برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1534 100 1
شبکه مترجمین ایران

اریتره

/'eritre/

معنی اریتره در لغت نامه دهخدا

اریتره. [ اِ ری رِ ] (اِخ ) (بمعنی سرخ ) بحر احمر. دریای سرخ. || دریای هند باصطلاح قدما. || دریای عمان. (ایران باستان ص 1782). || خلیج فارس. (ایران باستان ص 481 و659). هرودوت بحر احمر، عمان و خلیج فارس را بدین نام خوانده است. (ایران باستان ص 448 و 462 و 631).

اریتره. [ اِ ری رِ] (اِخ ) مجموعه ٔ مستملکات ایتالیا در بحر احمر، در شمال حبشه. مساحت آن 119000 هزارگز مربع و دارای 400000 تن سکنه است ، پایتخت آن اَسمارا، و شهر مهم آن ماسّااُواه. مرکز قهوه و پوست و صدف است. و رجوع به ایران باستان ص 915 شود.

معنی اریتره به فارسی

اریتره
ناحیه ایست در افریقای شرقی در شمال کشور حبشه . ایتالیا آنرا در ۱۸۹٠ تصرف کرد و از ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۱ جزو افریقای شرقی ایتالیایی محسوب می شد . سپس تا ۱۹۵۲ موقتا توسط انگلستان اداره می گردید و امروزه باحبشه دولت فدرالی تشکیل داده . ۱۲۴/۳٠٠ کیلومتر مربع ۲٠۷٠٠٠٠ سکنه پایتخت آن آسمارا پنبه تربیت اغنام .

اریتره در دانشنامه اسلامی

جبهه آزادیبخش اریتره (جبهةالتحریرِ الاریتریه)، جنبش مسلحانه که حامد ادریس عواتی، با هدف کسب استقلال اریتره از اتیوپی، در ۱۳۴۰ ش/ ۱۹۶۱ آن را بر پا کرد و پس از استقلال در ۱۳۷۲ ش/ ۱۹۹۳، تبدیل به تنها حزب حاکم در این کشور شد.
اریتره به عنوان بخشی از اتیوپی در ۱۳۰۷/۱۸۹۰ مستعمره ایتالیا شد. در واقع، مرزهای فعلی و هویت مستقل آن ناشی از حاکمیت ایتالیاست که بر اساس توافق با پادشاه وقت اتیوپی شکل گرفت. در ۱۳۲۰ ش /۱۹۴۱، در پی شکست ایتالیا از انگلیس، اتیوپی تحت حاکمیت انگلیس در آمد و در ۱۳۲۸ ش /۱۹۴۹ تحت قیمومت سازمان ملل متحد قرار گرفت. در ۱۳۲۹ ش/ ۱۹۵۰ یکی از پیشنهادهایی که برای آینده اریتره داده شد، پیوستن آن به اتیوپی در نظام فدرالی بود. در همین سال، به رغم مخالفت شوروی، قطعنامه GA/۵-۳۹۰ سازمان ملل، مبنی بر پیوستن اریتره به اتیوپی، در قالب نظام فدرالی به تصویب رسید و حکومت اتیوپی، در ازای حمایت امریکا از این قطعنامه، به امریکا اجازه داد تا در اریتره پایگاه نظامی تأسیس کند. پس از تثبیت حکومت فدرالی اتیوپی در ۱۳۳۷ ش /۱۹۵۸، هایله سلاسی، پادشاه اتیوپی، قطعنامه سازمان ملل را نقض کرد و سپس تمام پرچمهای اریتره را پایین کشید و بر اساس قانونی که در ۱۳۴۰ ش/ ۱۹۶۱ در مجلس اریتره ــ که اکثر اعضای آن از طرفداران اتیوپی یا دست نشانده آن کشور بودند ــ به تصویب رسید، اریتره در اتیوپی ادغام شد.
احزاب
در آستانه نظرخواهی سازمان ملل در اوایل دهه ۱۳۳۰ ش/ ۱۹۵۰ در مورد آینده اریتره، دو حزب عمده در اریتره فعال بودند: حزب مسلم لیگ که طرفدار استقلال بود و حزب اتحاد که مسیحی و طرفدار اتحاد با اتیوپی بود.
ضعف رهبری
جبهه آزادیبخش اریتره در شهریور ۱۳۴۰/ سپتامبر ۱۹۶۱ به رهبری حامد ادریس عواتی، به منظور دفاع از تمامیت ارضی و استقلال ملی اریتره در مقابل تجاوز اتیوپی، تأسیس شد. عواتی توانست، با جذب نیروهای مردمی و آموزش و سازماندهی آنها، فعالیتهای متعددی برای اخراج نیروهای اشغالگر انجام دهد. او در ۱۳۴۱ ش /۱۹۶۲ درگذشت و اِدریس محمد آدم جانشینش شد، ولی ضعف رهبری وی و دخالتهای برخی از کشورهای عربی، مانند سوریه و عراق و عربستان سعودی ، به بروز اختلافات داخلی میان مبارزان انجامید، به طوری که در ۱۳۴۸ ش ...

اریتره در دانشنامه ویکی پدیا

اریتره
اِریتره با نام رسمی جمهوری اِریتره کشوری است ارزشمند بر کرانه دریای سرخ در شمال شرقی آفریقا و نزدیک به تنگه ی باب المندب از مهمترین نقاط اقتصادی جهان که در سال ۱۹۹۳ با جدا شدن از اتیوپی مستقل شد. پایتخت آن اسمره است.
رود مهم: برکه (فصلی)
بلندترین نقطه: قله رامو با ارتفاع ۲۱۳۰ متر.
اریتره کشوری بر کرانه دریای سرخ در شمال شرقی آفریقاست که در سال ۱۹۹۳ پس از جدایی از اتیوپی مستقل شد. این کشور بیش از ۹۰۰ کیلومتر در کرانه دریای سرخ ساحل دارد. نام اریتره از واژه ای یونانی به معنای «سرزمین سرخ» گرفته شده است.
مساحت اریتره ۱۱۷٬۶۰۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن نزدیک به ۶ میلیون نفر است. برآورد می شود که حدود ۵۰ تا ۶۲٫۵ درصد از مردم اریتره مسیحی (بیشتر ارتدوکس) و ۳۶٫۵ تا ۵۰ درصد مردم این کشور مسلمان سنی هستند.
تیگرینیا، عربی و انگلیسی در این کشور حالت زبان های رسمی را دارند. تیگرینیا زبانی است از ریشه سامی.
عکس اریتره
اد (به عربی: إد) یک شهر در اریتره است که در منطقه دریای سرخ جنوبی واقع شده است.
فهرست شهرهای اریتره
این شهر ۱۱٬۲۵۹ نفر جمعیت دارد.
پرچم اریتره با تناسب ۱:۲ در ۵ دسامبر ۱۹۹۵ پذیرفته شد. این پرچم که ترکیبی است از پرچم جبههٔ آزادی بخش خلق اریتره و پرچم آن کشور در دههٔ ۱۹۵۰ از ۱۹۹۳ مورد استفاده قرار گرفته بود. طراحی این پرچم شامل یک مثلث متساوی الساقین قرمزرنگ است که قاعدهٔ آن در بخش اهتزاز پرچم و رأس آن در قسمت پرواز پرچم واقع شده است و پرچم را در سمت راست به دو مثلث سبزرنگ در بالا و آبی رنگ در پایین تقسیم می کند. یک حلقهٔ گل طلایی رنگ نیز که به دور شاخه ای زیتون طلایی حلقه زده است در مرکز بخش اهتزاز مثلث قرمزرنگ قرار دارد.پرچم رئیس جمهور اریتره   پرچم اریتره در ۱۹۵۲   پرچم جبههٔ آزادی بخش خلق اریتره
در پرچم اریتره رنگ سبز نشانهٔ اقتصاد مبتنی بر کش ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اریتره در دانشنامه آزاد پارسی

اِریتْرِه (Eritrea)
اِریتْرِه
اِریتْرِه
موقعیت. کشور اریتره در افریقای شرقی، در ساحل جنوب غربی دریای سرخ و بین سودان در غرب، اتیوپی و جیبوتی در جنوب، و دریای سرخ در شمال شرقی جای دارد. مساحت این کشور ۱۲۱,۱۴۵ کیلومتر مربع است و پایتخت آن شهر اسمرا است.سیمای طبیعی. بخش عمدۀ این کشور، که در دنبالۀ شمالی فلات اتیوپی قرار دارد، کوهستان نسبتاً مرتفعی است که به طور متوسط ۱,۶۰۰ تا ۲,۹۰۰ متر ارتفاع دارد و کوه سوئیرا، در مرز کشور اتیوپی با ارتفاع ۲,۹۸۹ متر، بلندترین قلۀ آن و مرتفع ترین نقطۀ کشور اریتره است. این کشور فقط سه رود فصلی دارد که آنسِبا، باراکا، و مارِب (قاش) نام دارند و هر سه به کشور سودان وارد می شوند. ارتفاع بخش درون بومی اریتره رو به شمال شرقی کاهش می یابد و به جلگۀ ساحلی نسبتاً باریکی منتهی می شود که در شرق اسمرا به حداکثر پهنای خود می رسد و بندرشهرهای مصوع و عصب در همین جلگه جا دارند. در دوراب های ساحلی بندر مصوع مجمع الجزایر دهلک قرار دارد که تقریباً از ۳۰۰ جزیره و جزیرک تشکیل شده و مساحت بزرگ ترین آن ها با نام دهلک کبیر، به ۷۵۱ کیلومتر مربع می رسد. جزایر مزبور اکثراً خالی از سکنه اند و علاوه بر آن ها جزایر هَنیش بزرگ و کوچک که در مدخل باب المندب قرار دارند، مورد ادعا و اختلاف میان کشورهای یمن و اریتره اند. اقلیم اریتره، به ویژه در جنوب جلگۀ ساحلی، بسیار گرم و کم باران است و بیشتر شبانان و بادیه نشینان حبشی تبار در آن سکونت دارند. نواحی کوهستانی و مشرف به مرز اتیوپی و سودان در مقایسه با جلگۀ ساحلی از اعتدال بیشتری برخوردار است و رطوبت بیشتری نیز دریافت می کند. میانگین دمای بندر مصوع در دی ماه۲۵.۶ درجۀ سانتی گراد، در تیرماه۳۴.۴ درجۀ سانتی گراد، و میانگین بارندگی سالانۀ آن ۱۹۳ میلی متر است.
اقتصاد. کشاورزی نقش اساسی در اقتصاد اریتره دارد و تقریباً ۷۹ درصد از فعالیت های اقتصادی را به خود اختصاص داده است. پنبه، قهوه، و تنباکو عمده ترین فرآورده های کشاورزی اریتره را تشکیل می دهند و پرورش شتر در جلگه ها و بز و گوسفند در ارتفاعات، نیازهای پروتئینی کشور را تأمین می کند و فرآورده های صنعتی این کشور عبارت اند از مصنوعات چرمی و کفش، مواد غذایی، پوشاک، مصنوعات فلزی، و سیگار. جمعیت کم و پایین بودن سطح سواد و تحصیلات ازجمله مسائلی است که بر اق ...

اریتره را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

کوثر
اریتره (Eritrea)
نام فارسی آن دخیل از فرانسوی Eritrée است. از نام لاتین دریای سرخ "Mare Erythraeum"، که آن نیز از نام یونانی باستان این دریا گرفته شده "Erythrea Thalassa". ویکی پدیا
نازنین کهنگی
اریتره یعنی سرخ برگرفته ازنام دریای سرخ.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نام اصلی پروین اعتصامی   • منسوب به حضرت موسی   • بانی سلسله زیاریان   • رهبر سابق شبکه تروریستی القاعده   • اسمره اریتره   • نویسنده سنگ های شیطان   • مامور هدایت کشتی   • اثر نظامی   • معنی اریتره   • مفهوم اریتره   • تعریف اریتره   • معرفی اریتره   • اریتره چیست   • اریتره یعنی چی   • اریتره یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اریتره

کلمه : اریتره
اشتباه تایپی : hvdjvi
آوا : 'eritre
نقش : اسم خاص مکان
عکس اریتره : در گوگل

آیا معنی اریتره مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )