برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1491 100 1
شبکه مترجمین ایران

امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان

امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان در دانشنامه ویکی پدیا

امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان
امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان مزار باله خلیل عارف نامی قرن پنجم هجری یکی از چهارعارف ناظر بازسازی شهر تبریز و پایه گذار مسجد جامع تبریز بعد از زلزله سال ۴۳۵ هجری است وی از متقدمان مشایخ آذربایجان می باشد مزار این عارف نامی به عنوان «امامزاده ابراهیم خلیل» در ورودیه قبرستان تاریخی شهر صوفیان واقع شده است.
به نوشته صمد موحد در نخستین صوفیان ، باله خلیل از متقدمان مشایخ بزرگ آذربایجان است. در اهمیت این عارف همین بس که پس از زلزله سال 433 یا 434 تبریز، به جهت شهرت و نفوذ و حرمتی که در میان مردم داشت، از طرف امیر وهسودان، حاکم تبریز، به عنوان یکی از ناظران در امر بازسازی شهر و بنای مسجد جامع دعوت می شود. اما درباره واژه "باله" که به منظور بزرگداشت و احترام همراه نام این عارف به کار رفته است، به نظر می رسد که در آن دوره و به زبان آذری این لفظ مترادف با "اخی" بوده است چنانکه کربلایی می نویسد : "باله به زبان رازی (آذری )بزرگ و جوانمرد و صاحب ایثار را گویند"، بنابراین باله خلیل به زبان آذری یعنی اخی خلیل، همانند استادش اخی فرج، که هر دو واژه حاکی از مشرب فتوت و اخوت آنها است .
شیخ شهاب الدین عمر سهروردی در رساله فتوت نامه از عارفی به نام باله خلیل مرندی نام می برد که باید همین باله خلیل صوفیانی مورد بحث ما باشد؛ زیرا از یک سو چون صوفیان و مرند به یکدیگر بسیار نزدیک اند و مرند مهمتر و مشهورتر از صوفیان است احتمال می رود که باله خلیل در زمان خود علاوه بر صوفیانی به مرندی هم شهرت داشته است؛ و یا اینکه چون امکان دارد زادگاهش مرند بوده و بعدها در صوفیان اقامت گزیده باشد به هر دو ناحیه منسوب شده است. از سوی دیگر باله خلیل مرندی نیز مانند همنام صوفیانی خود اهل فتوت بود و در این مشرب پرورده اخی فرج زنجانی است .
به هر حال عبارت سهروردی چنین است : "قال الشیخ باله خلیل المرندی : الفتوة غصن من اغصان النبوة و الطریقة کل النبوة. شیخ المشایخ سلطان المحققین باله خلیل، رحمة الله علیه، چنین فرموده است که فتوت شاخی (شعبه ای) از نبوت است و طریقت همگی نبوت است.
عکس امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان   • مفهوم امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان   • تعریف امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان   • معرفی امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان   • امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان چیست   • امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان یعنی چی   • امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان

کلمه : امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان
اشتباه تایپی : hlhlchni hfvhidl ogdg w,tdhk
عکس امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان : در گوگل

آیا معنی امامزاده ابراهیم خلیل صوفیان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )