برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1433 100 1

افسانه

/'afsAne/

مترادف افسانه: اسطوره، حکایت، داستان، سرگذشت، سمر، قصه

معنی اسم افسانه

اسم: افسانه
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: afsāne) سرگذشت، قصه، داستان، سرگذشت و حکایت گذشتگان، افسون، سحر، ترانه - داستانی که بر اساس تخیل ساخته شده، زیبا

معنی افسانه در لغت نامه دهخدا

افسانه. [ اَ ن َ / ن ِ ] (اِ) سرگذشت و حکایات گذشتگان باشد. (برهان ) (آنندراج ) (انجمن آرای ناصری ) (از مجمع الفرس ). قصه. داستان. حکایت. تمثیل. سرگذشت. (ناظم الاطباء). حکایت گذشتگان. فسانه نیز در این لغت است. (مؤید)(شرفنامه ٔ منیری ). آفسانه و اوفسانه نیز هست. (آنندراج ) (از مجمع الفرس ). اساطیر. حدیث. اسطاره. اسطوره. قصه و حکایت بی اصل و دروغ که برای قصدی اخلاقی یا تنها برای سرگرم کردن ساخته اند. احدوثه. قصه ها که برای اطفال گویند. فسانه. (یادداشت مؤلف ) :
که از آبگینه همی خانه کرد
وزان خانه گیتی پر افسانه کرد.
فردوسی.
هرکس که این مقامه بخواند بچشم خرد و عبرت اندر این بایست نگریست نه بدان چشم که افسانه است. (تاریخ بیهقی ص 168). این افسانه است با بسیار عبرت. (تاریخ بیهقی ص 186).
افسانه ها به من بر چون بندی
گوئی که من بچین و بماچینم.
ناصرخسرو.
نادانان برای افسانه بخوانند. (کلیله و دمنه ).
دل ز امل دور کن زانک نه نیکو بود
مصحف و افسانه را جلد بهم ساختن.
خاقانی.
افسانه شد حدیث فریدون و بیوراسب
زان هر دوان کدام بمخبر نکوترست.
خاقانی.
جغد که شوم است به افسانه در
بلبل گنج است به ویرانه در.
نظامی.
هفت خلیفه بیکی خانه در
هفت حکایت بیک افسانه در.
نظامی.
اگر در قعر دریا دم برآرد
همه افسون او افسانه گردد.
عطار.
وگر صد باب حکمت پیش نادان
بخوانند آیدش افسانه در گوش.
سعدی (از گلستان ).
پس از تو ابن یمین چون فسانه خواهد بود
بکوش تا ز تو نیکو بماند افسانه.
ابن یمین.
چه نقشها که برانگیختیم و سود نداشت
فسون ما بر او گشته است افسانه.
حافظ.
ده روزه مهر گردون افسانه است و افسون
نیکی بجای یاران فرصت شمار یارا.
حافظ.
|| مشهور و شهرت یافته. (برهان ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء). مشهور و معروف.(مجمعالفرس ). مشتهر. (یادداشت مؤلف ) :
گرچه ایشان در صلاح و عافیت مستظهرند
مابقل ...

معنی افسانه به فارسی

افسانه
آفسانه، فسانه: قصه، حکایت، داستان، سرگذشت، افسانه، سرگذشت، قصه، حکایت
( اسم ) ۱ - سر گذشت قصه . داستان . ۲ - مثل (سائر) .
رایج کردن افسانه افسانه را رواج دادن .
افسانه پنداشتن افسانه دانستن
تاب و توان داشتن افسانه را قدرت بر افسانه داشتن .
حیله خوردن فریب خوردن
ترتیب دادن افسانه
قبول کردن افسانه
نظم و ترتیب دادن افسانه
کس که سرگذشتها و قصه ها را مرتب و منظم میسازد .
افسانه خواستن طلب کردن افسانه را
افسانه نگاشتن افسانه دانستن
افسانه طلبیدن افسانه خواستن
افسانه سرودن افسانه گفتن
شایع شدن افسانه و منتشر شدن آن
اثر کردن افسانه کارگر شدن افسانه
...

معنی افسانه در فرهنگ معین

افسانه
(اَ نِ) ( اِ.) قصه ، داستان .
( ~. خا دَ) (مص ل .) یاوه گفتن ، بیهوده حرف زدن .
( ~.) (ص فا.) ۱ - داستان سرا. ۲ - کنایه از: یاوه گو، بیهوده گو.

معنی افسانه در فرهنگ فارسی عمید

افسانه
۱. داستان ساختگی دربارۀ قهرمانان و موجودات تخیلی.
۲. [عامیانه، مجاز] هر چیز بی پایه و اساس.
۱. کسی که افسانه ای می سازد یا می نویسد، گویندۀ افسانه.
۲. [مجاز] کسی که حرف دروغ و باورنکردنی بزند، بیهوده گو.
۱. آن که افسانه ای نقل می کند، گویندۀ افسانه.
۲. [مجاز] کسی که حرف دروغ و باورنکردنی بزند، بیهوده گو.
قصه گویی، افسانه گفتن.

افسانه در دانشنامه اسلامی

افسانه تحریف قرآن ترجمه «]» تألیف رسول جعفریان، از جمله آثار قرآنی در پاسخ به شبهه تحریف قرآن کریم است. محمود شریفی این اثر را به فارسی ترجمه کرده است.
کتاب شناسی این اثر با نام «أکذوبة تحریف القرآن بین الشیعة و السنة» تهیه شده که خواننده محترم می تواند به آن مراجعه نماید. در این نوشتار مطالبی درباره ترجمه ذکر می شود.
در ابتدای اثر، مقدمه ای به قلم مترجم کتاب ذکر شده است. مترجم این مقدمه را در سال 1381ش نوشته است؛ اما از ترجمه مقدمه نویسنده که در متن اصلی آمده صرف نظر شده است. مترجم در مقدمه اش به انتشار کتاب و نشریه هایی که پر از اکاذیب و جعلیات و تهمت های ناروا بوده علیه مکتب اهل بیت در سراسر جهان اشاره کرده و در ادامه چنین نوشته است: یکی از مسائلی که روی آن بسیار مانور دادند و از انتشار هرگونه دروغ و جعلیاتی دریغ نورزیدند مسئله تحریف قرآن بود که بدون هیچ دلیل عقلی و شرعی آن را به تشیع نسبت دادند تا به خیال خام خود مسلمانان را نسبت به مکتب اهل بیت(ع) بدبین سازند. درصورتی که عقیده شیعه بر خلاف آن است و علماء بزرگ اسلام در- کتاب های مختلف خود صریحاً اعلام کرده اند که هیچ گونه تحریفی در قرآن رخ نداده است و این قرآنی که امروز در دسترس مسلمانان است همانی است که بر پیامبر گرامی اسلام(ص) نازل شده است.
در رابطه با ساختار کتاب اگرچه تعداد فصول اصل و ترجمه تطابق دارد و هر دو نه فصل است (هرچند در ابتدای کتاب ترجمه، صفحه پنج، با فهرست اجمالی از مندرجات کتاب مواجهه می شویم که مترجم در آنجا تعداد مطالب کتاب در هفت عنوان یادآور شده است)، اما در ترجمه، مباحث فصول اول و دوم کتاب، باهم در فصل اول مطرح شده است. همچنین داستان مصحف حضرت علی(ع) و مصحف حضرت فاطمه(س) که در فصل هفتم مطرح شده در ترجمه در ضمن دو فصل هفتم و هشتم ارائه شده است. سپس فصل هشتم نیز در ادامه مباحث فصل هشتم ترجمه مطرح شده است.
علاوه بر تغییر در فصول، در ترجمه مباحث کتاب نیز تغییراتی صورت گرفته است؛ به عنوان مثال در فصل ششم کتاب که دیدگاه علمای شیعه در رابطه با تحریف ذکر شده است، در متن اصلی اسامی و دیدگاه 30 تن از علما ذکر شده است؛ اما در ترجمه ابتدا دیدگاه 17 تن از علما ذکر شده پس ازآن با عنوان «سایر علما» ا ...


افسانه در دانشنامه ویکی پدیا

افسانه
اَفسانه که در زبان پارسی میانه به آن afsân می گفتند، به معنای داستانی خیالی است که ساری و رایج بوده باشد و احیاناً راست پنداشته بشود یا زمانی راست پنداشته شده باشد. این داستان ها ممکن است درباره ی یک واقعیت یا یک شخص و مکان واقعی باشند. افسانه ها معمولا دارای درس های اخلاقی هستند.
افسانه زدایی
افسانه شناسی
گهگاه در تعریف متخصصان از افسانه اشکالاتی دیده می شود، علت آن این است که آن ها به افسانه از سر اعتقاد و ایمان می نگرند. آنان دنبال این اندیشهٔ اشتروس که «برای درک اندیشهٔ وحشی باید با او و مثل او زندگی کرد،» نه تنها به ساختار، بلکه به عمل کرد جادویی افسانه درجامعه، و در واقع، به اعجاز آن در ایجاد همبستگی قومی و عقیده ای ایمان می آورند و به همین دلیل برای آن ها افسانه یا نهاد زنده بسیار مهم تر از نهادهای کهن است. میرچا الیاده دین شناس رومانیایی افسانه را چنین تعریف می کند:
اسطوره نقل کنندهٔ سرگذشت قدسی و مینوی است، راوی واقعه ایست که در زمان نخستین، زمان شگرف بدایت همه چیز رخ داده است. به بیان دیگر:افسانه حکایت می کند که چگونه به برکت کارهای نمایان و برجستهٔ موجودات فراطبیعی، واقعیتی، چه کل واقعیت، یا تنها جزئی از آن پا به عرصهٔ وجود نهاده است؛ بنابراین، افسانه همیشه متضمن روایت یک خلقت است، یعنی می گوید چگونه چیزی پدید آمده و هستی خود را آغاز کرده است. افسانه فقط از چیزی که براستی روی داده و به تمامی پدیدار گشته، سخن می گوید. شخصیت های افسانه موجودات فراطبیعی اند و تنها به دلیل کارهایی که در زمان سرآغاز همه چیز انجام داده اند، شهرت دارند. اساطیر کار خلاق آنان را بازمی نمایانند و قداست یا فراطبیعی بودن اعمالشان را عیان می سازند.
در مقابل هستند عده دیگری که به افسانه صرفاً از سر انکار می نگرند. این گروه افسانه را یکی از الگوهای تاریخی یا سازواره ای کهنه و از کار افتاده می بینند که پیشرفت بشر آن را از رده خارج کرده است. در نظر یونگ و فروید افسانه شناسی دانشی است که از فرافکنی نمادین تجربیات روانی نوع بشر به وجود آمده است.∗
افسانه ممکن است به یکی از موارد زیر ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

افسانه در دانشنامه آزاد پارسی

افسانه (legend)
روایتی داستان گونه، مکتوب یا شفاهی، دربارۀ قهرمانان یا شخصیت های واقعی یا تخیّلی، آمیخته با حوادث خارق العاده و اغراق آمیز و معمولاً حضور موجودات فوق طبیعی یا کاملاً خیال پردازانه. قهرمانان افسانه ها معمولاً پهلوانان، پادشاهان و پیشوایان دینی اند، که اگر موجودیت تاریخی هم داشته باشند، زندگی و دستاوردهای آنان در هاله ای معمولاً قدسی پیچیده و با شاخ و برگ های بسیار آراسته شده است. افسانه در فرهنگ همۀ اقوام جهان دیده می شود. افسانه ها در اعصار باستان سینه به سینه نقل می شد و ماجراهای آن گاه به گاه کاستی یا افزایش می گرفت. قصه هایی که برای کودکان نقل می کنند، نوعی افسانه است که قدمت بسیار دارد. در زبان فارسی قصه های کودکانه بیشتر شعرگونه است؛ اما نوع روایی غیرمنظوم آن نیز، که برای سرگرمی و آموزش گفته می شود، رایج است. این نوع افسانه سرایی معمولاً با جمله یا عبارتی فرمول وار و بدون تغییر مانند «یکی بود یکی نبود» آغاز می شود و ممکن است در پایان قصه عبارتی مشخص مثل «بالا رفتیم دوغ بود، پایین آمدیم ماست بود، قصۀ ما راست بود» بیاید. در زبان های عربی و انگلیسی هم به ویژه در آغاز قصه چنین مقدمه ای می آید. گونۀ دیگری از افسانه سرایی، افسانۀ تمثیلی است، که از زبان موجودات غیربشری نقل می شود. کهن ترین افسانۀ تمثیلی بازمانده در ایران، داستان درخت آسوریک است که ماجرای جدل میان تاک و بز را به زبان پهلوی و در قالب شعر هجایی بیان می کند. یکی از قدیمی ترین کتاب های افسانه ای ایران هزار افسانه، از دوران ساسانی است، که منبع اصلی هزارویک شب است. کلیله و دمنه، که اصل هندی دارد و به پهلوی، عربی، فارسی و سپس به زبان های دیگر ترجمه شده است، از گونۀ افسانۀ تمثیلی است. داستان های امیرارسلان نامدار و حسین کُرد شبستری، از جدیدترین افسانه های ایرانی اند. در جهان غرب افسانه ها نوعاً روایی و عموماً از روایت مستند صریح دور و بیشتر ترجمان شاعرانه و مذهبی واقعیت، دربارۀ اشخاص مشهور و غالباً مذهبی اند. شعر حماسی بیوولف مهم ترین افسانه به انگلیسی کهن است. داستان رابین هود نیز از قرن ۱۵م به بعد افسانۀ محبوب و مشهوری بوده است. افسانۀ زرین از قرن ۱۳ و اعمال قدیسان از قرن ۱۷ افسانه سرایی دربارۀ شخصیت های مذهبی است. اولین افسانه های تمثیلی در ادبیات غرب را به ازوپ یونانی ن ...

ارتباط محتوایی با افسانه

افسانه در جدول کلمات

افسانه
سمر
افسانه سرا
سامر
افسانه شب
سمر
افسانه گو
سامر
افسانه گو و راوی
سامر
افسانه و قصه
سمر
از فیلم های مرحوم ایرج قادری در سال 89 با بازی خودش | نیما شاهرخ شاهی | ماهچهره خلیلی | افسانه پاکرو و اکبر عبدی
شبکه
اژدهای افسانه ای ژاپن
گودزیلا
اژدهای افســانه ای یونان باستان
هیدر
الهه قدرت در افسانه های یونان
هرکول

معنی افسانه به انگلیسی

tale (اسم)
حساب ، شرح ، حکایت ، داستان ، جمع ، چغلی ، روایت ، افسانه ، قصه
fiction (اسم)
داستان ، بهانه ، خیال ، اختراع ، دروغ ، وهم ، افسانه ، جعل ، قصه
make-believe (اسم)
تظاهر ، وانمود ، افسانه ، قصه
fable (اسم)
داستان ، حکایت اخلاقی ، دروغ ، افسانه ، موضوع
romance (اسم)
افسانه ، داستان عاشقانه ، رمان ، کتاب رمان
figment (اسم)
خیال ، اختراع ، وهم ، افسانه ، سخن جعلی
legend (اسم)
شرح ، خط ، نقش ، افسانه ، نوشته روی سکه ومدال ، علائم واختصارات
myth (اسم)
افسانه ، اسطوره
mythos (اسم)
افسانه ، علم اساطیر
penelope (اسم)
افسانه

معنی کلمه افسانه به عربی

افسانه
اسطورة , حکاية , خرافة , رومانسية , قصة
اسطوري
اسطوري , خيالي , رائع , مدهش
غزل
علم الاساطير
تراث تقليدي
فولکلور
رائع

افسانه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

افسانه
رویای دست نیافتنی
آریا بهداروند
کلمه افسونه در زبان لری بختیاری
به معنی آرزوی دست نیافتنی .داستان ..دوست داشتن کسی از ته دل و باور نکردن عشق از سوی معشوق به خاطر
بی پولی (عشق::پول )
محمد نقاش
به معنای مشهور هم میباشد.
افسانه
افسانه یعنی داستان قصه این اسم خیلی زیبا وبی نظیره
افسانه
افسانه دروغ نیست,رویا نیست ,داستان نیست .....واقعیته❤❤
افسانه
یه رویا..غیرممکن
مهر جان
داستان
Close your hole
جا سوراخيتو ببند
مهر جان
دختر خيالاتي كه براي خود داستان پردازی رابطه ی انجام میدهد اغلب این نوع افکار را امروزه هرزگی فکری خیالاتی گویند
افسانه
افسانه یعنی داستان و قصه ای که واقعیت نداره و به معنی دست نیافتنی هم هست
افسانه
افسانه یعنی داستان دست نیافتنی وقصه
😇❤😛😍
setayesh
یعنی رویای زیبا
دست نیافتنی
و همینطور اسم مادر مهربانم
افسانه
چیزی که نه رویاست نه واقعیت نه خیال چیزیه که دوست دارن باورش کنن اگه چه راست یا دروغ
مقدس
اسطوره
افسانه
پژواک رویاگونه
افسانه
خوشحالی یعنی یک افسانه باشی با دنیای از رویا ها
افسانه
زیبایی غیر باورکردنی
کوروش
به معنی خیالاتی،پس زدن عشق واقعی و به دنبال مرد ثروتمند رفتن
افسانه
دست نیافتنی
مهرسا بابادی
داستان،قصّه
افسانه
از اینکه اسمت افسانه است افتخار کن
افسانه
افسانه ها زیباو پر رمزو رازن
افسانه
افسانه یعنی حکایت دروغ
علی دوستی نوگورانی
اسطوره
علی دوستی نوگورانی
افسانه ببند لاشا دیگه
افسانه
افسانه یعنی دختری که از زیبایی بی نظیر و غیر واقعی به نظر میاد افسانه یعنی داستان و اسراری که درک نمیشه و غیر واقعی به نظر میاد. افسانه اسم عجیبیه و پیچیده
یعنی زن ساحره و افسونگر یعنی دنیایی که برای ما غیر معموله و خیلی چیزها

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• افسانه خواننده   • معنی افسانه   • شعر افسانه   • افسانه خواننده قدیمی   • اسم افسانه   • نام افسانه   • آهنگهای افسانه   • افسانه فیلم   • مفهوم افسانه   • تعریف افسانه   • معرفی افسانه   • افسانه چیست   • افسانه یعنی چی   • افسانه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی افسانه
کلمه : افسانه
اشتباه تایپی : htshki
آوا : 'afsAne
نقش : اسم
عکس افسانه : در گوگل

آیا معنی افسانه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )