برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1516 100 1
شبکه مترجمین ایران

احمد امیراحمدی

احمد امیراحمدی در دانشنامه ویکی پدیا

احمد امیراحمدی
سپهبد احمد امیراحمدی (۱۲۶۳ ش در اصفهان–۱۳۴۴ش در تهران) نخستین سپهبد ایران در دوره رضاشاه بود. او از عوامل مؤثر در کودتای سوم اسفند بود و در طول حیات خود هشت بار وزیر جنگ، دو مرتبه وزیر کشور، پنج نوبت فرماندار نظامی تهران، دو بار فرمانده کل ژاندارمری و سال ها فرمانده لشکرهای لرستان و آذربایجان و ۱۶ سال عضو مجلس سنا بوده است.
کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹
او در زمان کودتای سوم اسفند جزو افسران بریگاد قزاق و از یاران و زیردستان رضاخان محسوب می شد و در جریان کودتا از عوامل مؤثر بود. در جریان ماجرای غلامعلی خان بیرانوند در لرستان، فرماندهی سپاهیان سردارسپه را برعهده داشت. او ازجمله کسانی بود که با امضای خود در پشت قرآن به رضاشاه اطمینان دادند که در رسیدن به مقام سلطنت به او کمک خواهند کرد. در دوره پادشاهی رضاشاه، مدتی از چشم شاه افتاد و برای آنکه تحقیر شود، به ریاست «اداره دواب و ایلخی» ارتش گماشته شد. به هنگام حمله متفقین و وقایع شهریور بیست، از طرف دولت محمدعلی فروغی فرماندار نظامی تهران شد و بعد از تبعید رضاشاه از کشور، بارها به وزارت جنگ و وزارت کشور منصوب شد. در اواخر عمر سناتور (نماینده مجلس سنا) بود.
احمد امیراحمدی در سال ۱۲۶۳ خورشیدی (خود در خاطراتش ۱۲۶۷ نقل کرده) در اصفهان متولد شد. او فرزند نقی آقا سرتيپ قزاقخانه بود. اميراحمدی تحصيلات ابتدايی خود را در مدارس افتتاحيه و تربيت به پايان برد سپس به مدرسه قزاقخانه رفت و با درجه گروهبان دومی فارغ التحصيل و وکيل باشی فوج گارد سوار شد و پس از سه ماه به درجه گروهبان اولی رسيد.
در سن چهارده سالگی به فوج گارد سوار قزاق انتقال یافت و با درجه گروهبان دومی، وکیل باشی (قائم مقام) فوج گارد سوار شد. امیراحمدی در چند زد و خورد داخلی شرکت کرد و چون رشادت، تهور و قساوت وی مورد توجه فرماندهان قرار گرفت، تا درجه سرهنگی ارتقا مقام یافت.
عکس احمد امیراحمدی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

احمد امیراحمدی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی احمد امیراحمدی   • مفهوم احمد امیراحمدی   • تعریف احمد امیراحمدی   • معرفی احمد امیراحمدی   • احمد امیراحمدی چیست   • احمد امیراحمدی یعنی چی   • احمد امیراحمدی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی احمد امیراحمدی

کلمه : احمد امیراحمدی
اشتباه تایپی : hpln hldvhplnd
عکس احمد امیراحمدی : در گوگل

آیا معنی احمد امیراحمدی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )