برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1557 100 1
شبکه مترجمین ایران

اقلیم شناسی

معنی اقلیم شناسی به فارسی

اقلیم شناسی
[climatology] [علوم جَوّ] مطالعۀ علمی اقلیم یا آب وهوا متـ . آب وهواشناسی
[climatological station] [علوم جَوّ] ایستگاهی برای کسب داده های اقلیم شناختی
[dendroclimatology] [مهندسی منابع طبیعی- محیط زیست و جنگل] شاخه ای از درخت گاه شماری که رابطۀ میان تغییرات آب وهوایی و حلقه های سالانه را بررسی می کند تا بتوان از این طریق به شرایط اقلیمی گذشته پی برد
[palaeoclimatology] [باستان شناسی] پژوهش علمی دربارۀ روند شرایط اقلیمی در ادوار زمین شناختی گذشته

اقلیم شناسی در دانشنامه ویکی پدیا

اقلیم شناسی
آب وهواشناسی یا اقلیم شناسی به دانش مطالعه اقلیم و مشخصات متوسط آب و هوایی در یک دوره بلند مدت گفته می شود. این شاخه از دانش نوین شاخه ای است از رشتهٔ دانش های جوی و نیز زیر رشته جغرافیای طبیعی بوده که خود جزئی از علوم زمین به شمار می رود. امروزه اقلیم شناسی دربرگیرندهٔ اقیانوس شناسی و زیست-زمین شیمی است. اقلیم شناسی در سطح ابتدایی آن می تواند با واژهٔ پیش بینی هواشناسی نامیده شود که به کمک روش های کمی انجام می شود. مدل های اقلیمی در طیف گسترده ای از اهداف از بررسی تغییرات آب و هوایی و سامانه های اقلیمی نا پیش بینی آینده به کار گرفته می شوند.
هواشناسی، هوا را و اقلیم شناسی، آب و هوا را شناسایی و تبیین می کند.
هواشناسی وضعیت جوی را به طور عام و برای یک لحظه بررسی می کند؛ اما، آب و هواشناسی تیپ هوای غالب یک مکان معین را در دوره طولانی مطالعه و تفاوت های آب و هوایی مکان ها را کشف می کند.
هدف هواشناسی شناخت مطلق و عام اتمسفر و تغییرات آن (هوا) است؛ ولی در آب و هواشناسی سعی می شود با شناخت آب و هوای هر منطقه، تأثیرهای آب و هوایی آن بر روی فعالیت های انسانی مشخص شود.
هواشناس وضع هوا را در کوتاه مدت پیش بینی می کند؛ اما، آب و هواشناس براساس عوامل به وجود آورنده آب و هوا، پدید آمدن آب و هوای خاصی را در مکانی خاص و با توجه به تأثیر آن در زندگی انسان ها، پیش بینی می کند.
ابزار شناسایی و توجیه هواشناس، اصول و قوانین و مدل های فیزیکی و دینامیکی است. اما ابزار آب و هواشناس، علاوه بر اصول علم هواشناسی، اصول و مفاهیم جغرافیایی نیز هست.
اگر چه موضوع مطالعه هواشناسی و اقلیم شناسی، اتمسفر (هواسپهر) است، ولی هر کدام با نگرشی متفاوت آن را بررسی می کنند:
عکس اقلیم شناسی
درخت اقلیم شناسی (dendroclimatology) یا اقلیم شناسی درختی، شاخه ای از درخت گاه شماری است که رابطه میان تغییرات آب و هوایی و حلقه های سالانه رویشی درخت ها را بررسی می کند تا بتوان از این طریق به شرایط اقلیمی گذشته پی برد.
برابرنهاده ه ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اقلیم شناسی در دانشنامه آزاد پارسی

اِقلیم شناسی (climatology)
مطالعۀ اقلیم، تغییرات اقلیم جهانی و بررسی علل آن. اقلیم شناسان دماهای میانگین روزانه، ماهانه و سالانه، مجموع بارش ماهانه و سالانه، همچنین مقادیر حداکثر و حداقل آن را، ثبت می کنند. داده های دیگری که این افراد جمع آوری می کنند عبارت اند از فشار، رطوبت، میزان تابش آفتاب، پوشش ابر، تعداد روزهای یخبندان، روزهای برفی، طوفان های تندری و تندبادها. اقلیم شناسان داده های اصلی را به صورت جدول ها و اطلس های اقلیم شناسی خلاصه می کنند. تقریباً همۀ سازمان های هواشناسی جهان این گونه اطلاعات را منتشر می کنند. اقلیم شناسان با جمع آوری اطلاعات حاصل از عوارضی مانند حلقه های رشد درختان، رسوبات عمق دریا و مغزه های یخی، که همۀ آن ها در جریان تشکیل عوامل اقلیم شناختی گوناگون شکل گرفته و آثار اقلیمی را در خود ثبت کرده اند، به مطالعۀ اقلیم های گذشته (دیرین اقلیم شناسی) می پردازند.

معنی اقلیم شناسی به انگلیسی

climatology (اسم)
اقلیم شناسی ، اب و هوا شناسی

اقلیم شناسی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• انجمن اقلیم شناسی ایران   • هوا و اقلیم شناسی   • اقلیم شناسی سینوپتیک   • انواع اقلیم   • اقلیم شناسی چیست   • اقلیم شناسی شهری   • تعریف اقلیم   • معنی اقلیم   • معنی اقلیم شناسی   • مفهوم اقلیم شناسی   • تعریف اقلیم شناسی   • معرفی اقلیم شناسی   • اقلیم شناسی یعنی چی   • اقلیم شناسی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اقلیم شناسی

کلمه : اقلیم شناسی
اشتباه تایپی : hrgdl akhsd
عکس اقلیم شناسی : در گوگل

آیا معنی اقلیم شناسی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )