برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1385 100 1

اثر آفرینان

اثر آفرینان در دانشنامه اسلامی

اثر آفرینان
اثرآفرینان، زیر نظر محمدرضا نصیری، دربردارنده زندگی نامه کوتاه و آثار نویسندگان، شاعران و به طور کلی، مشاهیر علمی و فرهنگی ایران، از آغاز تا سال 1300ش است که به زبان فارسی و در دوران معاصر نوشته شده است.
طرح دانشنامه مذکور را - که در حقیقت باید دایرةالمعارف رجال علمی و فرهنگی ایران دانست - نخست دکتر عبدالحسین نوایی در سال 1372ش، به انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ارائه داد و در آغاز خود مسئولیت انجام آن را عهده دار گردید و پژوهشگرانی را به خدمت گرفت، اما مجال انجام و اتمام آن را پیدا نکرد و از آن پس دو تن از محققان - حسین محدث زاده و حبیب الله عباسی - طرح مذکور را زیر نظر دکتر کمال حاج سیدجوادی ادامه دادند .
کتاب با دو مقدمه از سید کمال حاج سیدجوادی و حسین محدث زاده و حبیب الله عباسی آغاز و مدخل ها، بر اساس ترتیب حروف الفبا، در شش جلد، تنظیم شده است.
کتاب بر مبنای آثار و منابع متعدد فارسی و عربی تألیف شده است و تنها در دو مجلد اول، جمعا 163 منبع فارسی اعم از کتب تحقیقی، تذکره ها، دواوین شعرا و کتب علمی مورد مراجعه مؤلفان قرار گرفته و افزون بر آنها، از 95 مأخذ عربی و 31 دایرةالمعارف استفاده شده است. در مقدمه های این دو مجلد، منابع هم به ترتیب نام کتاب ها و هم به ترتیب نام نویسندگان معرفی شده اند و شاید این تکرار به صورت مذکور ضروری نبوده است .
در مقدمات، به شیوه تدوین کتاب و خصوصیات آن، اشاره شده است .
اثرآفرینان مجموعه ای است که به همت بخش پژوهش انجمن آثار و مفاخر فرهنگی فراهم گردیده است و به معرفی اثرآفرینان ایران از آغاز تاریخ ایران تا متولیدن سال 1300 می پردازد. چاپ اول این مجموعه زیر نظر دکتر سید کمال حاج سید جوادی و دکتر عبدالحسین نوایی تهیه و تالیف گردیده است و چاپ دوم زیر نظر دکتر محمدرضا نصیری و با ویرایش و بازبینی نهایی مینا احمدیان ارائه شد.
آقای حسین محدث زاده (از جلد 1 تا 6) و دکتر حبیب الله عباسی (از جلد 1 تا 3).
مینا احمدیان، محمدرضا اسحاقی جردوی، علی درویشانی، منوچهر دین پرست، فهیمه سیفی نهاوندی، حسین شکرآبی، ولی الله محمدی، شریفه مهدی ...

ارتباط محتوایی با اثر آفرینان

اثر آفرینان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اثر آفرینان   • مفهوم اثر آفرینان   • تعریف اثر آفرینان   • معرفی اثر آفرینان   • اثر آفرینان چیست   • اثر آفرینان یعنی چی   • اثر آفرینان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اثر آفرینان
کلمه : اثر آفرینان
اشتباه تایپی : hev Htvdkhk
عکس اثر آفرینان : در گوگل

آیا معنی اثر آفرینان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )