برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1575 100 1
شبکه مترجمین ایران

اجبار

/'ejbAr/

مترادف اجبار: اضطرار، اکراه، الزام، جبر، زور، قسر، کره

متضاد اجبار: اختیار

برابر پارسی: زور، بایستگی، فرچپانی، ناگریزی، واداری، واداشتن

معنی اجبار در لغت نامه دهخدا

اجبار. [ اِ ] (ع مص ) جبر. بستم بر کاری داشتن. (زوزنی ) (منتهی الارب ). بستم بر سر کاری داشتن. (تاج المصادر). || بمذهب جبر منسوب کردن. (منتهی الارب ). نسبت کردن با مذهب جبر. (تاج المصادر). || اکراه. مقابل اختیار.

معنی اجبار به فارسی

اجبار
جبروزورکردن، بزورواداشتن کسی بکاری، به ستم بکاری واداشتن، مجبورکردن
۱ - ( مصدر ) بستم بر کاری داشتن بستم بر کاری داشتن بستم بر سر کاری داشتن جبر. ۲ - به مذهب جبر منسوب کردن . ۳- ( اسم ) اکراه مقابل اختیار.
[coercion] [علوم سیاسی و روابط بین الملل] هرنوع زور یا تهدید به زور که آزادی عمل را محدود می کند
[compulsion] [روان شناسی] حالتی ذهنی که در آن فرد احساس می کند عملی تکراری را باید انجام دهد و قادر به مقاومت در برابر آن نیست
[ گویش مازنی ] /ejbaar kelaa/ روستایی از دهستان دشت سرآمل

معنی اجبار در فرهنگ معین

اجبار
( اِ) [ ع . ] (مص م .)به زور واداشتن به کاری .

معنی اجبار در فرهنگ فارسی عمید

اجبار
۱. کسی را به زور و ستم به کاری واداشتن، مجبور کردن.
۲. ناچاری.

اجبار در دانشنامه اسلامی

اجبار
اجبار از ماده جبر است و به آن الجاء هم گفته اند. گر چه اجبار در معنی وسیع شامل اکراه و اضطرار هم می شود وتفاوت اجبار و اکراه در مفاهیم حقوقی آشکار است لکن در مباحث کیفری تفاوت بین ایندو ملاحظه نمی شود.اجبار عبارتست از اینکه کس دیگری را وادار کند بدون اراده و اختیار مبادرت به انجام عمل یا ترک عمل نماید. در حالی که در اکراه دیگری وادار به فعلی می شود که از آن کراهت دارد، بنابراین در اکراه شخص مُکره فاقد رضا است ولی در اجبار، شخص مجبور فاقد رضا و اراده می باشد. گر چه در متون قانونی ایندو، اغلب مترادف به کار رفته است.
اجبار به دو شکل آشکار می شود؛ مادر و معنوی که مبنای هر دو حالت اجبار، ممکن است خارج از مرتکب یا از شخص وی ناشی بشود. در صورتی که اجبار ناشی از امری خارج از مرتکب باشد اجبار خارجی یا بیرونی و در مقابل، وقتی اجبار ناشی از شخص مرتکب باشد داخلی یا درونی گویند. اجبار ،مادی: خارجی، درونی. معنوی: خارجی، درونی.
← اجبار مادی خارجی
شروط تحقق اجبار مادی خواه منشأ خارجی داشته باشد خواه منشأ درونی هنگامش رافع مسئولیت کیفری به شمار می رود که اولاً عادتاً قابل تحمل نباشد یعنی اجبار باید مؤثر بر نوع انسان باشد هر چند بر حسب جنس، سن و سایر خصوصیات این تأثیر یکسان نباشد که در ماده ۵۴ ق. م. ا هم به آ» اشاره شده است. ثانیاً اجبار معلول خطای پیشین خود فاعل نباشد. بنابراین سربازی که قرار بوده در وقت معین خود را به پادگان معرفی کند لکن در اثر تخلف از مقررات رانندگی و ایراد صدمات غیرعمدی در بازداشت و زندان به سر می برد و از ادای وظیفه قانونی خود بازمانده است فراری محسوب می شود زیرا این اجبار هر چند غیرقابل دفع است ولی معلول خطای پیشین خود اوست.مشروط تحقق اجبار معنوی خواه منشأ خارجی یا درونی داشته باشد. هنگامی رافع مسئولیت کیفری خواهد بود که ۱- رفتار تهدید آمیز کافی است که شخص مجبور از خطری که در صورت مخالفت متوجه او خواهد شد بیمناک شود. ترس از جان و مال آبروی خود و یا خویشان نزدیک خود. ۲- خطر قریب الوقوع یعنی به گونه ای باشد که اگر مکره یا مجبور مخالفت ورزید حسب ادله و قرائن معقول بین آن باشد که مکره تهدید خود را فوراً به اجرا خواهد گذاشت. ۳- احتمال وقوع خطر ۴- نامشروع بودن تهدید لذا تهدید به امر قانونی موجب اکراه و اج ...

اجبار در دانشنامه ویکی پدیا

اجبار
اجبار به عنوان یکی از علل رافع مسئولیت به حالی اطلاق می شود که مجرم، علی رغم برخورداری از هوش متعارف، در شرایطی قرار می گیرد که به ارتکاب جرم دست می زند.
اکراه
جبرگرایی
اجبار را باید از حالت ضرورت در حقوق جزا جدا ساخت و این جداسازی بسیار دقیق است. می توان با عقیدهٔ بسیاری از حقوق دانان تقریباً همراه بود که «اجبار ارادهی آزاد را از بین می برد و مسئلهٔ جانشینی اراده در غالب موارد پیش می آید، درصورتی که در حالت ضرورت، اراده به نحوی آن چنان شدید دست خوش تهاجم قرار نمی گیرد و برای فاعل جرم مقداری آزادی عمل متصور است.»
اجبار (انگلیسی: Compulsion) فیلمی در ژانر درام، جنایی، و نوآر به کارگردانی ریچارد فلایشر است که در سال ۱۹۵۹ منتشر شد.
۱ آوریل ۱۹۵۹ (۱۹۵۹-04-۰۱)
برادفورد دیلمن، دین استاکول و اورسن ولز جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن سال ۱۹۷۳ میلادی را برای بازی در این فیلم دریافت کردند.
اجبار ۲ (به هندی: Force 2)یا نیرو ۲ فیلمی محصول سال ۲۰۱۶ و به کارگردانی آبهینی دئو است. در این فیلم بازیگرانی همچون جان آبراهام، سوناکشی سینها، طاهر راج بهاسین، عادل حسین، جنلیا دی سوزا، راج بابار، بومان ایرانی ایفای نقش کرده اند.
۱۸ نوامبر ۲۰۱۶ (۲۰۱۶-11-۱۸)
این فیلم دنباله فیلم اجبار می باشد .
یک مامور نفوذی پلیس توسط خلافکاران کشته می شود، دوست او که یاشواردان سینگ(جان آبراهام) نام دارد و یک پلیس است از مافوقش درخواست می کند تا به این پرونده رسیدگی کند همچنین چند مامور نفوذی دیگر هم کشته می شوند بنابراین با ماموریت او موافقت می شود. یاشواردان همراه یک مامور امنیتی به نام مخفف کی کی (سوناکشی سینها) که نام کاملش کاملجیت کائور است به بوداپست می رود.
آن جا آن ها به دنبال عاملی که این ماموران را لو داده می گردند و یک مترجم سفارت به نام شیو شارمال را دستگیر می کنند ولی پس از مدت کوتاهی شیو شارمال فرار می کند.یاشواردان سینگ متوجه می شود شیو چند ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اجبار در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:اکراه

اجبار در جدول کلمات

اجبار و الزام
وادار

معنی اجبار به انگلیسی

persuasion (اسم)
تشویق ، تحریک ، قسم ، اطمینان ، نوع ، ترغیب ، اجبار ، عقیده دینی ، متقاعد سازی ، نظریه یا عقیده از روی اطمینان
constraint (اسم)
گرفتاری ، توقیف ، قید ، محدودیت ، اجبار ، اضطرار ، فشار
coercion (اسم)
اجبار ، تهدید و اجبار ، اضطرار
compulsion (اسم)
اجبار ، اضطرار
duress (اسم)
شدت ، اجبار ، رفتار خشن و تند
cogency (اسم)
زیرکی ، اجبار ، قدرت عقیده

معنی کلمه اجبار به عربی

اجبار
اجبار , اقناع , الزام
غسل الدماغ

اجبار را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ابوالفضل
این واژه عربی است و پارسی آن آواسیک است که واژه ای سنسکریت می باشد
سهیل
میتوان از have to or has toاستفاده کنیم و یا از کلمه nessesery
رضا فتحی پور
زورانه
S.M sadeghi
coercion
ولی کریمی منش
آیا کلمه اجبار به معنای واجب هم تلقی میشود مثلا حجاب اجباری که میگویند به معنی حجاب واجب است . شنیده ام و صحت و سیم آن با گوینده آن است و میخوام صحت آن را بدانم . با تشکر
اردشیر میرزاد
واژه ی اجبار ، مجبور عربی ست. و پارسی آن چنین هست:
[اَبایش] از ریشه ی ابایستن، بایستن ، باید
علی باقری
اجبار (Compulaion) [اصطلاح اعتیاد]رفتار فیزیکی و غیراداردی (مانند اعتیاد) که فرد مرتکب می‌شود و می‌تواند مضر باشد.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اجبار   • تعریف اجبار   • فیلم اجبار   • اجبار در فقه   • اجبار در حقوق   • اجبار در حقوق جزا   • انواع اجبار   • اجبار حصین   • مفهوم اجبار   • معرفی اجبار   • اجبار چیست   • اجبار یعنی چی   • اجبار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اجبار

کلمه : اجبار
اشتباه تایپی : h[fhv
آوا : 'ejbAr
نقش : اسم
عکس اجبار : در گوگل

آیا معنی اجبار مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )