ارگونومی

شبکه مترجمین ایران

دانشنامه عمومی

ارگونومی (به انگلیسی :Ergonomics) عبارت است از دانش بکار بردن اطلاعات علمی موجود دربارهٔ انسان (و روش های علمی تولید چنین اطلاعاتی) در طراحی محیط کار. ارگونومی ظرفیت ها و توانمندی های انسان را بررسی می کند و سپس اطلاعات به دست آمده را در طراحی مشاغل، فراورده ها، محیط های کار و تجهیزات به کار می بندد.معمولاً از اصطلاحات ارگونومی و عوامل انسانی (Human Factors) به طور مترادف بهره گرفته می شود. هر دو اصطلاح رابطهٔ دوسویهٔ کار و نیازمندی های شغلی را بازگو و تشریح می کند و هر دو درصدد کاهش فشارهای جسمانی و روانی در محیط کار هستند.آشکارترین اثر مثبت طراحی درست و مناسب مشاغل، تجهیزات و محیط کار، بالارفتن سطح ایمنی، بهداشت، تطبیق کار با کارگر بر اساس ابعاد بدنی فرد و در نهایت رضایت شغلی و بهبود بهره وری است.
بیومکانیک
بهداشت حرفه ای
طب کار
مهندسی پزشکی
مهندسی صنایع
روان شناسی مهندسی
تعامل انسان و رایانه
نخستین بار در سال ۱۸۵۷ میلادی پژوهشگر لهستانی، وویجخ یستشنباوسکی (که در ایران آن را وجیسج جاسترزبوسکی نیز می خوانند) (۱۸۸۲–۱۷۹۹) اصطلاح ارگونومی را در مقاله ای با عنوان «پیرامون ارگونومی: علم کار، بر اساس واقعیات به دست آمده از علم طبیعت» به کار برد.
طی جنگ جهانی دوم گروهی از روانشناسان، مهندسان، مردم شناسان و فیزیولوژیست ها گرد هم آمدند تا مسائل طراحی و آموزشی را حل و فصل نمایند. در آن زمان، برای توصیف این نگرش مهندسی انسانی به کار می رفت. هم زمان با رشد ارگونومی، انجمن های حمایت کننده نیز پاگرفته و با گذشت زمان، گسترش یافته اند.
این جزء، عمدتاً به بررسی فیزیکی و کاربرد اطلاعات به دست آمده در طراحی همهٔ سخت افزارهایی مربوط است که درمحیط کار، خانه و اوقات فراغت مورد استفاده قرار می گیرد (مثل ابزار، وسایل، میز، صندلی، نشانگرها، کنترل و...).]]
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

پیشنهاد کاربران

ارگونومی ( به انگلیسی :Ergonomics ) عبارت است از دانش بکار بردن اطلاعات علمی موجود دربارۀ انسان ( و روش های علمی تولید چنین اطلاعاتی ) در طراحی محیط کار. ارگونومی ظرفیت ها و توانمندی های انسان را بررسی می کند و سپس اطلاعات به دست آمده را در طراحی مشاغل، فراورده ها، محیط های کار و تجهیزات به کار می بندد. [۱] معمولا از اصطلاحات ارگونومی و عوامل انسانی ( Human Factors ) به طور مترادف بهره گرفته می شود. هر دو اصطلاح رابطۀ دوسویۀ کار و نیازمندی های شغلی را بازگو و تشریح می کند و هر دو درصدد کاهش فشارهای جسمانی و روانی در محیط کار هستند. آشکارترین اثر مثبت طراحی درست و مناسب مشاغل، تجهیزات و محیط کار، بالارفتن سطح ایمنی، بهداشت، تطبیق کار با کارگر و در نهایت رضایت شغلی و بهبود بهره وری است.
رگونومی ( به انگلیسی :Ergonomics ) عبارت است از دانش بکار بردن اطلاعات علمی موجود دربارهٔ انسان ( و روش های علمی تولید چنین اطلاعاتی ) در طراحی محیط کار. ارگونومی ظرفیت ها و توانمندی های انسان را بررسی می کند و سپس اطلاعات به دست آمده را در طراحی مشاغل، فراورده ها، محیط های کار و تجهیزات به کار می بندد. معمولاً از اصطلاحات ارگونومی و عوامل انسانی ( Human Factors ) به طور مترادف بهره گرفته می شود. هر دو اصطلاح رابطهٔ دوسویهٔ کار و نیازمندی های شغلی را بازگو و تشریح می کند و هر دو درصدد کاهش فشارهای جسمانی و روانی در محیط کار هستند. آشکارترین اثر مثبت طراحی درست و مناسب مشاغل، تجهیزات و محیط کار، بالارفتن سطح ایمنی، بهداشت، تطبیق کار با کارگر و در نهایت رضایت شغلی و بهبود بهره وری است
برابر پارسی اش میشه : کارپژوهی
تطبیق دهی به حالت بدن برای اینکه کار ها با سهولت بیشتری انجام شود
برای یادسپاری اسانتر تلفظ درست ارگونومی می توانیم از داستان سازی بهره برد. شاید دانش اموزی ان را آرگونومی بخوانند یا اُرگونومی که هر دو تلفظ نادرست است اما برای تلفظ درست ان یک نمونه داستان سازی معرفی می شود:
یک نفر که پشت میز خراب نشسته یا برای جابه جایی کالایی از روش نادرست استفاده می کند که می تواند به بدن خود اسیب بزند به او می گوییم ( ( اِ ) ) یعنی ای وای، چه کسی اینجوری عمل می کند ممکن است به بدنت اسیب بزنی. البته قرارمان این است که گفته شود ( ( اِ، اِرگونومی ) ) یعنی وای، مساله ارگونومی کجا رفت. البته اگر طرف در مورد ارگونومی چیزی نشنیده باشد حتما می گوید یعنی چه و ما به او می گوییم که ارگونومی به به مفهوم تطبیق دادن ابزار و محیط کار با اندام فرد به نحوی که مطلوب ترین و سالم ترین شیوه برای انجام کار فراهم شود گفته می شود.
مفهوم ارگونومی:کاهش میزان آسیب به بدن و خستگی ناشی از انجام کار.
مشاهده پیشنهاد های امروز

معنی یا پیشنهاد شما