برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1461 100 1

اربل

/'arbel/

معنی اربل در لغت نامه دهخدا

اربل. [ اَ ب َ ] (ع ص ) رَبل اربل ؛ مبالغه است و رَبل اقسامی است از درخت که در آخر تابستان بسردی شب بی باران برگ و بار بیرون آرد.

اربل. [ اَ ب ِ ] (اِخ ) اربیل. شهری بزرگ در آشور که شکست دارا (داریوش سوم ) از اسکندر بدین شهر بوده است. و رجوع به اربیل شود.

اربل. [ اِ ب ِ ] (اِخ ) شهری است نزدیک موصل. (منتهی الارب ). قلعه ٔ حصین و شهریست بزرگ در فضائی وسیع و دارای خندقی عمیق است و سوری دارد وآن بر تلّی بلند از خاک واقع است و در آن بازارها ومنازل رعایا و مسجد جامع است و شبیه بقلعه ٔ حلب است و بین زابین واقع و از اعمال موصل محسوب میشود و بین آندو مسافت دو روز راه است و یاقوت گوید در ربض این قلعه در عصر ما شهر بزرگ و عریض و طویلی است که امیرمظفرالدین کوکبری بن زین الدین کوچک علی بعمارت آن وبناء سور و ساختن بازارها و قیساریه ها اقدام کرده است و او بدانجا مقیم شد و با ملوک مقاومت ورزید و شأنی حاصل کرد و غرباء نزد او شدند و بسیاری بدانجا مقیم شدند و بدین وجه شهر بزرگ گردید و گروهی از اهل علم و حدیث بدان منسوبند از جمله ابواحمد القاسم بن المظفر الشهرزوری الشیبانی الاربلی. (معجم البلدان ).
دمشقی گوید: اربل ، حصنی است عظیم و پیشتر از بلاد سواد محسوب میشد و سپس بموصل ضمیمه شد و آنگاه مستقل و ملکی قائم بخود گردید و آنرا حصون منیعه است. و اکراد در آن سکونت دارند و بین زابین واقع شده است. (نخبةالدهر ص 96 و 190 و 255). و رجوع به ذیل جامعالتواریخ حافظ ابرو ص 103 و عیون الانباء ج 2 ص 17 و 182 و روضات الجنات ص 396 و تاریخ مغول ص 115، 130، 142، 143، 144 ، 145، 182، 221، 260، 271، 342، 480 و قاموس الاعلام ترکی شود.

اربل. [ اِ ب ِ ] (اِخ ) زمینی درشت بشام. (منتهی الارب ). نام شهر صیداء که در ساحل سرزمین شام واقع است... (معجم البلدان از نصر).

معنی اربل به فارسی

اربل
زمینی درشت بشام
دجله دیله
یا امرای بکتکینی

اربل در دانشنامه اسلامی

اربل

اِرْبِل یکی از شهرهای شمالی عراق در نزدیکی موصل و منطقه ای کردنشین است که امروزه اربیل گفته می شود و مرکز استانی به همین عنوان است. علی بن عیسی اربلی محدّث، مورّخ، ادیب و شاعر شیعی سده هفتم هجری قمری، شیخ اسعد حلی اربلی از علمای شیعه قرن هفتم و شیخ عزالدین ضریر اربلی از شعرا و فلاسفه شیعه در قرن هفتم هجری در این شهر متولد شده اند.
«تاریخ اربل» یا «بناهة البلد الخامل لمن ورده من الأمائل» اثر ابن مستوفی، شرف الدین ابی البرکات مبارک بن احمد لخمی اربلی (متوفی 673ق) به زبان عربی است. اکثر مطالب کتاب درباره تاریخ ادبا و ملوک اربل بوده و در آن به معرفی و شرح حال 337 تن از ادبا و ملوک اربل پرداخته شده است.
این اثر ناقص است و فقط دو جزء از این کتاب که مشتمل بر چهار فصل است به دست آمده است. جزء اول حاوی سه فصل و جزء دوم کتاب شامل فصل چهارم است.
مطالب فصول چهارگانه کتاب به ترتیب عبارت است از:
در فصل اول کتاب مقدمه تحقیقی کتاب آمده است. سامی بن سید خماس الصقار در این بخش به معرفی مخطوطه کتاب، صحت نسبت آن به ابن مستوفی و شیوه تحقیقی کتاب پرداخته است.
فصل دوم کتاب، به ذکر صلحاء و اهل خیر و منتسبین به آنها مربوط می شود. این بخش که با شرح حال ابوالفتح محمد غزالی در سال 520ق شروع و به ابن مکبر به سال 640ق ختم شده است، به شرح حال و معرفی اجمالی 337 نفر از علما بین این دو تاریخ اختصاص دارد.
اربل یکی از شهر های شمالی عراق در نزدیک موصل و منطقه ای کرد نشین است و امروزه اربیل گفته می شود و مرکز استانی به همین عنوان است.
سایت اندیشه قم    
...

اربل را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اربل   • مفهوم اربل   • تعریف اربل   • معرفی اربل   • اربل چیست   • اربل یعنی چی   • اربل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اربل
کلمه : اربل
اشتباه تایپی : hvfg
آوا : 'arbel
نقش : اسم خاص مکان
عکس اربل : در گوگل

آیا معنی اربل مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )
شبکه مترجمین ایران