برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1628 100 1
شبکه مترجمین ایران

ابی بن کعب

ابی بن کعب در دانشنامه اسلامی

ابی بن کعب
اُبیّ بن کَعب بن قَیس بن عُبید بن زید انصاری از کاتبان وحی می باشد.
ابیّ بن کعب، از قبیله خزرج، تیره بنی نجّار و کنیه اش ابومنذر یا ابوالطفیل بود و در جاهلیّت از معدود کسانی بود که نوشتن می دانست.
بعد از اسلام
در بیعت عقبه حضور داشت و پس از هجرت پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم)، او در شمار کاتبان وحی، نویسندگان نامه ها و معاهدات پیامبر قرار گرفت و برخی از نامه های رسیده به رسول خدا را برای حضرت می خواند، او، در نخستین سریّه پس از هجرت، به فرمان دهی حمزه شرکت داشت و در دیگر غزوات نیز با پیامبر همراه بود. رسول اکرم، در عقد اخوت میان مهاجر و انصار، بین او و سعیدبن زید یا طلحةبن عبیدالله، برادری بر قرار کرد.
بعد از رحلت پیامبر
پس از رحلت رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) در شمار صحابیان بزرگی قرار داشت که از بیعت با ابوبکر سرباز زده به خلافت علی بن ابی طالب متمایل بودند. او در مقام احتجاج بر ابوبکر گفت:ای ابوبکر! حقی را که خداوند برای غیر تو قرار داده، انکار مکن و نخستین کسی نباش که رسول خدا را در امر وصیّ و برگزیده اش نافرمانی کرده، از امر او سرمی پیچد. برابر برخی روایات شیعی، اُبیّ در ضمن خطبه ای می گوید:روزی پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) درباره وصیّ و جانشین بعد از خود برایم سخن گفت و علی (علیه السلام) را هدایتگر هدایت شده خیرخواه امت، احیا کننده سنت پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم)، امام و پیشوای مسلمانان پس از خود معرفی فرمود:«یا اُبّی عَلَیْکَ بِعلیّ فَاِنَّهُ الْهادِیُ الْمَهْدِی، اَلنّاصِحُ لاِمتی، اَلْمُحیی لِسُنَّتی وَ هُوَ اِمامُکُمْ بَعْدِیْ فَمَنْ رَضِیَ بِذلِکَ لَقِینی عَلی ما فارَقْتُهُ عَلَیه». از روایتی استفاده می شود که پیامبر، آینده امر خلافت پس از خود را و این که چه کسانی آن را قبضه خواهند کرد، به او خبر داده است. اُبیّ در نوشتن و جمع آوری، قرائت، تعلیم، تفسیر، و فقه قرآن، دارای مقام والایی بوده است. انس بن مالک و قرظی، او را از ۴ یا ۵ نفری دانسته اند که قرآن را در زمان رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) گردآوردند. بنابه نقلی، او یکی از ۱۲ نفری است که عثمان آنان را برای جمع آوری قرآن تعیین کرد. برپایه روایتی، گروهی که مأمور جمع قرآن بودند، از روی مصحف اُبیّ و با املای خود او نو ...

ابی بن کعب در دانشنامه ویکی پدیا

ابی بن کعب
ابی پسر کعب (نام کامل: ابیّ بن کعب بن قیس بن عبید خزرجی) به کنیهٔ ابومنذر و ابوطفیل، از اصحاب محمّد پبغمبر اسلام و از جملهٔ انصار است. وی در یثرب و در طایفهٔ بنو خزرج زاده شد. او در پیمان عقبه، با محمّدبیعت کرد. محمّد او را برای کتابت قرآن و مراسلات برگزید. او در یثرب، تمام قرآن را حفظ کرد. پس از درگذشت محمّد او از اعضای شورای انتخابی ابوبکر بود. دیگر اعضای این شورا عبارت بودند از: عمر، عثمان، علی، عبدالرّحمن پسر عوف، معاذ پسر جبل و زید بن ثابت. در دوران خلافت عمر، در فتاوا به ابی پسر کعب، عثمان و زید بن ثابت رجوع می شد. عمر همواره از ابی پسر کعب با لقب سیّد المسلمین به معنی سرور مسلمانان یاد می کرد. پس از مرگ عمر، ابی با عثمان بیعت کرد. در این زمان، ابی پسر کعب دومین مصحف قرآن را جمع آوری کرد که به مصحف کعبی مشهور است. او در سال ۶۴۹ میلادی معادل با ۲۹ هجری قمری در یثرب درگذشت و خلیفه عثمان بر پیکر وی نماز گزارد.
۱۱۵ سوره وجود داشت.
ترتیب سوره ها تقریباً هماهنگ با مصحف ابن مسعود بوده مگر اینکه سوره انفال را قبل از سوره توبه آورده و برخلاف مصحف ابن مسعود، دارای سوره های حمد، فلق و ناس نیز بود.
دو سوره به نامهای سوره حفد و سوره خلع نیز وجود داشت که این دو دعای قنوت می باشند که ظاهراً به اشتباه در میان سوره های قرآنی ضبط گردیده بود.
میان سوره های فیل و قریش، بسم الله الرحمن الرحیم نیامده است و یک سوره به حساب می آیند.
ابتدای سوره زمر با حم شروع می شود.
برخلاف مصحف رایج بین مسلمانان، اختلاف قرائت وجود داشت بدین صورت که برخی از کلمات تبدیل به کلمات مترادفشان شده بودبه منظور توضیح و تفسیر آیه قرآن ما بین آیات آمده که این نیز یک امر رایج و عادی در آن زمان بوده به عنوان مثال در سوره یس آیه ۵۲ «قالوا یا ویلنا من بعثنا من مرقدنا» چنین نوشته شده بود که «... من هبّنا من مرقدنا» یا آیه ۲۰ سوره بقره «کلما اضاء لهم مشوا فیه» به صورت «مروا فیه» یا «سعوا فیه» خوانده می شد.
در روایتی از پیامبر اسلام نقل شده است که؛ .mw-parser-output blockquote.templatequote{margin-top:0}.mw-parser-output blockquote.templatequote div.templatequotecite{line-height:1em;text-align:right;padding-right:2em;margin-top:0}.mw-parser-out ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های ابی بن کعب

ابی بن کعب از اصحاب محمد پیغمبر اسلام و از جملهٔ انصار است.
• «کتاب خدا قرآن را راهنما و سرمشق و داور خود قرار بده زیرا قرآن یادگار پیامبر است، قرآن شاهدی است که از تهمت دور است، وضع مسلمانان و امت های گذشته در آن بیان شده، احکام و راه و رسم زندگی مسلمانان منعکس گشته است قرآن از آینده مسلمانان کنونی و آیندگان خبر داده است.»
• «شخص با ایمان اگر گرفتار شود، صبر می کند اگر نعمتی به او برسد شکر می کند، اگر سخنی بگوید راست می گوید و اگر حکمی صادر کند حکم او عادلانه است.»
• «هر کس عمل نامشروعی را به خاطر خدا رها کند خداوند عوضی بهتر از آن را از جائی که هیچ گمان نمی رود به او می دهد.»
• «میانه روی در سنت بهتر است از تلاش فراوان در انجام بدعت.» -> إغاثة اللهفان (۱۳۲/۱)
• «کتاب خدا قرآن را راهنما و سرمشق و داور خود قرار بده زیرا قرآن یادگار پیامبر (صلی الله علیه و آله) است، قرآن شاهدی است که از تهمت دور است، وضع مسلمانان و امت های گذشته در آن بیان شده، احکام و راه و رسم زندگی مسلمانان منعکس گشته است قرآن از آینده مسلمانان کنونی و آیندگان خبر داده است. ابی بن کعب می گفت شخص با ایمان اگر گرفتار شود، صبر می کند اگر نعمتی به او برسد شکر می کند، اگر سخنی بگوید راست می گوید و اگر حکمی صادر کند حکم او عادلانه است. از سخنان دیگر او: هر کس عمل نا مشروعی را به خاطر خدا رهاکند خداوند عوضی بهتر از آن را از جائی که هیچ گمان نمی رود به او می دهد.»
• «علم بر تو گوارا باد، ای ابا منذر.»
• «علی در قضاوت و فصل خصومت، و ابی در قرائت قرآن از همه استادترند.»

ابی بن کعب را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ابی بن کعب   • مفهوم ابی بن کعب   • تعریف ابی بن کعب   • معرفی ابی بن کعب   • ابی بن کعب چیست   • ابی بن کعب یعنی چی   • ابی بن کعب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابی بن کعب

کلمه : ابی بن کعب
اشتباه تایپی : hfd fk ;uf
عکس ابی بن کعب : در گوگل

آیا معنی ابی بن کعب مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )