برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1611 100 1
شبکه مترجمین ایران

استان سمنان

استان سمنان در دانشنامه اسلامی

استان سمنان
استان سمنان وسعتی برابر با ۹۷،۴۹۱ کیلومتر مربع دارد و مرکز آن شهر سمنان است.
استان سمنان به خاطر موقعیت جغرافیایی خود، دارای اقلیم بیابانی و نیمه بیابانی است. بخش قابل توجهی از محدوده استان سمنان در منطقه کویری قرار گرفته است . کویر کهک در جنوب گرمسار و کویر حاج علی قلی در جنوب دامغان از جمله نواحی کویری با ارزش استان سمنان هستند. آب و هوای استان سمنان در نواحی کوهستانی سرد، در دامنه کوهها معتدل و در حواشی کویر گرم است . آب و هوای شهر دامغان به علت وزش بادهای شدید شمالی و بارندگی های ناشی از بادهای نواحی گرگان و مازندران زمستان های سرد و تابستان های معتدل دارد. شهر سمنان تابستان های گرم و زمستان های معتدل دارد. آب و هوای شاهرود در قسمت های شمالی سرد و در قسمت های مرکز معتدل و در قسمت های جنوبی گرم است . شهر گرمسار تابستان های بسیار گرم و زمستان های نسبتاً سرد و بارانی دارد و در ناحیه صحرایی و خشک قرار دارد.

فضای جنگلی
فضاهای جنگلی استان عبارتند از: جنگل های طبیعی مشتمل بر نواحی جنگلی حاشیه شمالی استان که ادامه جنگل های کوهستانی البرز است ، جنگل های ارس دامنه های جنوبی رشته کوههای البرز که درختان متراکم و بلند دارد، جنگل های کویری که در مناطق چاه جام و خوار توران از گونه های تاغ و گز بوجود آمده اند. جنگل های دست کاشت که شامل پارک های جنگلی و فضاهای سبز احداثی هستند که در اطراف شهرها و مراکز جمعیتی استان ایجاد شده اند.

جمعیت
از نظر ویژگی های جمعیتی در سال ۱۳۸۵، جمعیت استان ۵۸۹،۷۴۲ نفر بوده است .

مذهب
...

استان سمنان در دانشنامه ویکی پدیا

استان سمنان
مختصات: ۳۵°۱۴′۵″ شمالی ۵۳°۵۵′۱۵″ شرقی / ۳۵٫۲۳۴۷۲°شمالی ۵۳٫۹۲۰۸۳°شرقی / 35.23472; 53.92083
عدد تک رقمی نشانه آزادراه ها، عدد دو رقمی نشان دهنده بزرگراه ها و جاده های اصلی است. جاده های محلی و فرعی با نام مشخص شده است.
استان سمنان یکی از استان های کشور ایران است. مرکز و پرجمعیت ترین شهر این استان، شهر سمنان است. مساحت این استان برابر با ۹۷٬۴۹۱ کیلومتر مربع که ۵٫۹ درصد مساحت کل کشور را شامل می شود. این استان از نظر مساحت هفتمین استان ایران است.
۶۳۱٬۲۱۸ نفر (۱۳۹۰)
این استان از جانب شمال به استان های خراسان شمالی، گلستان و مازندران، از جنوب به استان های خراسان جنوبی و اصفهان، از مشرق به استان خراسان رضوی و از مغرب به استان های تهران و قم محدود است. نکته جالب توجه این است که رئیس جمهوری های ایران از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۶ از این استان بوده اند و تا ۱۴۰۰ خواهند بود.
عکس استان سمنان
کدهای استان سمنان ۸۶ و ۹۶ می باشد. در خودروهای عمومی، تاکسی ها و خودروهای دولتی حرف پلاک همیشه یکسان است. اما در خودروهای شخصی این حرف (ب) بستگی به شهری دارد که پلاک خودرو در آن ثبت شده است.
در خودروهای عمومی کد ٨۶ در حال واگذاری است.
۸۶ کد شهرستان سمنان و همه حروف مربوط به این شهرستان است.
پلاک موتور:۷۵۱، ۷۵۲، ۷۵۳
پیام استان سمنان روزنامه پیام استان سمنان ، در خرداد سال 1371 به همت و اراده مصطفی کواکبیان و جمعی از دوستان و دلسوزان فرهنگ و رسانه شهر و استان سمنان پا به عرصه مطبوعات گذاشت . این نشریه در ابتدا به صورت هفتگی و سپس به صورت دو شماره و بعدها سه شماره در هفته منتشر میگردید و اکنون سال هاست که به صورت روزانه چاپ و منتشر می شود . اخبار استان و شهرستانها ، گزارشهای مردمی و مطالب گوناگون این روزنامه توسط خبرنگاران و نویس ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

استان سمنان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی استان سمنان   • مفهوم استان سمنان   • تعریف استان سمنان   • معرفی استان سمنان   • استان سمنان چیست   • استان سمنان یعنی چی   • استان سمنان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی استان سمنان

کلمه : استان سمنان
اشتباه تایپی : hsjhk slkhk
عکس استان سمنان : در گوگل

آیا معنی استان سمنان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )