برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1555 100 1
شبکه مترجمین ایران

ابوالحسن صبا

ابوالحسن صبا در دانشنامه ویکی پدیا

ابوالحسن صبا
ابوالحسن صبا (زادهٔ ۱۲۸۱ در تهران - درگذشتهٔ ۲۹ آذر ۱۳۳۶ در تهران)، استاد موسیقی ایرانی، آهنگ ساز و نوازندهٔ سرشناس ایرانی بود. او از برجسته ترین چهره های موسیقی ایران در هفتاد سال گذشته است.
اطلاعات در کتابخانهٔ ملی فرانسه BNF
ترانه شناسی ابوالحسن صبا
ابوالحسن صبا، فرزند ابوالقاسم کمال السلطنه در سال ۱۲۸۱ خورشیدی در خانواده ای آشنا به موسیقی و اهل ادب متولد گردید. پدرش، کمال السلطنه، پزشک، ادیب و دوست دار موسیقی بود. او سه تار می نواخت و اولین استاد پسرش بود.
صبا نخستین پویه های موسیقی را از پدرش فرا گرفت. او نزد میرزا عبدالله فراهانی، درویش خان و علی نقی وزیری تار و سه تار، نزد حسین هنگ آفرین ویولن، نزد حسین اسماعیل زاده کمانچه، نزد علی اکبرخان شاهی سنتور، نزد اکبرخان نی و نزد حاجی خان ضرب را آموخت.
او در جوانی به مدرسه کمال الملک رفت و نقاشی را فرا گرفت. هم چنین، در رشته هایی مانند سوهان کاری، نجاری، ریخته گری، معرق کاری و خاتم کاری مهارت کسب کرد که بعداً در ساختن آلات موسیقی به کار بست. صبا، آثار نیما و هدایت را می خواند و با نیما و شهریار روابط نزدیک داشت.
عکس ابوالحسن صبا
به مناسبت یک صدمین سالگرد تولد ابوالحسن صبا نام یک آلبوم موسیقی اثر ابوالحسن صبا، هنرمند ایرانی است که در سبک سنتی تهیه شده و دارای ۸ آهنگ است.
ابوالحسن صبا
مختصات: ۳۵°۴۲′۴۳″ شمالی ۵۱°۲۲′۱۹″ شرقی / ۳۵.۷۱۱۸۱۴۸° شمالی ۵۱.۳۷۱۸۲۹۱° شرقی / 35.7118148; 51.3718291
خانه ابوالحسن صبا مربوط به دوره رضاشاه است و در تهران، خیابان جمهوری، خیابان ظهیرالاسلام، نبش کوچه صبا واقع شده و این اثر در تاریخ ۲ بهمن ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۸۷۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ابوالحسن صبا را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ابوالحسن صبا   • مفهوم ابوالحسن صبا   • تعریف ابوالحسن صبا   • معرفی ابوالحسن صبا   • ابوالحسن صبا چیست   • ابوالحسن صبا یعنی چی   • ابوالحسن صبا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابوالحسن صبا

کلمه : ابوالحسن صبا
اشتباه تایپی : hf,hgpsk wfh
عکس ابوالحسن صبا : در گوگل

آیا معنی ابوالحسن صبا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )