برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1523 100 1
شبکه مترجمین ایران

اسب آبی

/'asbe'Abi/

معنی اسب آبی در لغت نامه دهخدا

اسب آبی. [ اَ ب ِ آ ] (ترکیب وصفی ، اِ مرکب ) جانوری چارپا و بزرگ جثه و ذوحیاتین ، از طایفه ٔ سطبرپوستان ، در سواحل رودهای افریقا و مصر علیا و سِنِگال. طول آن به 4 گز رسد و سر وی بزرگ و قوی است و اغلب در آب باشد. فرس النیل. فرس البحر. اسپ دریائی.

معنی اسب آبی به فارسی

اسب آبی
جانوری چارپا و بزرگ جثه

اسب آبی در دانشنامه ویکی پدیا

اسب آبی
اسب آبی یک جانور پستاندار گیاه خوار ساکن آفریقا است. تنها دو گونه اسب آبی وجود دارد که در یک خانواده زیستی مستقل به نام Hippopotamidae قرار می گیرند. اسب آبی معمولی که پس از فیل و کرگدن سومین پستانداز بزرگ خشکی زی است و اسب آبی کوتوله که جمعیت کمی دارد و تنها در غرب آفریقا زندگی می کند. آن ها جانورانی نیمه آبزی هستند که در رودخانه ها و برکه ها زندگی می کنند. این جانوران در درازای روز با ماندن در آب رودخانه یا در گل و لای خود را خنک می کنند. این جانوران بزرگ ۲٬۶ تا ۳ متر درازا و ۱٬۶۶ متر بلندا دارند. وزن آن ها در حدود ۲٬۲ تا ۲٬۸ تن است.
"منبع جعبه زیست". ویکی پدیای انگلیسی. Retrieved 19 November 2008.
اسب های آبی از دید ظاهری به پستانداران سم دار مثل گراز شباهت دارند ولی نزدیکترین خویشاوند آن ها نهنگ ها و گرازهای دریایی هستند که ۵۵ میلیون سال پیش با آن ها نیای مشترکی داشته اند. نیای مشترک آن ها ۶۰ میلیون سال پیش از سم داران جفت سم جدا شده بود.
جفتگیری و زایمان هر دو در آب روی می دهد. اسب های آبی یک گستره ای از رودخانه را به خود اختصاص داده و مانع از ورود دیگران می شوند. آن ها هنگام تاریک روشن هوا برای خوراک و چریدن از آب بیرون می آیند. اسب های آبی در رودخانه و در کنار هم استراحت می کنند و چریدن کاری است که آن ها به تنهایی انجام می دهند و گروهی به بیرون آب نمی آیند و آن ها در واقع حیوانات خشکی زی نیستند.
اسب آبی از بدن درشت و بشکه مانند، دهان و دندان بزرگ، بدن بی مو و پاهای کنده دار و بزرگ و کوتاهش شناسایی می شود. از دید مقدار وزن ٬اندازه کرگدن سفید است و تنها فیلها از نظر وزنی با آن ها برابری می کنند. با آنکه چاق و سنگین هستند و همچنین پاهای کوتاهی نیز دارند ولی به آسانی می توانند از یک انسان پیشی بگیرند. اسب های آبی می توانند با سرعت ۴۸ کیلومتر در ساعت در مدت زمان کوتاهی از یک دونده المپیکی پیشی بگیرند. اسب های آبی آفریقایی از جانوران خطرناک و تهاجمی به حساب می آیند و در صورتی که انسان به ایشان نزدیک شود به انسان حمله می کنند و مرگ آورند. تخمین زده می شود که ۱۲۵ تا ۱۵۰ هزار اسب آبی در آفریقا زیست کنند و از این میان کشور زامبیا با جای دادن ۴۰ هزار راس از این جانور و تانزانیا با ۲۰ تا ۳۰ هزار دارای بزرگترین ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اسب آبی در دانشنامه آزاد پارسی

اَسب آبی (hippopotamus)
اَسب آبی
پستانداری زوج سُم، بزرگ، گیاه خوار و پاکوتاه. اسب آبی معمولی (Hippopatamus amphibius) در افریقا یافت می شود. این جانور وزنی حدود ۳,۲۰۰ کیلوگرم، و ارتفاعی حدود۱.۶ متر دارد. دارای پوستی به رنگ قهوه ای تا خاکستری زغالی است، و گونه ای در معرض خطر به شمار می آید. این جانور در خانواده اسب آبی قرار دارد. اسب های آبی جانورانی اجتماعی اند و گروهی زندگی می کنند. از آن جا که بدن اسب های آبی به سرعت و حداقل دو برابر سریع تر از بدن انسان، آب خود را از دست می دهد، باید نزدیک آب باقی بمانند. زیر آب، حیوانات بالغ هر دو تا پنج دقیقه، و گوساله ها هر ۳۰ ثانیه نیاز به تنفس دارند. هنگامی که اسب های آبی از آب خارج می شوند، پوست آ ن ها مایعی روغنی و قرمزرنگ ترشح می کند که از آن ها در برابر اشعۀ ماوراء بنفش خورشید محافظت می کند. اسب های آبی روزها را به غوطه خوردن در رودخانه ها و مخازن آبی می گذرانند و فقط شب ها برای چرا بیرون می آیند. این جانوران در هر شب قادر به خوردن ۲۵ تا ۴۰ کیلوگرم علف اند. اسب آبی کوتوله در افریقای غربی زندگی می کند. در افریقا حدود ۱۷,۵۰۰ رأس اسب آبی زندگی می کنند (۱۹۹۳)، امّا به سبب ارزش گوشت، و دندان نیش بزرگشان، که به طول۰.۵ متر می رسد و جایگزین عاج است، در خطرند. بنا به اعتقاد مصریان باستان، اسب آبی نماد شیطان و نیز نماد باروری زن ها بود.

معنی اسب آبی به انگلیسی

sea cow (اسم)
نهنگ ، اسب ابی ، گاو دریایی
behemoth (اسم)
کرگدن ، اسب ابی ، هر چیز عظیم الجثه و نیرومند
rhino (اسم)
کرگدن ، اسب ابی ، پول ، قایق باربر
hippopotamus (اسم)
کرگدن ، اسب ابی

اسب آبی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شیر آبی   • اسب آبی کارتونی   • اسب آبی دریایی   • سگ ابی   • فیل ابی   • اسب ابی عکس   • تولید مثل اسب آبی   • اسب آبی و تمساح   • معنی اسب آبی   • مفهوم اسب آبی   • تعریف اسب آبی   • معرفی اسب آبی   • اسب آبی چیست   • اسب آبی یعنی چی   • اسب آبی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اسب آبی

کلمه : اسب آبی
اشتباه تایپی : hsf Hfd
آوا : 'asbe'Abi
نقش : اسم
عکس اسب آبی : در گوگل

آیا معنی اسب آبی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )