برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1447 100 1

الکساندر سوروس

معنی الکساندر سوروس در لغت نامه دهخدا

الکساندر سوروس. [ اَ ل ِ س ِ وِ ] (اِخ ) امپراطور روم. رجوع به الکساندر سور (ماده ٔ قبل ) و فرهنگ ایران باستان ص 268 شود.

معنی الکساندر سوروس به فارسی

الکساندر سوروس
امپراطور روم

الکساندر سوروس در دانشنامه ویکی پدیا

الکساندر سوروس
مارکوس اورلیوس سوروس الکساندر (۲۰۸–۲۳۵) (به لاتین: Marcus Aurelius Severus Alexander) که بیشتر با نام الکساندر سوروس (به انگلیسی: Alexander Severus) شناخته می شود، امپراتور روم و آخرین امپراتور دودمان سوری بین سال های ۲۲۲ تا ۲۳۵ بود.
الکساندر سوروس با نام اصلی مارکوس جولیوس گسیوس باسیانوس الکسیانوس (به انگلیسی: Marcus Julius Gessius Bassianus Alexianus) در ۱ اکتبر ۲۰۸ در فنیقیه زاده شد. او عموزاده و جانشین هلیوگابال بود که پس از به قتل رسیدن او در ۲۲۲ میلادی به عنوان امپراتور جدید روم و با عنوان سزار مارکوس اورلیوس سوروس الکساندر آگوستوس به قدرت رسید.
الکساندر سوروس جوان، امپراتوری ضعیف و تحت نفوذ دیگران بویژه مادرش یولیا مامیا بود. همین امر سبب شده بود تا او اقتدار لازم برای کنترل ارتش روم را نداشته باشد. از طرف دیگر با روی کار آمدن ساسانیان در ایران و پادشاهی اردشیر بابکان، دولت روم از سمت شرق دچار مشکل شده بود.
الکساندر سوروس در سال ۲۳۵ میلادی و هنگامی که آمادهٔ نبرد با ژرمن ها می شد به دست سربازان یاغی به قتل رسید و مرگ او پایانی بود بر دوران دودمان سوری در روم.
عکس الکساندر سوروس


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

الکساندر سوروس در دانشنامه آزاد پارسی

اَلِکْسانْدْر سِوِروس (۲۰۸ـ۲۳۵م)(Alexander Severus)
اَلِکْسانْدْر سِوِروس
یا: مارکوس اورلیوس سِوِروس الکساندروس) از ۲۲۲م، و پس از هلیوگابالوس، عموزاده اش، امپراتور روم شد. او کوشید که سنا را بیش از پیش در ادارۀ امور دخالت دهد، و حامی اولپیان و پاولوسِ حقوق دان و کاسیوس دیویِ تاریخ نگار بود. در نبرد با اَردشیر بابَکان در ۲۳۲م موفقیت هایی کسب کرد، ولی در ۲۳۵م، در راه عزیمت برای دفاع از گُل در برابر مهاجمان آلمان، در شورشی کشته شد.

ارتباط محتوایی با الکساندر سوروس

الکساندر سوروس را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی الکساندر سوروس   • مفهوم الکساندر سوروس   • تعریف الکساندر سوروس   • معرفی الکساندر سوروس   • الکساندر سوروس چیست   • الکساندر سوروس یعنی چی   • الکساندر سوروس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی الکساندر سوروس
کلمه : الکساندر سوروس
اشتباه تایپی : hg;shknv s,v,s
عکس الکساندر سوروس : در گوگل

آیا معنی الکساندر سوروس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )
شبکه مترجمین ایران