برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1576 100 1
شبکه مترجمین ایران

احضار

/'ehzAr/

مترادف احضار: جلب، دعوت، طلبیدن، فراخوانی

برابر پارسی: خواندن، فراخوان، فراخواندن، فراخوانی

معنی احضار در لغت نامه دهخدا

احضار. [ اِ ] (ع مص ) حاضر آوردن. (منتهی الارب ). حاضر کردن. (تاج المصادر) (زوزنی ). فراخواندن. بخواندن. || دویدن اسب. (منتهی الارب ) (تاج المصادر). دویدن اسب و آهو و غیره.

معنی احضار به فارسی

احضار
حاضرکردن، حاضر آوردن، بحضورخواستن، فراخواندن
۱ - حاضر آوردن . ۲ - فرا خواندن خواندن : او را بمرکز احضار کرد . ۳ - فرا خواندن شخص یا اشخاص بوسیل. دادگاه یا بازپرس برای ادای توضیحات . یا احضار ارواح . عمل فرا خواندن روانهای مردگان بتوسط رابطی .
عمل فرا خواندن روانهای مردگان بتوسط رابطی
( مصدر ) ۱ - فرا خواندن . ۲ - حاضر کردن . ۳ - امر بحاضر شدن دادن .
( مصدر ) ۱ - فرا خواندن . ۲ - حاضر کردن بحضور آوردن . ۳ - امر بحاضر شدن دادن .

معنی احضار در فرهنگ معین

احضار
( اِ) [ ع . ] (مص م .) ۱ - حاضر آوردن . ۲ - فراخواندن ، به حضور خواستن .

معنی احضار در فرهنگ فارسی عمید

احضار
۱. حاضر کردن.
۲. به حضور خواستن، فراخواندن.
* احضار ارواح: فراخواندن روح های مردگان به وسیلۀ کسانی که مدعی هستند می توانند روح شخص مرده را حاضر کنند و از او پرسش هایی کنند.

احضار در دانشنامه اسلامی

احضار
فراخوانی شخص از سوی قاضی یا مرجع صلاحیت دار دیگر را احضار گویند. از عنوان احضار، در باب هایی مانند کفالت، قضاء، حدود و قصاص، سخن رفته است.
احضار از مادّه «حضر» و در لغت به معنای حاضر کردن و فراخواندن، و در اصطلاح حقوق، عبارت است از فراخواندن مدّعا علیه یا نماینده او یا شاهد دعوی و مانند آن ها به وسیله دادگاه یا مرجع صالحی دیگر جهت بازجویی، پاسخ به اتّهام، ادای شهادت را گویند.
شرائط احضار در حقوق
در حقوق، شرایطی را برای احضار این افراد برشمرده اند؛ از جمله:۱. وجود قراین کافی از سوی شخص برای احضار؛۲. کتبی بودن احضار؛۳. قید کردن مشخّصات دقیق احضار شده، تاریخ و محلّ حضور و نتیجه عدم حضور و محکمه احضارکننده؛۴. حضور شخص احضار شونده و اثبات عذر خود در صورت عدم امکان.
واژه احضار در قرآن
در قرآن کریم، واژه احضار به کار نرفته؛ امّا مشتقّات گوناگون آن در آیاتی چون: «یَومَ تَجِدُ کُلُّ نَفس مّا عَمِلَت مِن خَیر مُحضَرًا» و «فَکَذَّبوهُ فَاِنَّهُم لَمُحضَرون» آمده است که در همه این آیات، احضار به معنای لغوی بوده است و به معنای اصطلاحی آن ربطی ندارد؛ ولی واژه ها و تعبیرات دیگری مانند: «دعُوا» و «فأتوا به» در قرآن به کار رفته که به معنای اصطلاحی این موضوع اشاره دارد.در این آیات، قرآن ضمن اشاره به جواز احضار افراد و برخی احکام آن، از مواردی از احضار در امّت های پیشین نیز سخن به میان آورده است؛ امّا از آن جا که نهاد حکومت و قضا در جوامع گذشته، ابتدایی یا با عصر حاضر متفاوت بوده است، چه بسا تفکیکی بین قوا در این جوامع وجود نداشته و در بیش تر این موارد، احضارکننده همان حاکم و رئیس دولت بوده است.
احضار مستحب
...
فراخوانی شخص از سوی قاضی یا مرجع صلاحیت دار دیگر را احضار گویند. از عنوان احضار، در باب هایى مانند کفالت، قضاء، حدود و قصاص، سخن رفته است.
احضار از مادّه «حضر» و در لغت به معنای حاضر کردن و فراخواندن،
لسان العرب ج۴، ص ۱۹۶.    
در حقوق، شرایطی را برای احضار این افراد برشمرده اند؛ از جمله:۱. وجود قراین کافی از سوی شخص برای احضار؛۲. کتبی بودن احضار؛ ...


احضار در دانشنامه ویکی پدیا

احضار
اِحضار یا فَراخوانی دعوتی است رسمی، که از طرف مقام قضایی برای یک شخص جهت حضور در مرجع قضایی به عمل می آید. احضار از ماده «حضر» و در لغت به معنای حاضر کردن و فراخواندن می باشد. مقام قضایی جهت بازجویی، پاسخ به اتهام، ادای شهادت یا هر امر دیگری، مدعاعلیه یا نماینده او یا شاهد دعوی و مانند آن ها را به وسیله احضارنامه یا احضاریه رسما و در زمان معین فرامی خواند.
احضارنامه صادره از سوی دادسرا و دعوت متهم برای بازجویی و تحقیقات مقدماتی
احضارنامه صادره ازسوی دادگاه جنایی جهت دعوت متهم به جلسه دادرسی
با استناد به ماده ۱۲۴ ق. آ. د. ک بیان شده است که مقام قضایی برای احضار یا جلب باید دلایل کافی داشته باشد.
احضار متهم فقط به وسیلهٔ احضاریه یا احضارنامه (برابر فارسی فرهنگستان اول: خواست برگ) صورت می گیرد؛ احضارنامه فرم ورقه ای ویژه ای است که به وسیلهٔ دادگاه خطاب به مظنون یا متهم یا شاهد به منظور حضور یافتن نزد دادگاه یا بازجو، همراه با قید زمان و مکان حضور صادر می شود و در شعبات بازپرسی، دادیاری و شعب دادگاه وجود دارند.
در قانون آیین دادرسی کیفری سال ۱۳۷۸ با توجه به حذف دادسرا از سیستم قضایی و مراجعه مستقیم به قاضی، احضار و برگه احضاریه فقط برای دعوت مهتم به محاکمه در دادگاه صادر میشد، ولی با تصویب قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب در سال ۱۳۸۱(قانون احیاء دادسرا) و بازگرداندن داسرا به سیستم قضایی، احضار و برگه احضاریه در دو حالت وجود دارد:
احضار ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
احضار (علوم غریبه)
احضار (فیلم ۲۰۱۳)
احضار (Summoning یا Evocation) در علوم غریبه به مجموعه اعمالی اطلاق می شود که برای احضار طلبیدن و ارواح خبیثه، اجنه، شیاطین و دیگر موجودات غیر ارگانیک به کار می رود.
احضار روح
هرمسیه
جادو
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

احضار در جدول کلمات

روانی که گاهی احضار می شود
روح

معنی احضار به انگلیسی

call (اسم)
طلب ، فریاد ، صدا ، دعوت ، ندا ، احضار ، بانگ ، نامبری
invitation (اسم)
جلب ، دعوت ، احضار ، وعده خواهی ، وعدهگیری
vocation (اسم)
کار ، میل ، حرفه ، کسب ، صدا ، احضار ، پیشه ، شغل ، حرفهای ، هنرستانی
summons (اسم)
احضار ، فراخوانی
citation (اسم)
احضار ، نقل قول ، ذکر ، احضار به بازپرسی ، تقدیراز خدمات ، تقدیر رسمی
evocation (اسم)
احضار ، یادگار ، احاله بدادگاه بالاتر ، احالهء پرونده

معنی کلمه احضار به عربی

احضار
استدع , اقتباس ، استحضار ، استدعاء
معاقبة
اقتباس
زينة
استدع
اتهم
استدع
اِجْتَلَبَ
استحضر ، استدعى
تجمع

احضار را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

جمشید احمدی
فراخوانش
علی حیدر
امر مراجع قضایی یا مرجع صلاحیتدار دیگر به خصوص مأمور در نزد آن در موعد یا زمان معین.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اموزش احضار روح   • چگونه احضار روح کنیم   • فیلم احضار روح   • احضار روح واقعیت دارد   • احضار روح با نعلبکی   • احضار روح و جن   • اموزش احضار روح واقعی   • احضار روح اپارات   • معنی احضار   • مفهوم احضار   • تعریف احضار   • معرفی احضار   • احضار چیست   • احضار یعنی چی   • احضار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی احضار

کلمه : احضار
اشتباه تایپی : hpqhv
آوا : 'ehzAr
نقش : اسم
عکس احضار : در گوگل

آیا معنی احضار مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )