برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1670 100 1
شبکه مترجمین ایران

اذن دخول

اذن دخول در دانشنامه اسلامی

اذن دخول
اذن دخول، اجازۀ ورود به حرم رسول خدا صلّی اللّه علیه و آله و امامان علیهم السّلام را گویند و در باب حج مبحث مزار از آن سخن رفته است.
از آداب زیارت روضه منوّر رسول خدا صلّی اللّه علیه و آله و حرم پیشوایان معصوم علیهم السّلام هنگام ورود، خواندن دعای مخصوص اذن دخول با حضور قلب است که در آن ضمن یادآوری منزلت والا و جایگاه بلندشان، از خداوند متعال و رسول اکرم و جانشینان واجب الإطاعه ایشان و نیز فرشتگان موجود در آن جا، اجازه ورود خواسته می شود.

اذن دخول
اِذن دُخول یا اذن ورود به معنای اجازه ورود خواستن، از آداب معاشرت و همچنین از آداب زیارت بزرگان دینی به ویژه معصومان است.
اذن دخول به معنای اجازه خواستن برای ورود به ملک دیگری، از آداب معاشرت است. در سوره نور از ورود بدون اذن به خانه های دیگران نهی شده است. همچنین قرآن از ورود بدون اجازه به خانه پیامبر(ص ) نهی کرده است. گفته شده جبرئیل هنگامی که می خواست خدمت پیامبر(ص) برسد، کنار در خانه او می ایستاد و از او اجازه ورود می گرفت. برخی باب الجبرئیل در مسجدالنبی را همان مکانی می دانند که جبرئیل در آنجا می ایستاد و از پیامبر اذن ورود می گرفت.
شیعیان اذن دخول را از آداب زیارت می دانند. آنان هنگام ورود به حرم بزرگان خود به ویژه معصومان دعایی را می خوانند که به اذن دخول مشهور است. بر اساس این دعاها، ارواح معصومان، زائران را می بینند و اعمال آنان را مشاهده می کنند. در کتاب های دعا و زیارت برای زیارت معصومان آدابی ذکر شده که اذن دخول از جمله آنهاست. شیخ عباس قمی دعاهایی را به نقل از کفعمی و مجلسی در مفاتیح الجنان آورده است.
اذن دخول
اذن ورود، هم در آداب معاشرت اسلامی است که انسان سرزده و بی اذن و اجازه وارد منزل و اتاق کسی نشود و قبلا اعلام کند که به این، استیذان و استیناس هم می گویند و در آیات 28-26 سوره نور مطرح شده است و هم در آداب زیارت حرم های مطهر پیامبر و ائمه و بقاع متبرکه آمده است که به عنوان رعایت ادب نسبت به حریم اولیای خدا متن خاص اذن دخول در آستانه ورود به حرم خواند ...

اذن دخول را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

میرحسین سیاوشی خیابانی
باریابی ، بار یافتن ، شرف حضور ،‌شرفیابی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اذن دخول   • مفهوم اذن دخول   • تعریف اذن دخول   • معرفی اذن دخول   • اذن دخول چیست   • اذن دخول یعنی چی   • اذن دخول یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اذن دخول

کلمه : اذن دخول
اشتباه تایپی : hbk no,g
عکس اذن دخول : در گوگل

آیا معنی اذن دخول مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )