برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1604 100 1
شبکه مترجمین ایران

اقیانوس آرام

اقیانوس آرام در دانشنامه ویکی پدیا

اقیانوس آرام
اقیانوس آرام بزرگ ترین پهنهٔ آبی کره زمین است. گسترهٔ این پهنه ۱۶۵٬۷۲۱٬۰۰۰ کیلومتر مربع است که ۴۶٪ تمام آب های روی زمین را شامل می گردد و بیش از یک سوم سطح زمین را می پوشاند. به این اقیانوس، اقیانوس کبیر نیز گفته می شود. نام اقیانوس آرام توسط دریانورد پرتغالی فردیناند ماژلان در سال ۱۵۲۰ میلادی بر روی این اقیانوس گذاشته شد. این اقیانوس از شرق به قاره آمریکا، از جنوب به قطب جنوب، از شمال به دریای برینگ و از غرب به قاره آسیا و اقیانوسیه امتداد دارد. این اقیانوس پهناور به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است.
استرالیا
برونئی
کامبوج
کانادا
شیلی
چین
کلمبیا
کاستاریکا
تیمور شرقی
السالوادور
اکوادور
عمیق ترین گودال جهان که گودال ماریانا نام دارد، با ژرفای ۱۱۰۳۴ متر یعنی ۱۱/۰۳۴ کیلومتر در اقیانوس آرام قرار دارد.
در حدود سه هزار سال پیش از میلاد مسیح مردمی از تبار اقوام استرانزی ساکن تایوان به مهارت های ویژه ای دست یافته و موفق شدند به سفرهای دریایی دوردست با قایق روی بیاورند. این مردم از جزیره تایوان حرکت کرده و رفته رفته بیشتر جزیره های اقیانوس آرام را کشف و در آن ها سکونت گزیدند. این مردم از تایوان به سوی جنوب رفته و جمعیت و زبان خود را به فیلیپین، اندونزی و دریاهای جنوب شرق آسیا گسترش دادند. آن ها سفرهای اکتشافی خود را به سوی جنوب شرق ادامه داده و به گینه نو، ملانزی و میکرونزی رسیده و به سوی شرق تا پلی نزی رفتند. اقوام استرانزی به سوی غرب نیز تمامی عرض اقیانوس هند را هم پیموده و به ماداگاسکار رسیدند.
عکس اقیانوس آرام
اقیانوس آرام (به انگلیسی: The Pacific) یک مینی سریال ۱۰ قسمتی آمریکایی دربارهٔ جنگ جهانی دوم است که از ۱۴ مارس ۲۰۱۰ تا ۱۶ مه ۲۰۱۰ از شبکه HBO پخش می شد. تهیه کنندگان اصلی این سریال، تام هنکس و استیون اسپیلبرگ هستند که پیش تر در فیلم نجات سرباز رایان و جوخه برادران با هم همکاری داشتند.
جیمز بج دیل
جاون سدا
جوزف مازلو
آشتون هو ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اقیانوس آرام در دانشنامه آزاد پارسی

اقیانوس آرام (Pacific Ocean)
(یا: اقیانوس کبیر) بزرگ ترین اقیانوس جهان، به وسعت ۱۸۱,۳۰۰,۰۰۰ کیلومتر مربع. از جنوبگان تا تنگۀ برینگ، و از سواحل غربی قارۀ امریکا تا شرق آسیا و استرالیا امتداد دارد. پهنای آن حداکثر ۱۶هزار کیلومتر، طولش ۱۱هزار کیلومتر، و میانگین ژرفای آن ۴,۱۸۸ متر است. با عمق ۱۱,۵۲۴ متر، در گودال میندانائو، در شرق فیلیپین، ژرف ترین اقیانوس جهان به شمار می رود. نواحی غربی و شمالی آن ژرف تر از شرقی و جنوبی آن است. بعضی از نواحی عمیق آن در امتداد جزایر قرار دارند که عبارت اند از گودال ماریانا (۱۱,۰۳۳ متر)، در امتداد جزایر ماریانا؛ گودال توسکارورا (۸,۵۰۰ متر)، در امتداد ژاپن و جزایر کوریل و به گستردگی ۶۴۰ کیلومتر؛ و گودال آلدریچ، در شرق نیوزیلند (۹,۴۰۰ متر). بیش از ۲,۵۰۰ جزیره، با منشأ آتشفشانی یا مرجانی، در مناطق مرکزی و غربی آن دیده می شوند. اقیانوس آرام را ناحیه ای با فعالیت آتشفشانی و زلزله های ناشی از آن ها احاطه کرده است. این اقیانوس را، نخستین بار، ماژلان درنوردید و چون با طوفان های شدید آن برخورد نکرده بود نام «آرام» بر آن نهاد.

اقیانوس آرام در جدول کلمات

خلیجی در اقیانوس آرام شمالی
بریستول

اقیانوس آرام را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

...
اقیانوس آرام میشه Pacific ocean 🌊

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اقیانوس آرام   • مفهوم اقیانوس آرام   • تعریف اقیانوس آرام   • معرفی اقیانوس آرام   • اقیانوس آرام چیست   • اقیانوس آرام یعنی چی   • اقیانوس آرام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اقیانوس آرام

کلمه : اقیانوس آرام
اشتباه تایپی : hrdhk,s Hvhl
عکس اقیانوس آرام : در گوگل

آیا معنی اقیانوس آرام مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )