اذری

/~Azari/

لغت نامه دهخدا

( آذری ) آذری. [ ذَ ] ( ص نسبی ، اِ ) منسوب به آذر :
ز خونی که بد بهره مادری
بجوشید و شدچهره اش آذری.
فردوسی.
|| منسوب به آذربایجان. ( درةالغواص حریری ). || نام جامه ای که در آذربایجان بافتندی. ( محمودبن عمر ربنجنی ). || زبان آذری ؛ لهجه ای از فارسی قدیم که در آذربایجان متداول بوده و اکنون نیز در بعض نواحی قفقاز بدان تکلم کنند. || مشک تیزبو. ( محمودبن عمر ربنجنی ).

آذری. [ ذَ ] ( اِخ )شیخ نورالدین حمزةبن عبدالملک بیهقی طوسی ، معاصر الغبیک تیموری. یکی از شعرا و از پیشوایان طریقت صوفیه بوده و به صحبت شاه نورالدین نعمةاﷲ کرمانی رسیده است ، چندین بار بهند و بزیارت کعبه رفته است ، مدت عمر او هشتادودو سال و در سال 864 یا 866 هَ. ق. وفات کرده است. مزارش در اسفراین است. از تصانیف او عجایب الدنیا و سعی الصفا و طغرای همایون و جواهرالاسرار است.

آذری. [ ذَ ] ( اِخ ) تخلص شاعری ایرانی بقرن نهم هجری مادح سلاطین عادلشاهی دکن.
اذری. [ اَ ذَ ری ی ] ( ص نسبی ، اِ ) منسوب به آذربایجان. || جامه ایست منسوب به آذربایجان. ( مهذب الاسماء ). رجوع به أذربیجان شود.

فرهنگ فارسی

( آذری ) منسوب به آذربایگان ( آذربایجان ) ۱ - نام زبان قدیم سکنه آذربایجان که یکی از لهجه های ایرانی بوده و اکنون نیز در بعضی قرای آن ایالت و قسمتی از قفقاز به آن تکلم می کنند . ۲ - ترکان عثمانی و بتبع آنان بعضی خاور شناسان [ آذری ] را بلهجه ترکی معمول در آذربایجان اطلاق کرده اند.
( صفت ) ۱ - منسوب به آذربایجان ( آذربایگان ) . ۲ - نام زبان قدیم سکن. آذربایجان
منسوب به آذر شیخ نورالدین حمزه بن عبدالملک بیهقی
منسوب به آذربایجان

فرهنگ معین

( آذری ) (ذَ ) (ص نسب . ) منسوب به آذر، آتشی .
( ~. )(ص نسب . ) ۱ - اهل آذربایجان . ۲ - نام زبان قدیم سکنة آذربایجان .

فرهنگ عمید

( آذری ) ۱. مربوط به آذر.
۲. مربوط به آذربایجان: موسیقی آذری.
۳. از مردم آذربایجان
۴. (اسم ) زبانی از شاخۀ زبان های هندوایرانی که در آذربایجان متداول بود.
۵. (اسم ) زبان ترکی رایج در آذربایجان.
۶. [قدیمی] به رنگ آتش: ز خونی که بُد بهرۀ مادری / بجوشید و شد چهره اش آذری (فردوسی۴: ۱۳۵۶ ).
۷. (حاصل مصدر ) [قدیمی] مانند آتش بودن.

دانشنامه عمومی

آذری. آذری دارای معانی و کاربردهای زیر است:
• منسوب به آذربایجان
مردم آذری
• زبان آذری ( زبان پیشین مردم آذربایجان )
زبان ترکی آذربایجانی ( زبان کنونی مردم آذربایجان و مردم آذربایجان ایران )
سیاوش آذری روزنامه نگار ایرانی
باغ آذری در تهران

آذری (نشریه). نشریه آذری فصلنامه ای فرهنگی، اجتماعی، ادبی و هنری که در سال ۱۳۸۲ توسط پژوهشگر زبان ترکی آذربایجانی، بهزاد بهزادی و نویسنده ، روزنامه نگار، شاعر و مترجم حسن ریاضی در تهران به زبان های ترکی آذربایجانی و فارسی گشایش یافته است.
صاحب امتیاز و مدیر مسوُل: حسین ریاضی
سردبیر: حسن ریاضی ( ایلدیریم )
مدیر داخلی : غنی اسماعیلی
مدیر اجرایی: ناصر اسداللهی
امور هنری: لاچین اسماعیلی
مدیر روابط عمومی و امور بین الملل: یاشار ریاضی
صندوق پستی: تهران. صندوق پستی شماره: ۴۴۹۹–۱۴۱۵۵
عکس آذری (نشریه)
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

جدول کلمات

آذری
ترکی

پیشنهاد کاربران

قوم آذری بازماندگان قوم ماد آریایی
زبان آذری

این زبان به واسطه ی حکومت های ترک
حاکم بر ایران به ترکی تبدیل شد

زبان آذری در گذشته شبیه به زبان اقوام
کرد و لر بود

طایفه مغان قوم ماد
شهر مغان اردبیل
زبان آذری یا ترکی یکی از زبانانی است که از نظر آموزش خیلی غریب در کشور ایران واقع شده است ،
با توجه به اینکه جمعیت قابل توجهی را در کشور ایران به خود اختصاص داده است اما متاسفانه به نگارش اصیل زبان آذری یا ترکی توجه چندانی نمی شود. . . در نتیجه ی آن واژه های مختلفی از زبان های دیگر وارد زبان آذری یا ترکی شده و برای خود جای محکمی باز کرده اند که باعث از بین رفتن اصیل بودن زبان آذری یا ترکی می شود. . .
امیدوارم در کشور عزیز ایران آموزش زبان اصیل آذری یا ترکی در قسمت های آذری یا ترک نشینش پایه گذاری شده و یا اگر پایه گذاری شده است مثل آموزش دیگر زبان ها گسترش داده شود تا فرزندان ما نیز در آینده از قواعد و نگارش و واژه های اصیل زبان آذری یا ترکی بهره مند گردند. . .

با تشکر از عوامل این سایت و آرزوی توفیق روز افزون. . .

درمنطقه توران زبان و یا قومی به نام آذری، ترکمنو. . نداریم اینجا چه در تبریز چه در باکو ویا ترکیه همشون ترک هستن نه آذری و . . . .

زبان آذری لهجه ای از زبان فارسی نیست. واقعا متاسفم براتون.
چه لهجه ای هست که هیچیش نمیخوره به فارسی نه گرامرش نه الفاظش.
آلدی یعنی
آریا ::نجیب

قوم آریایی از نژاد قوم عیلامی ساکن ایران زمین

قوم ماد اجداد قوم آذری

کلمه آذری چند سال هست که به وجود آمده اصلا معنی خاصی ندارد که به هر چی دلتون خواست ربط میدین اهل آذربایجان که زبانش ترکی هست به نظرم فارس ها کلمه اذربایجان رو مختصرش کردن شده آذری وگرنه کلمه آذری جایی در بین ترک ها ندارد
یاشاسین آذربایجان
yashasin AZERBAYJAN
هیچ زبانی لحجه ای از دیگری نیست زبان یک تعریف داره که به این شرحه: نوعی بیان سخن که متکلمان زبان های دیگر آن را در نمی یابند و ما ایرانی ها چون از یک گروه قومی و زبانی هستیم از تبار آریایی ها همگی زبان یکدیگر را کم و بیش متوجه خواهیم شد اگه کشور های ژرمن زبان مثل سوئد نروژ دانمارک ایسلند آلمان هلند و. . . و انگلیسی زبان ها که ژرمن تبار اند رو نگاه کنین اینها زبا ن یکدیگر را خیلی کم متوجه می شوند همانند این ها آریایی ها شامل کرد ها فارس ها لر ها بلوچ ها لک ها زبان یکدیگر را متوجه می شوند حتی اردو زبان ها نیز مانند اقوام ایرانی کم و بیش زبان ما را در می یابند و ما نیز همینطور این نکته درباره زبان های شاخه اسلاوی نیز همین طور است زبان های روسی اکراینی لهستانی و. . نیز از یک خانواده اند و همین طور لاتین ها مانند ایتالیا اسپانیا رومانی فرانسوی پرتغالی و. . . آنها نیز زبان یکدیگر را کم وبیش در می یابند حالا برسیم به زبان ترکی به این خاطر شبیه زبان های دیگر آریایی نیست چون از خانواده زبان های آلتایی می باشد همانند کره ای و مغولی و. . . و از زبان های هند اروپایی نمی باشد
زبان های هند اروپایی شامل :
۱. آریایی یا ( هندو ایرانی ) مانندشامل دو دسته: Aزبان های هندی مانند: اردو ودیگر زبان های هندی . .
B زبان های ایرانی مانند فارسی کردی بلوچی لری لکی تاتی و. . .
۲. اسلاوی مانند : روسی اکراینی لهستانی چکی بلغاری مقدونی و . . .
۳. ژرمنی مانند : سوئدی نروژی دانمارکی انگلیسی آلمانی ایسلندی هلندی و. . .
۴. زبان های لاتین مانند: ایتالیایی اسپانیایی رومانیایی پرتغالی فرانسوی و. . .
۵. زبان های سلتی مانند :ایرلندی
۶. زبان هلنی مانند:تنها یک زبان همان یونانی بدون زیر شاخه
۷. زبان ارمنی تبار : تنها یک زبان همان ارمنی بدون زیر شاخه
۸. زبان آلبانی فقط یک زبان بدون زیر شاخه
حالا در بین این زبان ها یعنی هند اروپایی ها واژگان مشترکی هست همانند پدر بررسی که نوه های مشابه دارد اما چه اشتراکاتی؟
واژه فرا در فارسی ، کردی آن میشود فِره ، نروژی آن میشود فلیره ( flere ) انگلیسی آن وری ( very )

واژه زیاد در فارسی . کردی آن می شود زُر در در لری و لکی زیه یا زیا آلمانی آن زیهَ ( sehr )

واژه هلیدن در فارسی، کردی آن هیشتِن نروژی آن هیلّهَ. ( hylle )
واژه بعدی
پردیس در فارسی در کردی فردووس در فرانسوی پغدایس در انگلیسی پره دایز

واژه ی نام در فارسی
کردی آن ناو
نروژی ناوِن ( navn )
انگلیسی آن نیم ( name )
آلمانی آن نامهِ ( name )

واژه تو در فارسی
کردی آن توو
انگلیسی یو you
در نروژی سوئدی و آلمانی du
با این تفاسیر آیا می توان گفت که زبانی از لحجه دیگر زبان است ؟
زبان های هند اروپایی همگی شبیه هم هستند چون دارای یک پدر جد مشترک هستند
حال زبان ترکی و مغولی عربی زبان های آفریقایی و چینی و ژاپنی و . . درست است که هند اروپایی نیستند اما جزء زبان هایی می باشد که انسان ها با هم تکلم می کنند و از آنجایی که انسان ها همه یک پدر مادر مشترک دارند زبان آنها نیز دارای ریشه یکسان است این یعنی تنها در مقیاس کو چک اختلاف وجود دارد اگر کره زمین را از میلیارد ها مایل دور تر بنگریم در میان ستارگان گم خواهد گشت حالا زبان ونژاد کرد یا ترک یا فارس یا ژرمن تبار بودن معنایی ندارد همه از عناصر مشترک ایم همه انسان ایم
چه تفاوتی می کند چه هستیم کرد ترک یا فارس یا روسی یا ژرمن و چینی ؟؟؟؟؟؟؟ این ها چیز هایی هستند که انسان هارو از هم جدا می کند بد ترین نوع دسته بندی ها از لحاظ نژاد از لحاظ زبان از لحاظ دین و مذهب بیاییم با هم رفیق باشیم و هیچ حوزه هورمون رو از هم جدا نکنیم
کردی بلوچی تاتی مازنی گیلکی و لکی و خراسانی از زبان های پارتی هستند که زبان پارتی خودش زیر مجموعه زبان مادی هست .
اما لری فارسی نوادگان زبان پارسی باستان هستند .
آذری اصلا زبان ایرانی نیست.
زبان آذری ها قبل از اینکه ترکی بشه تاتی بوده.
آذری ها خون ماد تو رگشون هست چون تات هستند ولی زبان اونها خیر زبان ترکی یه زبان شرقی هست.
سلام بهتره آذری ها عزیز به نژاد ایرانیشون برگردن و بدونن اونها در ابتدا از نژاد مادها بودنند و سرزمین شمالی انها رو به نام اران میخواندند و آذر یعنی اتش و اذر یک کلمه فارسی و حتی کلمه اذربایجان آذربایگان یا آذر ابادگان بوده که به خاطر اتشکده بزرگ در این منطقه بوده . . ولی بعد از حجوم قوم وحشی ومغول و تاتار و قبایل هون و عثمانی کم کم زبان اونها به واسطه ظلم های بسیار به مردم آذری تغییر کرد. . والان هم پان ترک ها دست از سر این مردم نجیب بر نمیدارن. . ولی آذری های بسیاری هستند که با سوادنند و تاریخشونو میدونن و میفهمن به جای کلمه جعلی ترک باید بگن آذری هستیم. . و باید تلاش کنن تا سرزمین شمالی ( اران ) و قفقاز به دامن سرزمین اصلیش ایران سرزمین اذرابادگان برگرده زنده باد اذر بایجان وزنده باد اذری های وطن پرست. .
من یه سوال دارم اگه ترکی آذربایجانی لهجه ای از فارسیه پس چطور میشه آزمایش دی ان ای آذربایجانی ها ۶۰درصد به آسیای مرکزی بر میگرده یعنی محل پیدایش ترک های جهان
در ضمن در جواب اینکه چرا آذربایجانی ها به ترک های آسیای مرکزی شبیه نیستن خب ترکیه ای ها هم به اونا شبیه نیستن آب و هوا در تغییر چهره انسان ها موثره
کلمه آذری برای اولین بار حدود ۱۰۰ سال پیش توسط روس ها برای از بین بردن تاریخ آذربایجان ابدا شد و شاه اون رو برای اهداف شونیزم گسترش داد ولی ترک از ۱۷۰۰۰ سال پیش وجود داشته!
یاشاسین آذربایجان
آذری = منصوب به آذر - آذری = آتشی
زبانی بنام زبان آذری وجود ندارد چه به عنوان زبان باستانی مردم آذربایجان وچه به عنوان زبان فعلی مردم آن؛ زبان ساکنان آذربایجان از قدیم الایام ترکی بوده و ایجاد واژه ای به نام زبان آذری یا از جانب معاندان بوده ویا ازطرف بی خبران و سطحی نگران به دلایل زیر:
1 - کلمه آذر و آذری از کلمه آذربایجان مشتق شده ، آذربایجان معرٌب واژه آتورپاتگان می باشد و این کلمه توسط اعراب به وجود آمده ، آتورپاتگانی ها قبل از اینکه نام سرزمینشان به آذربایجان تبدیل شود حتماً به زبانی تکلم می کردند بنابر این آن زبان قبل از پیدایش کلمه آذربایجان ، آذر و آذری وجود داشته است.
2 - آذربایجان نام سرزمین است نه نام زبان، آذربایجانی به اهالی این سرزمین اطلاق می شود نه زبان آنها و اگر بنا باشد که زبان مردم آذربایجان را آذری یا آذربایجانی بدانیم ، بر این سیاق لازم است زبان مردم تهران را تهرانی، اصفهان رااصفهانیة یزد را یزدی ، مشهد را مشهدی و . . . بنامیم در حالی که همه آنها فارسی زبان هستند.
3 - اگر بنا باشد که زبان ساکنان آذربایجان را آذربایجانی یا آذری بنامیم لازم است همه مناطقی را از ایران که به این زبان تکلم می کنند، آذربایجان بنامیم در حالی که استانهایی مانند اردبیل، زنجان، قزوین، همدان، البرز، تهران، مرکزی و . . . را که مردمشان کلٌاً یا پاره ای به این زبان صحبت می کنند، نام خاص خود را دارند.
4 - مردم آذربایجان خود را ترک زبان می دانند و در صحبت ها مثلاً می گویند فلان کلمه به ترکی می شود فلان، هرگز نمی گویند فلان کلمه به آذری می شود فلان، بعید است که دیگر مردمان نام زبان آذربایجانی ها را بهتر از خودشان بدانند.

آذری ها تنها قومی هستند که زبانشون برگرفته از زبان فارسی نیست چون اصالتا ریششون برمیگرده به جمهوری آذربایجان و کشور ترکیه که البته به مردم مقیم ترکیه میگن ترک که زبانشون و اسمشون بعد ورود عثمانی ها به کشورشون تغییر کرد و به خاطر این تغییر و درگرگونی ما ترک نیستیم به ترک های مقیم ایران و آذربایجان آذری میگن آذری یعنی آتشی که در قرن ۱۰ برای خطاب مردم این قوم به کار میرفته که تا الان هم پایداره . وهمچنین چون کشور آذربایجان روزی قسمتی از ایران بوده میگن که ما ریشه ایرانی داریم
و چون قوم ماد ازشمال غربی ایران وارد ایران شدن میگن که آذری ها اصالتا ماد هستند درضمن این قوم دومین قوم پرجمیعت ساکن ایران بعد از پارسی زبانان هستند متاسفانه روز به روز واژه های پارسی داره وارد زبان آذری میشه و درنتیجه این زبان شیرین و اصیل رفته رفته در ایران از بین میره
سلام و سپاس به دست اندر کاران آبادیس
این خواهش را دارم نظر کسانی را مانند ali که درتاریخ 99/5/30 با دروغ پردازی وفریبکاری و به بازی گرفتن مفاهیم و واژگان به سود جریانهایی خاص به خیال کج اندیش خود سعی در انحراف تاریخ و ذهن جوانها دارند در این پایگاه بازتاب ندهند.
چشمان حقیقت بین را می بندند بر دهها قرن پیشینه زبان پارسی و قرنها ادب ( از دیدگاه جهانیان ) پر از ارزش و افتخار این زبان وحتا زبان کهن آذری که به گفته جهانگردان و مورخان و بازرگانان ایرانی/عرب و عثمانی تا حدود 500 سال پیش در سرزمین آذربایجان رواج داشته و یافته های علمی که مبین همگونی ژنتیکی همه اقوام ایرانی ازجمله آذریها با دیگر اقوام است را نادیده می گیرند ( یعنی تبار آریایی و نبود شباهت چهره ای و ژنتیکی آذریها با ترکان اصیل اسیای میانه ) و دهان باز می کنند بر مهمل گویی و دروغ پراکنی.

به گفته حافظ : / ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست/ / عرض خود می بری و زحمت ما می داری/
جوابیه ی کلی برای واژه ی #آذری ✅


از آنجایی که نام آذربایجان آتورپاتقان - آتروپاتقان در منابع آمده بر آمد کلی این است که آتورپات نام یک شخص بوده و جایی که آتورپات در آنجا مینشسته آتورپات خانه ( قان ) گفته اند که در ریشه یابی #آذربایجان بن ترکی این واژگان گفته شد.
پس آتورپات نام تمام یک شخص هست و مردم آن منطقه نام خود را دارند. ♦️

اما در مواردی که نام آذری و آذربیجه در تاریخ بکار برده اند صرفا برای مخفف سازی بین دربار گفته میشده است ( کوتاه کردن نام طولانی آذربایجان ) و هرگز مردم از آن برای خود استفاده نکردند و نامی بوده که شاهان و گذرگران برای نوشتار استفاده کرده اند. ♦️
استفاده از واژه ی آذری برای ملت بسیار خنده دار است زیرا فرض کنید اسم بنیان گذار منطقه که پسوند مکان دارد را قطعه ای از حروفش را ببرند و آن را بر ملت نام گذارند. ( اگر نامش مثل اسکندرقان بود مردمش را اسی صدا میزدند و زبان مردم را اسی زبان!
خصوصیت خود نام شخص بر ملت ربطی ندارد که تفسیر بر ملت شود. 😁 )
سلام و سپاس
یکی از کاربران گرامی به نام HJ که مطلبشون را با �سوالی دارم� آغاز کردند.
باید بگویم کی گفته ترکی لهجه ایی از فارسیه؟ عزیزجان صحبت سر زبان کهن آذربایجان یعنی آذریه ( البته سر اسم دعوا نیست، تالشی، تاتی یا پهلوی ) که مانند کردی، بلوچی، گیلکی، پشتو و . . . ، یکی از زیرشاخه های زبانهای ایرانی و همراه با پارسی جزء خانواده بسیار بزرگ زبانهای هند و اروپایی ( آریایی ) محسوب می گردند.
زبان آذری در سده های گذشته تا حدود پانصد سال پیش در سرزمین آذربایجان توسط تاریخ نویسان و بازرگانان بسیاری که نام آنها در کتابهای تاریخی ضبط است معرفی شده است و همچنین شاعرانی که به این زبان سروده هایی دارند ازجمله شیخ صفی الدین اردبیلی نیای بزرگ صفویان و دیگران ( که با یک جستجوی ساده در نت درباره زبان آذری قابل یافتن هستند ) .
ونیز گفتی که با وجود همانندی ژنتیکی 60درصدی آذریان با ترکان آسیای میانه، شباهت چهره ای بین آنها وجود ندارد که این نبودِ شباهت به قول شما به خاطر اختلاف آب وهوا ایجاد شده! پس چرا سیاهان آفریقایی پس از گذشت قرنها از کوچ اجباری به سردترین نقاط جهان مانند کانادا یا جاهای دیگر مثل آمریکا یا اروپا، کوچکترین اختلاف چهره و رنگ با خویشان خود در افریقا پیدا نکرده اند؟
پس بدان که در آن 60درصد، یک صفر ناقابل اضافه دیده ای، درحقیقت بر اساس پژوهشهای صورت گرفته، همانندی ژنتیکی ناچیزی ( حدود 5درصد ) میان آذریان وترکان زردپوست و چشم بادامی آسیایی قابل ردیابی ست و شباهتی بیش از 90درصد بین آذریها و دیگر اقوام ایرانی ( به ویژه با کردها ) مشاهده شده است که نشان از وجود نوادگان ماد آریایی در آذربایجان و کردستان دارد.
این قضیه دقیقا در ترکیه نیز وجود دارد و نژاد آریایی مردمان آناتولی به اثبات رسیده و محققان آن دیار نیز به این موضوع اعتراف کرده اند، هرچند بدون این اعتراف هم از ظاهر امر و نوع چهره عمومی آنها همه چیز مشخص بود.

/با سپاس از حوصله ای که به خرج دادید/
جوابیه ی کلی برای واژه ی #آذری ✅


از آنجایی که نام آذربایجان آتورپاتقان - آتروپاتقان در منابع آمده بر آمد کلی این است که آتورپات نام یک شخص بوده و جایی که آتورپات در آنجا مینشسته آتورپات خانه ( قان ) گفته اند که در ریشه یابی #آذربایجان بن ترکی این واژگان گفته شد.
پس آتورپات نام تمام یک شخص هست و مردم آن منطقه نام خود را دارند. ♦️

اما در مواردی که نام آذری و آذربیجه در تاریخ بکار برده اند صرفا برای مخفف سازی بین دربار گفته میشده است ( کوتاه کردن نام طولانی آذربایجان ) و هرگز مردم از آن برای خود استفاده نکردند و نامی بوده که شاهان و گذرگران برای نوشتار استفاده کرده اند. ♦️
استفاده از واژه ی آذری برای ملت بسیار خنده دار است زیرا فرض کنید اسم بنیان گذار منطقه که پسوند مکان دارد را قطعه ای از حروفش را ببرند و آن را بر ملت نام گذارند. ( اگر نامش مثل اسکندرقان بود مردمش را اسی صدا میزدند و زبان مردم را اسی زبان!
خصوصیت خود نام شخص بر ملت ربطی ندارد که تفسیر بر ملت شود. 😁 )


کلمه آذری کلمه کلا اشتباه که توسط استالین نام گذاری شده است. ما تورک هستیم از دیار آذربایجان. آذری نداریم
با کلمه یا واژه یا صفت آذری شدیدا مخالفم. ما تورک هستیم از دیار آذربایجان.
آذری توسط استالین نام گذاری و توسط رضاشاه دست نشانده انگلیس در ایران به تورکها تحمیل کرد.
یاشاسین تورک میلتی
یاشاسین آذربایجان
چنان گفتی باواژه آذری مخالفم که از فردا و از ترس شما، هرکس فامیل ( آذری ) داشت، آن را عوض کرده و فامیل ( مخالفی ) را بر خود می گذارد.
و نام آذربایجان را هم به مخالفبایجان تغییر می دهند.
استالین هم سر از گور درآورده و به پای شما خواهد افتاد تا از گناهش درگذری.
بنده خدایی که تازه سر از تخم درآورده ای و هرکه را زودتر دیدی دنبالش راه می افتی، واژه ی آذری توسط تاریخنویسان و جغرافیدانان چند قرن پیش
برای نامیدن زبان مردم آذربایجان به کار رفته بود و ربطی به استالین و رضاشاه یا دیگری ندارد.
به خدا قسم از روی چهره هم میتوان شباهت با اقوام کرد و لر و پارسی را دید ؛ ترک های چشم بادامی چه به شما .
وای بر مردمی که خود ندانند قدر اصالتشان را
من از شما خواهش داریم آزادی پخش نظرات را حفظ کنید و نظر قبلیه منو پخش کنید . ممنونم . . این حرفهای بعضیا در مورد ماتورکان باعث تجزیه ایران میشه ایرانی که ماتورکان تاسیس کردیم باخون اجدادمون . . لطفا نظر قبلی واین رو پخش کنید . . تشکر
اقوام ایرانی شامل:
📗قوم تُرک ( آذری. قشقایی. . . وتیره های مختلف )
📗قوم لُر ( بهمئی. فیلی. بویراحمدی . ثلاثی. طیبی. باوی. ممسنی. بالاگریوای. پاپی. جاکی. وایلات دیگر. . . )

📗قوم کُرد
( کلهر. لَک. کورمانج. گورانی. س. . . )
📗قوم عَرب ( بنی کعب . مشعشی. عرب کمری . . . )

📗قوم بَختیاری
( دورکی. زلکی. جانکی . باوادی. بهداروند. دینارونی. ممزایی. ممصالح. راکی. موگویی. قندلی. میوند. کیانرسی. سهونی و. . . )
📗قوم گیلَک
📗قوم تالِش
📗قوم بَلوچ
📗قوم فارس
📗قوم تُرکمن
📗قوم ارمنی
📗قوم مازَنی
درود ُ سپاس
در پاسخ به ترک افشار
در سرآغاز سخن خواهشمندم کسانی که نمی تواننددر نوشته یشان فرهیختگی و ادب را پاس دارند و سرانجام، خوی و نهاد خود را آشکار می سازند، روش و منش خود را با فرافکنی به دیگران نسبت ندهند!
- بی اصالت عرب هندو نژاد!!!!! / ریشه قوم بی هویت!؟!؟!؟ باید هم برای خودتان متاسف باشید.
با پوزش از خوانندگان. .
-
از نظر ژنتیکی ایرانیان در میان ملتهای جهان بیشترین همانندی را با یونانیان و ایتالیایی ها دارند، سپس با هندیان و خاورمیانه ایها ( مردم سوریه، ترکیه، قفقاز ) و با دیگر اقوام اروپایی در رده های بعدی.
چرایی این موضوع نیز روشن است، زیرا مردمان هند ُ اروپایی از هند و ایران و آناتولی تا کرانه های اروپا پراکنده اند و همانندی ژنتیکی و چهره ای موجود به این شوند ( دلیل ) است.
اینکه ترکها ( آذریها ) با مردم ایتالیا و پارسیان با هندیان همانند و شبیه هستند ( از نظر کاربر بالا ) به همان شوند ( دلیل ) گفته شده برمی گردد، درستتر اینست که همه مردم ایرانی تبار از پارس و آذری و کرد و لر و پشتو و گیلک و بلوچ و . . . دارای همانندی سرشتی در چهره وتبار هستند به گونه ای که تبارمندی و قومیت یک هموطن را به سادگی نمی توان بازشناخت.
مردم کشورهای آسیای میانه مانند تاجیکستان و ازبکستان نیز، از ابتدا سغدیان ایرانی تبار بوده اندکه اگر زبانشان به خاطر درهم آمیزی با ازبکها ترکی شده باشد ولی تا اندازه بسیار چهره ایرانی خود را حفظ کرده و زبان ازبکی را سرشار از واژه ها و المانهای پارسی نموده اند.
اما ترکان اصلی و واقعی از نظر چهره کاملن متفاوتند بطوریکه هرچه از آسیای میانه به سوی شمال و شرق یعنی کوههای آلتای و دشت اورخون ( خاستگاه ترکان ) پیش برویم آن چهره های اصیل ترکی بیشتر نمایان می شوند ( جمجمه پهن، قد کوتاه، چشمان باریک، گونه های برجسته، موی بی حالت، ریش تُنُک )
-
همخانوادگی زبانی از هند تا اروپا به هم تباری این مردمان روشنی می اندازد ولی در این میان زبان ترکی هم دیده می شود که در پیوند با این خانواده زبانی نیست که پژوهشگران علت آن را دگرش زبانی در چهارپنج سده گذشته در آذربایجان و آناتولی می دانند.
ولی با وجود اسناد تاریخی و ادبی فراوان که از تاریخنگاران، جغرافیدانان، شاعران و ادیبان برجا مانده، هیچ شک و گمانی در تبار ایرانی و پهلوی مردم آذربایجان باقی نمی ماند.
به عکس، سند و مدرکی که گواه ترکی بودن آذربایجان در سده های گذشته باشد در دست نیست مانند کتابها یا سنگنوشته ها و . . . ، حالا دوستمان رفته از شبکه چهار! کتیبه ای به سود ترکی پیدا کرده، درپایان کمی خنده هم بد نبود!
سنگ نگاره ها و کتیبه های تِیمره میان خمین و گلپایگان، نگاره هایی از هفت تا چند ده هزار سال پیش که تبار نگارگران را آشکار نمی سازد، ولی دارای سنگنوشته هایی به زبان پهلوی هم هست که زیر و رویش هم بکنیم به کار پانترکان نمی آید.
سنگنوشته به زبان اورارتویی در ارسباران وجود دارد که نشان از وجود اقوامی آریایی در سده هشتم پ م در باختر آذربایجان پیش از قدرت گرفتن مادهاست.
مردم آذری یا مردم آذربایجانی یا آذری ها مردمانی ایرانی تبار و ترک زبان با عناصری از فرهنگی ایرانی هستند که بیشتر در آذربایجان، ایران، جمهوری آذربایجان و همچنین در استان های مرزی ترکیه، گرجستان و روسیه ( داغستان ) سکونت دارند.
آذری ها از ماد های آریایی هستند
و لکها بازماندگان قوم کاسیان آریایی هستند
بعضی ها میگن که کاسیان لر هستند که اشتباه میکنند
کرد ها از گوتیان هستند که از ترکیه به ایران آمدند
لر ها از عیلامیان باستان اند که ریشه آنها به حبشی ها باز میگرده
پس آذری ها و لکها آریایی اصیل اند
این واژه تازه ساخت نیست که قدمتش به یک قرن برسه. تو قرن های پس از ورود اسلام بارها از این کلمه در کتب مورخین اسلامی استفاده شده. پس دوستان ترک به این واژه نتازند.
نکته دوم که باید متذکر بشم اینکه به صلاح و یکپارچکی این کشور نیست که قومی را به این عنوان خطاب کرد تو اینی که هستی، نیستی!! مثلا به کسی داره ترکی صحبت میکنه بگی شما ترک نیستی!! یا عربی که عربی صحبت میکنه! پایه های اتحاد این کشور را متزلزل میکنه پس دوستان رعایت کنند.
نام دیگر زبان آذری، پهلوی یا فهلویه بوده یعنی زبانی منسوب به قوم پارت، بیشتر زبان های ایرانی امروزی مثل کردی لکی لری بلوچی گیلکی. . . زائیده این زبانند یا تاثیر عمیقی از این زبان گرفتن و اون اصالت اصلی خود را حفظ کردن مثل مصوت ها، زبان فارسی نیز همینطور ولی ولی بخاطر حروف عربی واکه های اصیل رو از دسته داده و خیلی اصیل نیست این را می توان با مقایسه فارسی میانه و امروزی دریافت. زبان امروز مردم آذربایجان ترکی است یا بصورت کامل ترکی آذری یا آذربایجانی "آذری در اینجا پسوند مکان است" نه زبان آذری. اشتباها بعضی زبان ترکی را آذری می نامند که این کاملا اشتباست. امروزه معیار و سنجش هر قوم در ایران زبان آن قوم است حالا کاری باقی جاهای دنیا ندارم.
آذری: کسانی که اصلاتا از نسل ماد و آریایی اصیل هستند!
اقوام ایرانی شامل:
📗قوم تُرک ( آذری. قشقایی. ترکمن. قزاق. قرقیز. ازبک. خلج. ایغور. یاکوت. تبریزی. اردبیلی. زنجانی. ارومیه. قروه . بیجار . کبودراهنگ . رزن . قزلباش. اغوز . افشار . گراییلی . شاهسون . . . . وتیره های مختلف )

📗قوم طبری ( مازندرانی. مازرونی. مازنی. گالش. گیلک. تات. کتول. الیکایی. طالقانی. الموتی. اشکوری . پهلوان. الیکایی . شاه حسینی. قندالی . گیلوری . لاشکی . بالی لاشک. بالی. بائی. الاملج . ردایی. کلورج . فقیه . فقیه ملک مرزبان . فقیه سلطانی . فقیه عبداللهی. براری . براتی. شیرج . شورمیج . گلیج. سام . سام خانیانی. داج. داجلیری . چاشمی. پروری. پلوری . سنگسری . رویانی . فیروزکوهی. دماوندی. ساروی. سوادکوهی. جویباری. آملی. چالوسی. کلاری. کلاردشتی . یوشیج. نوری. کجوری. نوشهری . گرگانی. استرآبادی. هزارجریبی. شهمیرزادی. شامرزایی. قصرانی. شمرونی. شمیراناتی. لواسانی. شمشکی. دربندسری. میگونی. شهرستانکی. مهرانی. دیزانی. کیان . کیانی . میردار. میردار هریجانی. میردار سلطانی . زال . زال نژاد. زال زر. کوهستانی. بابا کوهستانی . بابایی . رنگرز . مهابادی. اسفندیار . سراج . بائو . دادویی. وردیج. وریج . هرسج. هرسیج . دیوسالار. میار. میارکیانی . میارنعیمی . میار طبرسو. میارلاهویی. میار بورسری. قطبی. شمس . شمس ناتری. خانلری . ناتل خانلری. لنگایی. کرد. کرد مصطفی. توسلی. تاجیک . لمسکی. لمراسکی. کلبادی. نواییان . کیائیه. شهرآشوب. رئیسی. کاردگر. فخرآور. بابتیه. لکورج. لکرج . مشائی. آسوری. آرائی. لاسمی. ایرایی. آسکی. نیاکی. نوایی. رینه ای. شاهان دشتی. امیری. بهرستاقی. دلارستاقی. چلاوی. چلاویان . چلابی . چلابیان . تیرگرج. تیرگری. مالج. مالمیری. متاج . متاجی. مجلج. توپا ابراهیمی. توپا اسفندیاری. ازوج. ازوجی. ازوج. ازوجی . مکارج. بانج. درجان . درج . امرج . درزی . دیوسالار. کیا. کیاکلایی . کیانوری . کیاکجوری. کیا لاشکی. کیا مکارج. کیاپاشا. کیادلیری. سام دلیری . کیا دربندسری. کیاشمشکی . ساوه شمشکی. لاریجانی. اردشیر. نصیری . علوی. هاشمی . هاشمی نژاد. هاشم نژاد. هاشمیان. هاشم زاده . هاشم پور. حسنی . حسن زاده. حسین زاده . حسین پور . حسینی . محمدی. محمدنژاد . محمد پور . علیپور . علیزاده. عالیشاه . بندپی . محسنی بندپی . انگورج . انگورج تقوی. مهدوی . میرشفیعی گنج افروز . حلاخور. کتولی . دولتی . نجاریان . بارانی . بهاری . خوشرو. دیلمی . دیلمیان . دیلم کتولی. پلنگ. کرد کتولی. پازوکی. دله . جورسری. بلال حبشی . سلیمی. سلیمانی . زارع . دهقان . نصیری . غفاری. نادری. فولادی. تپوری. تپیری. تبری. طبری. طبرسی. طبرسویی . . . )

📗قوم لُر ( بهمئی. فیلی. بویراحمدی . ثلاثی. طیبی. باوی. ممسنی. بالاگریوای. پاپی. جاکی. بختیاری. لک. هداوند. خرم آبادی. بروجردی. یاسوجی. ممسنی. نورآبادی. شهرکردی. مسجد سلیمان. دزفول . اندیمشک. ایذه. وایلات دیگر. . . )

📗قوم بَختیاری ( دورکی. زلکی. جانکی . باوادی. بهداروند. دینارونی. ممزایی. ممصالح. راکی. موگویی. قندلی. میوند. کیانرسی. سهونی . شهرکردی . مسجد سلیمان . ایذه و. . . )

📗قوم لک ( حسنوند. بیرانوند . . . )

📗قوم کُرد ( کلهر. لَک. کورمانج. گورانی. هورامی. رشوند. کرمانشاهی. ایلامی. سقزی. مهابادی. اشنویه. ارومیه. خوی . گیلانی. دیلم. زازاکی . دیمیلی. . . . )

📗قوم عَرب ( بنی کعب . مشعشی. بنی ضبه. عرب کمری. عرب دیلمی . عرب اهوازی. عرب شوشی. عرب آبادانی. عرب خرمشهری. عرب خوزستانی . . . )

📗قوم گیل ( گیلک. رشتی. لاهیجانی. فومنی . . . )

📗قوم دیلم ( تات. گالش. ییلاقی. کلایی. سیاهکلی. اشکوری. رودباری. طارمی. . . )

📗قوم تالِش ( لاهوتی بائوج . تولش. طالش . طیلسان . کادوس . کادوسی. ماسال. ماسوله . رضوانشهر. فومن. هشتپر. آستارا. لنکران . . . )

📗قوم بَلوچ ( مکرانی . سرحدی . زاهدانی. شهنوازی . رحمت زهی. سهراب زهی. حسین زهی. نائب زهی. دینارزهی. کُرد . میربلوچ زهی. سهراب زهی. تمندانی. شهلی بر. نارویی. ریگی. گمشادزهی. ملک رئیسی سرحدی. بندهی. ملک رئیسی. عالی زهی. مرادزهی. دُرّازهی. یاهونک زهی. شهدادزهی. براهویی. هاشم زهی. کرم زهی. سارانی. گله بچه. ساقزى. مندیزهی. ایدوزهی. فیروزهی. حسن زهی. نُهتانی. نوتی زهی. علی زهی. قنبرزهی. ساسولی . عیسی زهی. قلجایی. ملک رئیسی نوشیروان. محمودزهی. آزادی. محب زهی. حسین بر. ایرندگانی. انوشیروانی. جمشیدزهی. کوشه ای. سالارزهی. وِلّانی. قلندرزهی. خاشی. اُزبک زهی. رخشانی. رودینی. کیانی. ارباب زهی. دهمرده کاشانی و طوقی. شاهوزهی. شه بخش. کهرازهی. چاری زهی. عُمَرزهی. سندک زهی . . . )

📗قوم فارس ( تاجیک . هزاره . شیرازی. کرمانی. یزدی. بوشهری. اهوازی. بندرعباسی. هرمزگانی. بخارایی. سمرقندی. هراتی. کابلی. خجندی. خوارزمی. کازرونی . فیروزآبادی. خراسانی . . . )

📗قوم ارمنی

📗قوم گرجی

📗قوم افغان

📗قوم کومشی ( کومسی. قومس. سمنانی. دامغانی . شاهرودی. سنگسری. سرخه ای . افتری . . . )
آذری ها تُرک نیستند. آذری ها از مادها بوده اند و به زبان زیبای پهلوی سخن می گفتند و می گویند.
مشاهده پیشنهاد های امروز

معنی یا پیشنهاد شما