برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1387 100 1

الکترواستاتیک

الکترواستاتیک در دانشنامه ویکی پدیا

الکترواستاتیک
الکتروستاتیک، یا الکتریسیتۀ ساکن و یا ایستابرق به شاخه ای از علم فیزیک گویند که به مطالعه بارهای الکتریکی و نیروهای بین آن ها در حالتی که بارها بدون حرکت هستند می پردازد؛ باری که بر آن نیرو وارد می شود می تواند حرکت کند. از زمان باستان می دانستند که برخی از مواد، مانند کهربا، پس از مالیده شدن، مواد و ذرات سبک را جذب می کنند. واژهٔ یونانی برای کهربا (ήλεκτρον یا همان electron) سرچشمهٔ پیدایش واژهٔ electricity شد. پدیده های الکتروستاتیک از نیروهایی ناشی می شوند که بارهای الکتریکی برهم وارد می کنند. این نیروها به وسیلهٔ «قانون کولن» توصیف می شوند. نیروهای الکتروستاتیکی نیروهای غالب در برهم کنش بین ذرات در ابعاد متوسط بین اتمی هستند. برای مثال نیروی الکتروستاتیکی بین یک الکترون و یک پروتون، که با یکدیگر یک اتم هیدروژن را تشکیل می دهند، در حدود ۴۰ مرتبه از نیروی گرانشی بین آن ها بزرگ تر است.
Halliday, David; Robert Resnick; Kenneth S. Krane (1992). Physics. New York: John Wiley & Sons. ISBN 0-471-80457-6.نگهداری یادکرد:نام های متعدد:فهرست نویسندگان (link)
Griffiths, David J. (1999). Introduction to Electrodynamics. Upper Saddle River, NJ: Prentice Hall. ISBN 0-13-805326-X.
Hermann A. Haus and James R. Melcher (1989). Electromagnetic Fields and Energy. Englewood Cliffs, NJ: Prentice-Hall. ISBN 0-13-249020-X.
در مشاهدات روزمره، پدیده های الکتروستاتیکی مثال های متعددی دارند که مواردی مانند چسبیدن پوشش های پلاستیکی به دست پس از جدا کردن آن ها از بسته بندی، انفجار ظاهراً خودبخودی سیلوی غلّات، آسیب وارده به قطعات الکترونیکی در هنگام ساخت، و عملکرد دستگاه های فوتوکپی را در بر می گیرد. این پدیده ها عمدتاً ناشی از تجمع بار الکتریکی بر سطح اشیا است که بر اثر تماس با اشیای دیگر صورت می گیرد.
(بیان این کلمه بنابر زبان مبدأ آن (فرانسوی)، کولُن است اما به دلیل نوع نوشتار آن، گاهی آن را به غلط به شکل نوشتاری آن «کولمب» نوشته یا می خوانند.)
معادلهٔ پایهٔ الکتروستاتیک، قانون کولن است که نیروی بین دو «بار نقطه ای» را توصیف می کند. اندازهٔ نیروی الکترومغناطیس بین دو بار الکتریکی نقطه ای با حاصلضرب اندازهٔ بارها ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با الکترواستاتیک

الکترواستاتیک را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی الکترواستاتیک   • مفهوم الکترواستاتیک   • تعریف الکترواستاتیک   • معرفی الکترواستاتیک   • الکترواستاتیک چیست   • الکترواستاتیک یعنی چی   • الکترواستاتیک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی الکترواستاتیک
کلمه : الکترواستاتیک
اشتباه تایپی : hg;jv,hsjhjd;
عکس الکترواستاتیک : در گوگل

آیا معنی الکترواستاتیک مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )