برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1381 100 1

احمد نیریزی

احمد نیریزی در دانشنامه اسلامی

احمد نیریزی
میرزا احمد نیریزی (زنده در ۱۱۵۱ق)، نامدارترین خوشنویس قلم نسخ ایران. در منابع از استاد و شاگرد مستقیمی برای وی یاد نشده است. تذکره نویسان شهرت او را در خوشنویسی نسخ به پایه میر عماد در قلم نستعلیق، و درویش عبدالمجید طالقانی در شکسته نستعلیق">شکسته نویسی می دانند. از آنجا که تمامی آثار وی جنبه مذهبی داشته، بسیاری از آنها در کتابخانه ها و موزه ها نگهداری می شود. درباره محل درگذشت وی اختلاف وجود دارد، اما انجمن ملی آثار ایران در زادگاهش -نیریز- بنای یادبودی برای وی به پا داشته است.
وی در صحیفه سجادیه ای که در سال ۱۰۸۷ق کتابت کرده و نخستین اثر شناخته شده او به شمار می آید، نام پدرش را سلطان محمد و لقبش را شمس الدین و خود را با لقب فخرالدین می خواند. وی در محله سادات نیریز زاده شد، اما تاریخ تولد او معلوم نیست. با توجه به آثار موجود او که برخی متعلق به اواخر قرن یازدهم قمری است، می ‏توان ولادت او را در نیمه دوم سده یازدهم حدس زد. برخی تولد او را در ۱۰۶۷ق گفته اند که مأخذی برای آن ذکر نشده است.
با آنکه بخش اصلی زندگی او در قرن۱۲(قمری) سپری شده اما منابع نوشته شده در این سده هیچ گونه آگاهی از زندگی او به دست نمی دهند.

احمد نیریزی در دانشنامه ویکی پدیا

احمد نیریزی
احمد بن شمس الدین محمد نیریزی یا میرزا احمد نیریزی، (۱۰۸۷-۱۱۵۵ ه‍.ق) ملقب به سلطانی از بزرگترین خوشنویسان خط نسخ و کاتبان قرآن در سدهٔ دوازده هجری (اواخر حکومت صفوی) است.
قرآن وزیری جلد روغنی ممتاز، دو صفحهٔ افتتاح متن و حاشیه مذهٌب عالی و نسخ کتابت خوش، با رقم: «قد تشرفت بکتابهٔ هذا القرآن المجید فی شهر ربیع الثانی سنه احدی و اربعین و مائهٔ بعد الالف و انا العبد الاقل احمد النیریزی فی ۱۱۴۱»
«دعای کمیل» جانمازی، جلد روغنی سرلوح مرصع نسخ کتابت عالی، بار قم: «کتبه احمد النیریزی السلطانی باصفهان سنهٔ سبع و مائهٔ بعد الالف ۱۱۰۷»
صحیفهٔ سجادیه وزیری، جلد ساغری ضربی مذهٌب، دو صفحهٔ اول متن و حاشیه مذهٌب مرصع و نسخ کتابت عالی، بار قم: «تمت الصحیفهٔ الکاملهٔ اقل عبادالله احمد نیریزی فی سنهٔ ۱۰۹۶»
او بانی شیوهٔ خاصی در خط نسخ است که مورد استقبال خوشنویسان پس از او قرار گرفت و به نسخ ایرانی شهرت یافته است. او به مناسبت کتابت برای شاه سلطان حسین صفوی برخی از آثارش را با عبارت «سلطانی» رقم یا امضاء می کرده است. احمد نیریزی به بزرگترین خوشنویس خط نسخ شهرت دارد اما شکسته و نستعلیق را هم خوش می نوشته است.
میرزا احمد نیریزی که در شهر نیریز فارس متولد شد. اولین اثری که از او شناخته شده صحیفه سجادیه ای است که در سال ۱۰۸۷ قمری کتابت کرده و در آن نام پدرش را «سلطان محمد» و لقب خود را «شمس الدین» قید می کند.
گرچه از زندگانی او اطلاع دقیقی در دست نیست اما قدر مسلم او به دعوت آخرین پادشاه صفویان به اصفهان مهاجرت کرده و در سال های ۱۱۰۵ تا ۱۱۳۴ هجری قمری در دربار صفوی به کتابت قرآن و ادعیه و نسخ دینی مشغول بوده است. آغاز ورود او را به اصفهان در ۱۱۰۰ قمری) نوشته اند. پادشاه صفوی میرزا احمد را به «سلطانی» ملقب کرد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با احمد نیریزی

احمد نیریزی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی احمد نیریزی   • مفهوم احمد نیریزی   • تعریف احمد نیریزی   • معرفی احمد نیریزی   • احمد نیریزی چیست   • احمد نیریزی یعنی چی   • احمد نیریزی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی احمد نیریزی
کلمه : احمد نیریزی
اشتباه تایپی : hpln kdvdcd
عکس احمد نیریزی : در گوگل

آیا معنی احمد نیریزی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )