برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1628 100 1
شبکه مترجمین ایران

استان کرمانشاه

استان کرمانشاه در دانشنامه اسلامی

استان کرمانشاه
استان کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است. شهر کرمانشاه مرکز استان کرمانشاه می باشد و وسعت این استان ۲۴۹۹۸ کیلومتر مربع است. استان کرمانشاه ناحیه ای کوهستانی است که بین فلات ایران و جلگه بین النهرین قرار گرفته و سراسر آن را قله ها و ارتفاعات سلسه کوه های زاگرس پوشانده اند و در محدوده این استان به صورت مجموعه ای از رشته کوههای موازی پدیدار گشته که دشتهای مرتفع کوهستانی درمیان آنها شکل گرفته و بستر گذرگاه های مهم زاگرس را به وجود آورده است. کوههای عمده شهرستان عبارتند از بیستون، پرآو که در شمال شرقی شهر کرمانشاه قرار دارند و سفید کوه که در جنوب شرقی شهر واقع شده است. کوه پراو بلندترین قله شهر کرمانشاه با ۳۳۵۷ متر از سطح دریا کوهی است که همواره پوشیده از برف است. غار پرآو که شهرت جهانی دارد یکی از بزرگترین غارهای دنیاست و در کوه پرآو واقع شده است.
مهمترین رودخانه های کرمانشاه عبارتند از قره سو، آبشوران و چم بشیر.

آب و هوا
کرمانشاه را از دید گوناگونی آب و هوائی و قومی و مذهبی هندوستان ایران لقب داده اند چرا که از لحاظ آب و هوایی دارای چهار فصل در یک زمان است. شهر کرمانشاه دارای اقلیم معتدل کوهستانی است.

جمعیت
جمعیت این استان بنا بر برآوردهای سال ۱۳۸۵ خورشیدی ۱،۹۰۲،۷۶۰ نفر است و اکثریت آنها کرد و مسلمان می باشند.

منبع
...

استان کرمانشاه در دانشنامه ویکی پدیا

استان کرمانشاه
مختصات: ۳۴°۱۸′ شمالی ۴۷°۴′ شرقی / ۳۴٫۳۰۰°شمالی ۴۷٫۰۶۷°شرقی / 34.300; 47.067پوشاک مردم پاوه، جوانرود، روانسر، ثلاث باباجانی   پوشاک مردم سنجابی و گوران   پوشاک مردم گیلان غرب   پوشاک مردم هرسین   پوشاک مردهای اسلام آباد غرب   پوشاک زن های اسلام آباد غرب
استان کرمانشاه یا استان کرمانشاهان ( آوا راهنما·اطلاعات)، (به کردی:پارێزگای کرماشان) با مساحت ۲۴٬۶۴۰ کیلومتر مربع، هفدهمین استان ایران از نظر وسعت به شمار می رود. مختصات جغرافیایی کامل استان کرمانشاه بر روی کره زمین از طول جغرافیایی ۴۵ درجه و ۲۰ دقیقه و ۳۹ ثانیه شرقی تا ۴۸ درجه و ۱ دقیقه و ۵۸ ثانیه شرقی و از عرض جغرافیایی ۳۳ درجه و ۳۷ دقیقه و ۸ ثانیه شمالی تا ۳۵ درجه و ۱۷ دقیقه و ۸ ثانیه شمالی می باشد. استان کرمانشاه که ۱/۵ درصد مساحت کشور را دربرمی گیرد، از استان های غربی به شمار می آید که با کشور عراق مرز مشترک دارند. این استان از شمال به استان کردستان، از جنوب به استان لرستان و ایلام، از شرق به استان همدان و از غرب به کشور عراق محدود می شود. مرکز استان کرمانشاه، شهر کرمانشاه است. بر اساس آخرین تغییرات در ۱۳۹۰ استان کرمانشاه از ۱۴ شهرستان، ۳۵ شهر، ۳۱ بخش و ۸۴ دهستان تشکیل شده است.
در سال ۱۳۱۶ که ایران به ده استان تقسیم می شد، استان های کنونی، کرمانشاه، همدان، ایلام و بخش اعظم استان کردستان، استان پنجم (به مرکزیت کرمانشاه) را تشکیل می دادند.
استان کرمانشاه شامل ۱۴ شهرستان، ۳۱ مرکز شهری، ۸۶ دهستان و ۲۷۹۳ آبادی دارای سکنه می باشد. این استان از شمال به استان کردستان، از جنوب به استان های لرستان و ایلام، از شرق به استان همدان و از غرب با کشور عراق همجوار است و بیش از ۳۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد.
عکس استان کرمانشاه
استان کرمانشاه در جنگ ایران و عراق یکی از مناطق محوری جنگ بود. طی این جنگ که طولانی ت ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

استان کرمانشاه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی استان کرمانشاه   • مفهوم استان کرمانشاه   • تعریف استان کرمانشاه   • معرفی استان کرمانشاه   • استان کرمانشاه چیست   • استان کرمانشاه یعنی چی   • استان کرمانشاه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی استان کرمانشاه

کلمه : استان کرمانشاه
اشتباه تایپی : hsjhk ;vlhkahi
عکس استان کرمانشاه : در گوگل

آیا معنی استان کرمانشاه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )