برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1545 100 1
شبکه مترجمین ایران

الامامه و اهل البیت

الامامه و اهل البیت در دانشنامه اسلامی

الامامه و اهل البیت
الإمامة و أهل البیت، تألیف محمد بیومی مهران، کتابی است در معرفی و ویژگی جانشینان پیامبر(ص)، از دیدگاه دو مذهب شیعه و اهل سنت که در عصر حاضر نوشته شده است.
کتاب، از مقدمه و چهار باب تشکیل شده و در دو جلد تنظیم گردیده است.
برای آشنایی با محتوای کتاب، پاره ای از نکات مهم آن مختصرا ارائه می شود: مؤلف در مقدمه به دنبال مصادیق «اهل بیت» است و می گوید: علما برای «اهل بیت» سه مصداق تعیین نموده اند:
لکن مورخان و محدثان بر اینکه اهل بیت پنج نفر آخر هستند، متفقند.
باب اول کتاب، با تعریف لغوی و اصطلاحی «امامت» آغاز می شود، سپس به وجوب امامت در میان مسلمانان اشاره می گردد. مؤلف حکم «وجوب امامت» را از روایات زیادی از جمله کلام امیرالمومنین علی(ع) که می فرماید: «امامان، از جانب خدا تدبیرکننده کار مردمانند و آنها کارگزاران خدا بر بندگانش هستند. به بهشت نمی رود مگر کسی که آنان را بشناسد و ائمه نیز او را بشناسند. به دوزخ وارد نمی شود مگر کسی که ائمه را انکار کند و ایشان نیز آن شخص را انکار نمایند»، استخراج نموده است.
مؤلف گریزی به نظرات علما، درباره حکم امام زده و گفته است که ابن حزم اندلسی می گوید: اهل سنت، مرجئه، شیعه، خوارج بر وجوب امام اتفاق نظر دارند و فقط اصحاب نجدة بن عامر حروری خارجی نظری مخالف دارند. سپس مخالفان این قول را شاذ خوانده و اجماع را حجتی علیه آنان دانسته است.
"الإمامة و أهل البیت النظریة و الإستدلال" اثر سید محمد باقر حکیم تألیف قرن پانزدهم در موضوع امامت به زبان عربی می باشد.
تبیین ابعاد نقش اهل بیت(ع) در زندگی عمومی جامعه اسلامی در خلال حرکت های تاریخ اسلامی به اضافه نقش خلافت و رهبری در تجربه اسلامی و ولایت امر را میتوان ذکر کرد.
در این راستا مؤلف چنین ذکر میکند: این کتاب به علت طرح گسترده چنین مطالبی از سوی دیگر محققان و علمای شیعه مطلب جدید و مهمی را در مباحث اعتقادی عرضه نداشته است اما در عین حال آنچه دیگران را به مطالعه این کتاب تشویق می نماید: منظم و مرتب و روشمند بودن مطالب و کامل و پیش ...

الامامه و اهل البیت را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی الامامه و اهل البیت   • مفهوم الامامه و اهل البیت   • تعریف الامامه و اهل البیت   • معرفی الامامه و اهل البیت   • الامامه و اهل البیت چیست   • الامامه و اهل البیت یعنی چی   • الامامه و اهل البیت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی الامامه و اهل البیت

کلمه : الامامه و اهل البیت
اشتباه تایپی : hghlhli , hig hgfdj
عکس الامامه و اهل البیت : در گوگل

آیا معنی الامامه و اهل البیت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )