برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1449 100 1

اسلام هراسی

اسلام هراسی در دانشنامه اسلامی

اسلام هراسی
اسلام ْهَراسی (به انگلیسی: Islamophobia) اصطلاحی سیاسی مربوط به دوران معاصر به معنای ایجاد نوعی تصور ذهنی منفی نسبت به اسلام و مسلمانان در ذهن مردم جهان.
اسلام هراسی مفهومی است که به ترس، پیش داوری و تبعیض غیر عقلانی در قبال اسلام و مسلمانان اشاره دارد. مضمون اسلام هراسی آن است که دنیای اسلام به طور اعم و مسلمانان مقیم کشورهای غربی به طور خاص منشأ تهدید و خطر برای مردم، فرهنگ و تمدن غربی تلقی شوند. به طور کلی اسلام هراسی بر این مطلب دلالت دارد که اسلام هیچ اشتراکی با دیگر مذاهب و فرهنگ ها ندارد؛ یک دین خشونت بار، متحجر و نابردبار است و تمدن اسلامی نسبت به تمدن غربی در درجه پایین تری قرار دارد و بیش از این که دین باشد یک ایدئولوژی سیاسی است. بر این اساس، مسلمانان همواره تهدید کنندۀ ارزش های ملی و فرهنگ غربی معرفی می شوند.
مؤسسه «رانیمد تراست» انگلستان هشت برداشت اصلی از این اصطلاح را به شرح زیر شناسایی و معرفی کرده است:

اسلام هراسی در دانشنامه ویکی پدیا

اسلام هراسی
اسلام هراسی یا اسلاموفوبیا یا اسلام ستیزی (انگلیسی: Islamphobia) به ترس، نفرت یا تبعیض علیه دین اسلام یا مسلمانان گفته می شود و متضمن نوعی از نژادپرستی است.
سنی ستیزی
شیعه ستیزی
یهودی ستیزی
گروهی در پارلمان بریتانیا در سال ۲۰۱۸ اسلام هراسی را چنین تعریف می کند: «اسلام هراسی ریشه در نژادپرستی دارد و گونه ای از نژادپرستی است که جلوه های واقعی یا تصوری از مسلمانی را هدف می گیرد.»
سابقه ی این اصطلاح به دهه ۱۹۸۰ بازمی گردد، اما پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ استفادهٔ بیشتری از آن شده است.
مؤسسهٔ رانیمد تراست در انگلستان که به امر تبعیض و نفرت در این کشور می پردازد، در ۱۹۹۷ اسلام هراسی را ترس و نفرت از اسلام و بنابراین ترس و نفرت از همه مسلمانان تعریف کرد و ابراز داشت که این اصطلاح بر تبعیض و طرد مسلمانان از زندگی اقتصادی اجتماعی و عمومی کشور نیز دلالت دارد. همچنین اسلام هراسی در بردارنده این برداشت است که اسلام فاقد ارزش مشترک با دیگر فرهنگ هاست، در مقایسه با غرب در موقعیتی فرودست قرار دارد، و بیش از آنکه دین باشد، یک ایدئولوژی سیاسی است.
عکس اسلام هراسی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با اسلام هراسی

اسلام هراسی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اسلام هراسی   • مفهوم اسلام هراسی   • تعریف اسلام هراسی   • معرفی اسلام هراسی   • اسلام هراسی چیست   • اسلام هراسی یعنی چی   • اسلام هراسی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اسلام هراسی
کلمه : اسلام هراسی
اشتباه تایپی : hsghl ivhsd
عکس اسلام هراسی : در گوگل

آیا معنی اسلام هراسی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )
شبکه مترجمین ایران