برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1641 100 1
شبکه مترجمین ایران

اذان

/'azAn/

برابر پارسی: بانگ نماز

معنی اذان در لغت نامه دهخدا

اذان. [ اَ ] (ع مص ) آگاهی. آگاهی دادن. آگاهانیدن. نِداء. اعلام. خبر کردن. خبر بگوش رساندن. || گوش بچیزی داشتن ، قوله تعالی : «و اَذِنَت ْ لِرَبِّها و حُقَّت ْ». (قرآن 2/84)؛ یعنی گوش داشته است امر پروردگار را و واجب است او را که گوش دارد امر حق را. || اقامت نماز. رجوع به اقامه شود. || اذن. اذانت. || بانگ نماز کردن. بانگ نماز گفتن. آگاهانیدن وقت نماز. تأذین. در شرع خبر دادنست به وقت نماز با الفاظ مخصوص مأثور. (تعریفات جرجانی ). در لغت اعلام است. و در شرع اعلام به وقت نماز باشد بطریقی مخصوص و معروف و گاه اذان اطلاق شود بر الفاظ مخصوصه ٔ معروفه که مجموع آن الفاظ را نیز اذان نامند. کذا فی الدرر فی شرح الغرر. (کشاف اصطلاحات الفنون ). || (اِ) بانگ نماز. گلبانگ. جمله های مخصوص که قبل از نماز گفته میشود.
- اذان اعلامی ؛ اذانی که بقصد اخبار دخول وقت گفته میشود.

اذان. [ اَ ] (اِخ ) (قریه ٔ...) آذان. قریه ایست بحوالی هرات. و خواجه ابوالولید احمدبن ابی الرجا بدانجا مدفون است. رجوع به حبط ج 1 ص 292 شود.

معنی اذان به فارسی

اذان
گوشها، جمع اذن
۱ - ( مصدر ) آگاهانیدن خبر کردن اعم کردن . ۲ - آگاهانیدن وقت نماز خبر دادن از وقت نماز با لفظهای مخصوصی که در شرع معین شده است خبر دادنست بوقت نماز با الفاظ مخصوص مائ ثور گلبانگ بانگ نماز لفظ ها و جمله های مخصوصی که در بامداد و نیمروز و شامگاه پیش از بر پای داشتن نماز در گلدسته و مناره و جز آن میخوانند الفاظ مخصوص و مائ ثور شرعی که قبل از اقام. نماز خوانده میشود . توضیح اذان در تعداد الفاظ با اقامه فرق دارد .
یا آذان قریه ایست بحوالی هرات
( اسم صفت ) اذان گوی
( اسم صفت ) اذان گوینده آنکه اذان میگوید موئ ذن .

معنی اذان در فرهنگ معین

اذان
( اَ) [ ع . ] (مص م .) ۱ - آگاه کردن ، خبر دادن . ۲ - خبر دادن از وقت نماز.

معنی اذان در فرهنگ فارسی عمید

اذان
کلمات مخصوصی به زبان عربی که در ساعات معیّن برای فراخواندن مردم به نماز با آواز بلند ادا می شود.

اذان در دانشنامه اسلامی

اذان
جملات مخصوص برای اعلام وقت نماز را اذان گویند، که به رسول خدا وحی شده است.
اذان، اسم مصدر باب تفعیل یا اسمی است که قایم مقام ایذان می شود و به معنای اعلام است.و به همین معنا در آیات ۳ سوره توبه و ۲۷ سوره حج و ۴۴ سوره اعراف به کار رفته است.
معنای اصطلاحی اذان
اذان در اصطلاح شرع، جملات مخصوصی است که در مواردی، از جمله اعلام وقت نماز و به عنوان مقدّمه نماز، تشریع شده است.
طریق عرضه اذان بر پیامبر
از نظر شیعه و برخی از اهل سنت، این جملات به صورت وحی به وسیله جبرئیل بر پیامبر عرضه گشت. امّا مشهور اهل سنّت، القای فقرات اذان را در خواب به عبدالله بن زید یا برخی دیگر از صحابه می دانند.
کاربرد فقهی اذان
...
اذان
اذان مجموعه اذکاری مشخص است که مسلمانان برای اعلام فرا رسیدن وقت نمازهای روزانه به صورت بلند می خوانند. اذان، دربردارنده تعالیم پایه ای اسلام است و از تکبیر، شهادت به یگانگی الله، رسالت حضرت محمد(ص)، دعوت به نماز و تشویق به صلاح، رستگاری و بهترین عمل تشکیل شده است. شیعیان و اهل سنت در برخی فقرات اذان، اختلافاتی با یکدیگر دارند. شیعیان عبارت «اشهد انّ علیّا ولیُّ الله» را از باب استحباب و مبتنی بر برخی روایات در اذان قرائت می کنند؛ بدون آنکه این فقره را جزو اذان بدانند. همچنین بر خلاف اهل سنت، عبارت «حی علی خیر العمل» را جزو اذان می شمارند. کسی را که اذان می گوید، مؤذن می خوانند.
اذان کلمه ای عربی از ماده «ا - ذ - ن» و این ماده به معنای اعلام کردن و آگاه کردن است و در قرآن کریم نیز به همین معنی به کار رفته است. گاهی برای اشاره به اذان و اقامه از اصطلاح أذانَین استفاده می شود.
بر پایه روایات، اذان در دو سال نخست پس از هجرت و پس از تغییر قبله از بیت المقدس به سوی کعبه تشریع گردید. بر پایه منابع امامیه پیامبر(ص) کیفیت اذان را از طریق وحی دریافت کرد. یک بار جبرئیل در شب معراج بانگ اذان سرداد و چون یک بار دیگر اذان گفت، پیامبر(ص)، علی(ع) را دستور داد تا بلال را فراخوند و او را اذان بیاموزد. همچنین در منابع اسماعیلیه با اندکی اختلاف به همین مطلب اشاره شده است.
...


اذان در دانشنامه ویکی پدیا

اذان
اذان از نظر لغوی به معنی «آگاه کردن»، «آگاهانیدن» و «خبر به گوش رساندن» است. در دین اسلام، ندایی است برای اعلام وقت نماز با الفاظ مخصوص. در عربستان پیش از اسلام به ندا دادن و جمع کردن مردم برای خبرها و کارهای مهم، اذان گفته می شده است. نمازهای روزانهٔ مسلمانان در ساعات مشخصی ادا می شوند که به این زمان ها اوقات شرعی می گویند. از آنجا که به یاد داشتن زمان دقیق داخل شدن به وقت نماز کار آسانی نیست، در محله ها و شهرهای مختلف گفتن اذان با صدای بلند در مسجدها رواج داشته و دارد. اذان را مؤذن در جایی بلند مانند گلدستهٔ مسجد می خواند. خواندن اذان واجب نیست اما مستحب است که پیش از شروع هر نماز، ابتدا اذان و سپس اقامه خوانده شود. در صدر اسلام، پیامبر اسلام در چندین مورد برای اعلام خبر (مانند فراخوانی برای جنگ بدر) از اذان استفاده کرده است.
اذان صبح
اذان ظهر
اذان مغرب
مأذنه
رحیم موذن زاده اردبیلی
سلیم موذن زاده اردبیلی
مجتبی صدریا از «تشبیه شدن اذان با مراسم آمرزش خوانی مسیحیان از سوی یک مسیحی» و «نبود پژوهش های آکادمیک دربارهٔ موسیقی شناسی ملودی های اذان» نوشته است.
^  پیروان مذهب مالکی الله اکبر ابتدای اذان را به جای چهار بار فقط دو بار می گویند.
^  عبارت «اشهد انّ علیّا ولی الله» فقط توسط شیعیان خوانده می شود. با این حال شیعیان اذعان دارند که این جمله جزو اذان و اقامه نیست و خواندن آن نیز واجب نیست بلکه مستحب و مستحسن است. گاهی بعضی از شیعیان عبارت دیگری را نیز به آن اضافه می کنند مانند «اشهد انّ مولانا امیرالمؤمنین علیّاً و ابناؤه المعصومین حجج الله» «گواهی می دهم که سرور ما امیر مؤمنان علی و پسران معصوم او حجّت و برهان هایی برای خدا (در زمین) هستند».
عکس اذان
به اذانی که در هنگام فجر خوانده می شود اذان صبح می گویند. مسلمانان پس از گفته شدن اذان صبح تا طلوع آفتاب می توانند نماز صبح بخوانند. در ماه رمضان هم پس از گفته شدن اذان صبح مسلمانان روزه دار می شوند.
طلوع
اذان
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اذان در دانشنامه آزاد پارسی

آیینی عبادی شامل گفتن عبارت های معیّنی به عربی با بانگ خوش و بلند، برای فراخواندن مسلمانان به نمازهای یومیّه. مشهور در نزد امامیه استحباب آن است. بیشتر اهل سنت و کسانی چون شیخ طوسی در برخی از صور به وجوب آن عقیده دارند، چنان که ابن ابی عقیل آن را در نماز صبح و مغرب واجب می داند. از نماز عصر روز جمعه و عرفه، عشای شب مزدلفه، عصر و عشای مستحاضه وقتی که به دنبال نماز قبل خوانده شوند، اذان ساقط است. در گوش نوزاد نیز اذان گفتن مستحب است. کیفیت آن نزد امامیّه چهار الله اکبر، دو اشهد ان لا اله الا الله، دو اشهد ان محمد رسول الله، دو حیِّ علی الصلاه، دو حیّ علی الفلاح، دو حیّ علی خیرالعمل، دو الله اکبر و دو لا اله الا الله است. «اشهد ان علیاً ولی الله» جزءِ اذان نیست، اما شیعیان معمولاً آن را در اذان ذکر می کنند. حنفی ها به جای «حَیَّ علی خیرِالعمل» در اذان صبح «الصلاةُ خیرٌ مِنَ النَوم» می گویند؛ اما اذان اعلام فقط برای خبردادن از دخول وقت است و شرایط اذان نماز مانند قصد قربت و طهارت در آن معتبر نیست.

نقل قول های اذان

این نوشتار یا بخش نیازمند ویکی سازی است. لطفاً با توجه به راهنمای ویرایش و شیوه نامه آن را ویکی سازی کنید و در پایان این الگو را بردارید.
• «کسیکه برای رضای خدا اذان می گوید ، ما دامیکه مشغول گفتن اذان است مانند شهیدی است که در خون خود می غلطد و هر تر و خشکی که صدای او را می شنود (جملات) او را تصدیق می کند و هنگامی که می میرد موجودات زمین متعرض جنازه او نمی شوند.» -> حضرت محمد،مستدرک الوسایل جلد۴ صفحه ۲۲ حدیث ۴۰۷۸
• «سه چیز است که اگر مردم آثار آن را می‏دانستند، به جهت حریص بودن به خیر و برکتی که در آنها هست، به قرعه متوسل می‏شدند: اذان نماز، شتاب به نماز جماعت و نماز در صف اول.» -> حضرت محم کنزالعمّال، ح ۴۳۲۳۵
• گر نفسی از امام شرع مطهر //اذن اذان یابدی بلال حقیقت -> سیف فرغانی
• ور تو را شهرت سعدی نبود نقصی نیست// حاجتی نیست در اسلام اذان را به منار -> سیف فرغانی
• بسیار دوست دارم که صدای اذان بلال ، موذن پدرم را - که درود خدا بر او و اهل بیت او باد - بشنوم . فاطمه الزهرا

اذان در جدول کلمات

اذان گوی صدر اسلام
بلال
بعد از اذان گفته میشود
اقامه
محل اذان گفتن در مسجد
مناره

اذان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

یاسین
اذان از نظر لغوی به معنی «آگاهی دادن»، «آگاهانیدن» و «خبر به گوش رساندن» است. در دین اسلام، ندایی است برای اعلام وقت نماز با الفاظ مخصوص.در عربستان پیش از اسلام به ندا دادن و جمع کردن مردم برای خبرها و کارهای مهم، اذان گفته می شده است. نمازهای روزانهٔ مسلمانان در ساعات مشخصی ادا می شوند که به این زمان ها اوقات شرعی می گویند. از آنجا که به یاد داشتن زمان دقیق داخل شدن به وقت نماز کار آسانی نیست، در محله ها و شهرهای مختلف گفتن اذان با صدای بلند در مسجدها رواج داشته و دارد. اذان را مؤذن در جایی بلند مانند گلدستهٔ مسجد می خواند. خواندن اذان واجب نیست اما مستحب است که پیش از شروع هر نماز، ابتدا اذان و سپس اقامه خوانده شود. در صدر اسلام، پیامبر اسلام در چندین مورد برای اعلام خبر (مانند فراخوانی برای جنگ بدر) از اذان استفاده کرده است.
اذان در ایران
در ایران بیشتر اذان را در آواز بیات ترک در گوشه روح الارواح می خوانده اند. به ویژه اذان مؤذن زاده اردبیلی که این استعداد در خانواده او موروثی است. اذان را در شور و شهناز و حجاز ابوعطا هم می خوانند. بسیاری از خوانندگان آواز در موسیقی ایران مرتبه مؤذنی نیز داشته اند. در مراسم تعزیه اگر اذان باید گفته شود، معمولا به آواز بیات کرد
یا آوازهای دیگر خوانده می شود.
در اینجا نمونه هایی از چند اذان مختلف را برایتان قرار دادم.امید است مورد قبول واقع شود.
است.
ردیف موضوع حجم
(KB) زمان
1 مرحوم استاد رحیم مؤذن زاده اردبیلی 1
325 0:04:25
2 مرحوم استاد رحیم مؤذن زاده اردبیلی 2
1,083 0:04:35
3 مرحوم استاد رحیم مؤذن زاده اردبیلی 3
1,243 0:05:16
4 استاد سلیم مؤذن زاده اردبیلی
995 0:05:38
5 مرحوم استاد آقاتی
1,103 0:04:40
6 استاد حسین صبحدل
1,068 0:06:03
7 اذان مدینه
845 0:03:34
8 حرم امام رضا (ع)
1,228 0:05:12
9 اذان حزین
1,442 0:06:07
10 اذان انتظار - کاظم زاده
1,281 0:05:26
11 حسن رضائیان
677 0:05:07
12 استاد شیخ محمد طوخی
818 0:04:38
13 محمد صدیق منشاوی
919 0:03:53
14 عبدالباسط عبدالصمد
808 0:03:25
15 ابوالعینین شعیشع
895 0:03:47
16 شیخ محمود خلیل ألحُصَری
709 0:02:59
17 راغب مصطفی غلوش
1,387 0:05:53
18 محمد حسین ابوریه
1,289 0:05:28
19 حسین علی شریف
1,010 0:04:16
20 سعید حافظ
630 0:02:39
21 طه ألفَشنی
895 0:03:47
22 عبدالرحمن
818 0:03:27
23 علی البناء
664 0:02:48
24 نقشبندی
639 0:02:41
برای دانلود کردن اذان های بالا، روی نام موذن راست کلیک نموده
و گزینه ...Save Target As را انتخاب نمایید.
برای دانلو اذان های زیر روی اذان مورد نظر کلیک کنید.
اذان ماهور با صدای حسین صبحدل – بخش اول

اذان ماهور با صدای حسین صبحدل – بخش دوم

اذان گویی با لحن ایرانی در قرن اخیر در کنار گونه هایی با لحن عربی همواره نوازشگر گوش ایرانیان بوده است. سید جواد ذبیحی از آن دسته موذنانی است که ضمن توجه به موسیقی ایرانی، گوشه چشمی هم به الحان عربی داشت. نمی توان گفت نمونه اذان های وی صد در صد عربی اند ولی طعم عربی آنها، عموماً غالب است. یکی از آثارش در ابتدا حال و هوای بیات اصفهان و دستگاه همایون را دارد که هم ارز آن در موسیقی عربی حجاز خوانده می شود، اما در ادامه حالت ماهور پیدا می کند. ضمن اینکه در بندهای پایانی –بند حی علی خیر العمل- گریز کوتاهی به موسیقی عربی هم می زند.

اذان با صدای سید جواد ذبیحی را بشنوید
عباله رحمن قلهکی
برای برپاکردن نمازکه ستون دین است اذن دخول مانندحرم امامان معصوم برای ادای فریضه میباشد.
بهروز
همه چیز اذان اوست ،خدا،به نام حضرت دوست که هرچه داریم از اوست
البرزا.
اعلام وقت نماز، اعلان وقت نماز، از مناسک دینی.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• متن اذان   • متن اذان و اقامه   • اذان تهران   • ساعت اذان صبح   • دانلود اذان   • اذان صبح اهواز   • اذان موذن زاده   • اذان صبح به افق مشهد   • معنی اذان   • مفهوم اذان   • تعریف اذان   • معرفی اذان   • اذان چیست   • اذان یعنی چی   • اذان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اذان

کلمه : اذان
اشتباه تایپی : hbhk
آوا : 'azAn
نقش : اسم
عکس اذان : در گوگل

آیا معنی اذان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )