برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1385 100 1

امام خمینی

امام خمینی در دانشنامه اسلامی

امام خمینی
سید روح الله مصطفوی، مشهور به سید روح الله موسوی خمینی، آیت الله خمینی و «امام خمینی»، اولین رهبر و اولین ولی فقیه نظام جمهوری اسلامی ایران بود. او از مراجع تقلید شیعه بود که انقلاب ۱۳۵۷ ایران را رهبری کرد و در پی به نتیجه رسیدن آن، پس از اعلام نتیجه انتخابات تعیین نظام انقلاب، نظام جمهوری اسلامی ایران را بنیان گذارد و تا پایان عمرش رهبر ایران ماند. از او بیش از چهل کتاب در زمینه های اخلاق، فقه، عرفان، فلسفه، حدیث، شعر و تفسیر به جای مانده که بیش تر آن ها را پیش از انقلاب ایران نگاشته است.
این شخصیت بی نظیر عالم اسلام در خمین به عرصه این جهان گام نهاد. ایشان تا نوزده سالگی در زادگاه خود، خمین، به درس ابتدایی و تحصیل مقدّمات عربی پرداخت و در سال ۱۳۳۹ ق برای ادامه تحصیل به شهر اراک هجرت کرد. بعد از انتقال حوزه علمیه به شهر قم، امام نیز روانه این شهر می شود.امام در فقه از آیت الله حائری تا سال ۱۳۵۵ ق بهره مند بود و برای آموختن هئیت، نجوم و فلسفه مشاء در دروس مرحوم آیت الله رفیعی قزوینی حاضر می شد. وی در عرفان و بالأخص عرفان آمیخته با فلسفه صدرالمتألهین از مرحوم شاه آبادی استفاده کرد. امام خمینی سالهای طولانی در حوزه علمیه قم به تدریس خارج فقه، اصول، فلسفه، عرفان و اخلاق پرداخت. وی در سال ۱۳۴۲ ش در مخالفت با دخالت آمریکا و اسراییل در امور کشور دستگیر شده و به دستور شاه به کشور ترکیه و سپس به عراق تبعید شد. امام در تبعید، رهبری انقلاب اسلامی را به عهده داشت و در سال ۱۳۵۷ ش انقلاب شکوهمند اسلامی به پیروزی رسید. امام یازده سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در خرداد ۱۳۶۸ ش وفات یافت.
زندگی نامه
در روز بیستم جمادی الثانی ۱۳۲۰ هجری قمری مطابق با ۳۰ شهریور ۱۲۸۱ هجری شمسی (۲۴ سپتامپر ۱۹۰۲ میلادی) در شهرستان خمین از توابع استان مرکزی ایران در خانواده ای اهل علم و هجرت و جهاد و در خاندانی از سلاله زهرای اطهر سلام الله علیها، روح الله الموسوی الخمینی پای بر خاکدان طبیعت نهاد. مولود این روز، هدیه ای به جهانیان بود؛ شخصی که قافلۀ بشری را به سوی نور خواهد برد. پدرش، نام «روح الله» را برایش برگزید. مادر محترمه اش، «هاجر احمدی» بود.
حائری، علی و همکاران، روزشمار قمری، ص۱۷۰، اول، مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما، ۱۳۸۱ ش. ...


امام خمینی در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:خمینی ، روح الله (خمین ۱۲۸۱ـ تهران ۱۳۶۸ش)

ارتباط محتوایی با امام خمینی

امام خمینی در جدول کلمات

عنوان کتابی از امام خمینی (ره)
الرسایل , کتاب البیع
نام قدیم بندر امام خمینی (ره)
بندر شاهپور
کتاب امام خمینی در مورد ادعیه و زیارات
شرح دعای سحر

امام خمینی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

یوضا
بنیان گذار جمهوری اسلامی در ایران
محمد علی
Imam khomeyni
علی سیریزی
امام خمینی:سید روح‌الله موسوی خمینی(در شناسنامه سید روح‌الله مصطفوی: زاده ۱ مهر ۱۲۸۱ – درگذشته ۱۳ خرداد ۱۳۶۸)
اولین رهبر و ولی فقیه نظام جمهوری اسلامی ایران.
با فرمان ایشان، کمیته امداد، جهاد سازندگی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامیی ، نهضت سوادآموزی،سازمان بسیج مستضعفین، وشورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شد،
جمعیت حاضر در تشییع پیکر مطهر ایشان در کتاب رکورد های گینس به عنوان شلوغ‌ترین تشییع جنازه تاریخ ثبت شد.
بنیاگذار انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی امام خمینی   • مفهوم امام خمینی   • تعریف امام خمینی   • معرفی امام خمینی   • امام خمینی چیست   • امام خمینی یعنی چی   • امام خمینی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی امام خمینی
کلمه : امام خمینی
اشتباه تایپی : hlhl oldkd
عکس امام خمینی : در گوگل

آیا معنی امام خمینی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )