برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1507 100 1
شبکه مترجمین ایران

امام جعفر صادق(ع)

امام جعفر صادق(ع) در دانشنامه اسلامی

امام جعفر صادق(ع)
ابوعبدالله جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب(ع)، امام ششم از ائمه اثنی عشر در نظر شیعه است.
درباره زمان ولادت و وفات و عمر آنحضرت شاید صحیح ترین روایات گفته شیخ مفید در ارشاد باشد: تولد آن حضرت در مدینه در سال 83ق و وفات ایشان در شوال سال 148ق و مدفن ایشان در بقیع در کنار پدر و جد بزرگوار و عم بزرگش امام حسن(ع) می باشد. مادر آن حضرت ام فروه دختر قاسم بن محمد بن ابی بکر بود.
روایات و نصوصی که دلالت بر امامت آن حضرت دارد بسیار است. لقب آن حضرت صادق(ع) بود زیرا هرگز جز سخن درست نفرمود. رسول الله(ص) درباره او خبر داد که «کلمه حق و پیک صدق است». او را فاضل و طاهر و صابر نیز می خواندند ولی اشهر القاب او که تاریخ ثبت کرده است همان صادق است. امام صادق(ع)حدود 12 سال در کنار جدش امام زین العابدین(ع) و 19 سال بعد از رحلت آن حضرت با پدرش امام محمد باقر(ع) به سر برد و بعد از پدر بزرگوارش مدت 34 سال امامت مسلمانان را عهده دار بود.
آن حضرت ده فرزند داشت به ترتیب ذیل: 1) اسماعیل،2) ع بدالله،3) ام فروه که مادر ایشان فاطمه دختر حسین بن علی بن حسین(ع) بود،4) امام موسی کاظم(ع)، 5) اسحاق، 6) محمد، 7) ع باس، 8) ع لی، 9) اسماء، 10)فاطمه، که از مادران مختلف بودند. اسماعیل بزرگترین اولاد حضرت صادق(ع) بود و حضرت او را بسیار دوست می داشت تا آنجا که بعضی گمان می بردند او پس از پدرش امام شیعیان خواهد بود. اما اسماعیل در زمان حیات پدر از دنیا رفت و مردم جنازه او را از عریض (موضعی در مدینه) تا بقیع حمل کردند. پس از وفات حضرت صادق(ع) جمعی همچنان اسماعیل را امام دانستند و فرقه اسماعیلیه از همین جا منشعب شد.
فقه شیعه امامیه که به فقه جعفری مشهور است منسوب به حضرت صادق(ع) است زیرا قسمت عمده احکام فقه اسلامی بر طبق مذهب شیعه امامیه از آن حضرت است و آن اندازه که از آن حضرت نقل شده است از هیچیک از اهل(ع) نقل نگردیده است.اصحاب حدیث، اسامی راویان ثقه را که از او روایت کرده اند به 4000 شخص بالغ دانسته اند. در نیمه اول قرن دوم هجری فقهای طراز اولی مانند ابوحنیفه و امام مالک بن انس و اوزاعی و محدثان بزرگی مانند سفیان ثوری و شعبة بن الحجاج و سلیمان بن مهران اعمش ظهور کردند. در این دوره است که فقه اسلامی به معنی امروزی آن تو ...

امام جعفر صادق(ع) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی امام جعفر صادق(ع)   • مفهوم امام جعفر صادق(ع)   • تعریف امام جعفر صادق(ع)   • معرفی امام جعفر صادق(ع)   • امام جعفر صادق(ع) چیست   • امام جعفر صادق(ع) یعنی چی   • امام جعفر صادق(ع) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی امام جعفر صادقع

کلمه : امام جعفر صادق(ع)
اشتباه تایپی : hlhl [utv whnr(u)
عکس امام جعفر صادق(ع) : در گوگل

آیا معنی امام جعفر صادق(ع) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )