برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1514 100 1
شبکه مترجمین ایران

ابوحامد غزالی

معنی ابوحامد غزالی در لغت نامه دهخدا

ابوحامد غزالی. [ اَ م ِ دِ غ َزْ زا ] (اِخ ) زین الدین محمدبن محمدبن طاوس طوسی ، ملقب به حجةالاسلام.مولد او بطوس 450 هَ. ق. ابتدا در نیشابور نزد امام الحرمین ابوالمعالی جوینی بتحصیل علوم اشتغال ورزید و در سال 480 به بغداد رفت و مدرسی نظامیه بدو تفویض شد و ده سال در آنجا ببود، آنگاه از عراق به موطن خود بازگشت و چندی نیز در نظامیه ٔ نشابور تدریس کرد وسپس بطوس رفت و در آنجا خانقاه و مدرسه ای بکرد و بعبادت و تدریس پرداخت تا در چهاردهم جمادی الاَّخره ٔ سال 505 درگذشت. از کتب مشهوره ٔ اوست : کتاب احیاءالعلوم در اخلاق. لب الاحیاء. کتاب منهاج العابدین. کتاب منهاج المسترشدین. قواعدالعقاید. زادالاَّخرة. کتاب کیمیای سعادت بفارسی. کتاب الذریعه. کتاب اخلاق الابرار. کتاب یواقیت العلوم. کتاب نصیحةالملوک و آن را مبارک بن ابی الکرم جزری از فارسی به عربی ترجمه کرده. کتاب آفات اللسان. کتاب کسرالشهوتین. کتاب ریاضةالنفس. کتاب الانیس فی الوحدة. کتاب القربه. و در فقه : کتاب بسیط. وسیط.وجیز. خلاصه. و در اصول : مستصفی. منحول. کتاب المأخذ. کتاب المقتصر. کتاب المقاصد. کتاب شفاء العلیل فی القیاس و التعلیل. و در تفسیر: فتوح القرآن. خواص القرآن. جواهرالقرآن. تفسیر سوره ٔ یوسف. یاقوت التأویل فی تفسیر التنزیل. و در اخبار: نوادرالاخبار. شرح اسماءاﷲ الحسنی. القسطاس المستقیم. الدرةالفاخرة فی کشف علوم الاَّخرة.الرسالة القدسیة امالی. میزان العمل. اسرار علوم الدین. و در کلام : الجام العوام. بدایةالهدایه.الاقتصاد. الانتصار. کتاب التفرقة بین الاسلام و الزندقة. الاربعین. کتاب المظنون علی امله و المضنون علی غیر اهله. و در علوم متفرقه : کتاب المنتهل فی علم الجدل. کتاب اثبات النظر. کتاب المبادی و الغایات. کتاب الرد علی من غیر الانجیل. کتاب مشکوةالانوار. معیارالعلم. تهافت الفلاسفه. المنقذ من الضلال. کتابی دیگر موسوم به سرّالعالمین به او نسبت داده اند و منتحل است.

ابوحامد غزالی در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:غزالی، محمد (۱۹۱۷ـ ۱۹۹۶)

نقل قول های ابوحامد غزالی

ابوحامد محمّد غزالی(۴۵۰ ق. / ۱۰۵۸ م. — ۵۰۵ ق. /۱۱۱۱ م) فیلسوف، متکلم و فقیه ایرانی و یکی از بزرگ ترین مردان تصوف سدهٔ پنجم هجری.
• «دانش همانند دانه در خاک، به طور بالقوه در نهاد آدمی وجود دارد. با آموزش، این قوه به فعل درمی آید.»
• «نادان ترینِ مردم، نیرومندترینِ آنان در باور به برتری خویش است، و داناترینِ مردم اوست که به خود بیشتر اتهام زند».
• «اگر پزشک همهٔ بیماران را به یک دارو درمان کند، بیشترِ آنان خواهند مُرد.»
• «بدانید که اختلاف مردم در ادیان و مِلَل و سپس اختلاف اُمَم در اقوام و مذاهب، با آن همه تفاوت و تَبایُن که در میان طُرَق و مسالک آنها وجود دارد، دریایی ست عمیق و بی پایان که جز دستهٔ کمی، جویندگانِ بسیاری در آن غرق شده اند.»
• «تشنگیِ ادراکِ حقایق و عشق به تحقق با نهادِ من سرشته و از آغازِ جوانی با من همراه بود از دیرباز به دریافتِ حقیقتِ هرچیزی تشنه بودم، این تشنگی اختیار من نبود بلکه غریزی و فطری بود که خداوند متعال جبلی من قرار داده بود، تا اینکه رشتهٔ تقلید و تعبّدم از هم گسست و عقایدِ موروثی ام در همان عهدِ جوانی و دورانِ شباب که از این و آن رسیده بود درهم شکست و همه را رها کردم زیرا اطفال یهود و نصاری و کودکانِ مسلمان را می دیدم که همه در مذهبِ پدر و مادر نشو و نما داشته و به عقاید موروثی پرورده می شوند.»
• «جویندگان حقیقت را در چهار طائفه منحصر یافتم: متکلّمین: و ایشان کسانی هستند که خود را اهلِ رأی و نظر می دانند. باطنیّه: که خود را اهلِ تعلیم می پردازند و مدّعیِّ اقتباس علم از امام معصوم می باشند. فلاسفه: که خود را اهل منطق و برهان می دانند. صوفیّه: که مدّعیِّ کشف و شهود و تقرّب بحضرت حق می باشند.»
• «روش استدلال متکلمان آن است که مُسلّماتِ خصم را اعم از تقلید یا اجماع یا قرآن و اخبار بگیرند و به نقض و ابرام بپردازند، استخراجِ تناقضاتِ دشمن و تسلیم نمودن آنان به لوازم مُسلماتِ خود اساسِ اصولِ استدلالِ کلامی یست و این نوع استدلال، برای من که جز ضروریاتِ عقلی چیزی را مسلّم نداشتم، دردی دوا نمی کرد و برای آنچه که من می خواستم کافی نبود.»
• «دهریان طایفه ای از پیروان فلاسفه اند که منکرِ صانع و آفریدگار دانا و توانا برای عالَم بوده و چنین پنداشته اند که آفریدگار به خودیِّ خود پدید آمده و ه ...

ابوحامد غزالی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ابوحامد غزالی   • مفهوم ابوحامد غزالی   • تعریف ابوحامد غزالی   • معرفی ابوحامد غزالی   • ابوحامد غزالی چیست   • ابوحامد غزالی یعنی چی   • ابوحامد غزالی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابوحامد غزالی

کلمه : ابوحامد غزالی
اشتباه تایپی : hf,phln ychgd
عکس ابوحامد غزالی : در گوگل

آیا معنی ابوحامد غزالی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )