برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1591 100 1
شبکه مترجمین ایران

المناقب (الخوارزمي)

المناقب (الخوارزمي) در دانشنامه اسلامی

مناقب امیرالمؤمنین یا فضائل امیرالمؤمنین(ع) مشهور به المناقب که توسط موفق خوارزمی (م 568) نوشته شده، یکی از دهها کتاب مناقب است که عالمان اهل سنت تألیف کرده اند. این کتاب در 27 فصل تنظیم شده که فصل شانزدهم آن خود چهار فصل دارد و در مجموع سی فصل از کتاب به فضایل و مناقب حضرت علی علیه السلام می پردازد.
خوارزمی از دوستداران اهل بیت است که کتاب دیگری با عنوان مقتل الحسین(ع) دارد و در آن نیز فصل هایی را به مناقب اهل بیت پیامبر(ص) اختصاص داده است.
تعداد روایاتی که در کتاب مناقب آمده مجموعا 416 خبر بر اساس شمارش چاپ حاضر است. خوارزمی تمامی روایات را با ذکر سند نقل کرده و طریق خود را به راویان اصلی آورده است. به طوری که حجم زیادی از کتاب به ذکر اسناد اختصاص دارد.
محتوای فصول کتاب عبارتست از آیاتی که در شأن علی علیه السلام نازل شده است، محبت پیامبر(ص) به او، سبقت در ایمان، اینکه جزو اهل بیت، برترین صحابه است، بالا رفتن بر دوش پیامبر(ص)، ابلاغ برائت، اشتیاق بهشت به او و بسیاری دیگر از فضائل و همچنین مختصری درباره احوال آن حضرت. روایات این کتاب منحصر به احادیث نبوی نیست. خوارزمی از منابع خود سخنی نمی گوید به نظر می رسد با توجه به اینکه طریق خود را به راویان، ذکر کرده از کتاب خاصی نقل نکرده باشد هر چند روایاتی که نقل کرده در کتب شیعه و سنی مشهور است. مصحح کتاب در پاورقی به برخی از این کتب اشاره می کند. تقریباً همه رواتی که خوارزمی در این کتاب از آنها نقل کرده محدثان اهل سنت هستند.
مطالعه کتاب المناقب (الخوارزمی) در پایگاه کتابخانه دیجیتال نور

المناقب (الخوارزمي) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی المناقب (الخوارزمي)   • مفهوم المناقب (الخوارزمي)   • تعریف المناقب (الخوارزمي)   • معرفی المناقب (الخوارزمي)   • المناقب (الخوارزمي) چیست   • المناقب (الخوارزمي) یعنی چی   • المناقب (الخوارزمي) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی المناقب الخوارزمي

کلمه : المناقب (الخوارزمي)
اشتباه تایپی : hglkhrf (hgo,hvclي)
عکس المناقب (الخوارزمي) : در گوگل

آیا معنی المناقب (الخوارزمي) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )