نهی و حکم و قضا دور باشد، چیزی را تغییر ندهد و کسی را عزل و نصب نکند. تاریخ این عهدنامه را روز دوشنبه هفتم رمضان ۲۰۱ق نوشته اند. پس از آن مأمون دختر خود را به همسری امام درآورد و امر کرد تا لباس سیاه که نماد عباسیان بود، به لباس سبز که نماد علویان بود، تبدیل شود. خود نیز جامۀ سبز پوشید و به نام امام سکه زد و مقرر داشت که بر منابر، خطبه به نام امام خوانده و از او به نیکی یاد شود. حضرت رضا در هر فرصتی مأمون را نصیحت و موعظه می کرد، امّا او بر امام حسد می ورزید و درصدد تحقیر وی برمی آمد و با سیاست های زیرکانه و منافقانۀ خود، موجب آزار او می شد. همچنین، گاه اموری را برخلاف شروط اولیه به امام رضا (ع) تحمیل می کرد، که درخواست اقامۀ نماز عید فطر سال ...

امام رضا در جدول کلمات

آلبومی موسیقی که به مناسبت ولادت امام رضا (ع) در سال 89 با صدای محسن چاووشی | رضا صادقی | علی اصحابی | امین رستمی | بابک جهانبخش | علیرضا شهاب | حامی و رضا یزدانی منتشر شد
هشت
شهر حرم امام رضا (ع)
مشهد
مادر امام رضا (ع)
ریحانه
مسجدی در جنوب بارگاه امام رضا (ع) در شهر مشهد
گوهرشاد
مسجدی در جنوب بارگاه امام رضا (ع) در مشهد مقدس
گوهرشاد
از القاب مبارک امام رضا (ع)
شمس الشموس

امام رضا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علیرضا
امام هشتم شیعیان ابوالحسن علی بن موسی الرض ، ملقب به «رضا» امام هشتم شیعیان دوازده امامی که وی را با عنوان امام رضا یاد می کنند. پدر او ابوالحسن موسی الکاظم الصابر (امام کاظم) هفتمین امام شیعیان و مادرش طبق روایات مختلف نام ها، کنیه ها و لقب های «ام البنین، نجمه، سکن و تکتم» را دارد. زادگاه علی بن موسی شهر مدینه بود و در توس درگذشت. شیعیان مأمون خلیفهٔ عباسی را که او را ولیعهد حکومت عباسیان کرده بود را مسئول وفاتش می دانند. مقبرهٔ وی در شهر مشهد قرار دارد و سالانه مورد بازدید میلیون ها مسلمان شیعه و سنی[۱] از ایران، پاکستان، بحرین، عراق و دیگر کشورها قرار می گیرد.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• امام رضا زنده   • سایت حرم امام رضا   • امام رضا شعر   • امام رضا عکس   • معجزات امام رضا   • زندگینامه امام رضا   • متن امام رضا   • امام رضا حامد زمانی   • معنی امام رضا   • مفهوم امام رضا   • تعریف امام رضا   • معرفی امام رضا   • امام رضا چیست   • امام رضا یعنی چی   • امام رضا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی امام رضا
کلمه : امام رضا
اشتباه تایپی : hlhl vqh
عکس امام رضا : در گوگل

آیا معنی امام رضا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )
شبکه مترجمین ایران