برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1532 100 1
شبکه مترجمین ایران

آیت الله

/'AyatollAh/

معنی اسم آیت الله

اسم: آیت الله
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: نشانه خداوند

معنی آیت الله در فرهنگ معین

آیت الله
( ~ُ لْ لا) [ ع . ] (اِمر.) نشانه و حجت خدا، ع نوان یا لقبی که مسلمانان به مجتهدان و عالمان بزرگ دین می دهند. ، ~العظمی عنوان و لقب مجتهدان شیعه که مرجع تقلید هستند.

معنی آیت الله در فرهنگ فارسی عمید

آیت الله
۱. نشانه و حجت خدا.
۲. عنوان یا لقبی که مسلمانان به مجتهدان و عالمان بزرگ دین می دهند.

آیت الله در دانشنامه اسلامی

آیت الله
آیَت ُ اللّه ، یا آیة الله (نشانه خداوند )، عنوانی عام برای فقها و مراجع طراز اول و دوم شیعه از اوایل سده ۱۴ق /۲۰م است.
در ادوار پیشین تاریخ اسلامی ، برای فقها در کنار القاب و عناوین خاص مانند مفید، صدوق و شیخ الطائفه ، یک سلسله القاب عام نیز مانند شیخ الاسلام ، ملا و آخوند به کار رفته است . برخی القاب مانند ثقة الاسلام ، حجة الاسلام ، محقق ، علامه و نیز آیت الله نخست به قصد تعظیم در موارد خاص به کار رفته و بعد ها لقبی برای فردی معین شده و سپس بیش و کم به صورت عنوانی عام گردیده است . در سده ۴ق /۱۰م عنوان ثقة الاسلام برای محمد بن یعقوب کلینی ، در سده ۵ق /۱۱م عنوان حجة الاسلام برای امام محمد غزالی ، در سده ۷ق /۱۳م عنوان محقق برای جعفر حسن حلی، و در سده ۸ق /۱۴م عناوین علامه و آیة الله برای حسن یوسف حلی به کار رفت ؛ و همه آن ها تا قرن ها پس از کاربرد نخستین ، مختص به صاحبان اولیه آن ها باقی ماند. در سده ۱۴ق /۲۰م کاربرد برخی از این عنوان ها برای گروهی از فقها تکرار شد و رفته رفته گسترش بیشتری یافت . اکنون عناوین ثقة الاسلام ، حجة الاسلام و آیة الله کاربرد گسترده ای یافته و هر یک نشان دهنده سطح معینی از دانش فقهی است .
نخستین کس
چنانکه گفته شد، نخستین کس که عنوان آیت الله یافت ، حسن بن یوسف بن علی بن مطهر، معروف به علامه حلی یود. ابن حجر عسقلانی (د ۸۵۲ق /۱۴۴۸م ) او را آیة فی الذکاء خوانده است
احمد ابن حجر عسقلانی ، لسان المیزان ، ج۲، ص۳۱۷، بیروت ، ۱۳۹۰ق .
(۱) آقابزرگ ، الذریعة، ۲/۴۴۴، ۱۳/۱۳۳.(۲) آقابزرگ ، هدیة الرازی الی الامام المجدد الشیرازی ، تهران ، ۱۴۰۳ق .(۳) احمد ابن حجر عسقلانی ، لسان المیزان ، بیروت ، ۱۳۹۰ق .(۴) افندی اصفهانی ، عبدالله ، ریاض العلماء، به کوشش احمد حسینی و محمود مرعشی ، قم ، ۱۴۰۱ق ، ۱/۳۵۹.(۵) امین ، محسن ، اعیان الشیعة، بیروت ، ۱۴۰۳ق ، ۵/۳۹۶.(۶) تیموری ، ابراهیم ، تحریم تنباکو، تهران ، ۱۳۶۱ش ، ص۵۳، ۱۰۳.(۷) عباس قمی ، الکنی و القاب ، تهران ، ۱۳۹۷ق .(۸) احمد کسروی ، تاریخ مشروطه ایران ، تهران ، ۱۳۵۶ش .(۹) لغت نامه دهخدا.(۱۰) متینی ، جلال ، «بحثی درباره سابقه تاریخی القاب و عناوین علما در مذهب شیعه »، ایران نامه ، س ۱، شماره ۴، تابستان ۱۳۶۲ش .(۱۱) محمد باقر مجلسی ، بحار الانوار، بیرو ...


آیت الله در دانشنامه ویکی پدیا

آیت الله
آیت الله در دو مورد به کار می رود:
آیت الله درجه ای است که به صورت لقب به کسانی که به درجهٔ اجتهاد رسیده باشند، داده می شود.
آیت الله (تهیه کننده موسیقی) تهیه کننده و هنرمند موسیقی هیپ هاپ اهل آمریکا است.
آیت الله در دو مورد به کار می رود:
آیت الله درجه ای است که به صورت لقب به کسانی که به درجهٔ اجتهاد رسیده باشند، داده می شود.
آیت الله (تهیه کننده موسیقی) تهیه کننده و هنرمند موسیقی هیپ هاپ اهل آمریکا است.
لامونت دارل (به انگلیسی: Lamont Dorrell) که بیشتر با نام آیت الله شناخته می شود تهیه کننده و هنرمند موسیقی هیپ هاپ اهل آمریکا است. او اهل منطقهٔ کوینز نیویورک است. او تا به حال با تعداد زیادی از هنرمندان بزرگ موسیقی هیپ هاپ مانند گوست فیس، راکیم، کارمگا، آر.ای د راگد من، ترژدی خدفی و ماستا ایس همکاری داشته است.
آیت الله اولین بار در سال ۱۹۹۹ و با تهیهٔ تک آهنگ «Ms. Fat Booty» برای ماس دِف به شهرت رسید.
او علاوه بر تهیه کنندگی موسیقی تا به امروز چند آلبوم شخصی هم منتشر کرده است. آخرین آلبوم آیت الله مجموعهٔ Live From The MPC60 است که در سال ۲۰۱۰ منتشر شده است.
آیت الله از مراسمیست که هواداران باشگاه فوتبال کاردیف سیتی هنگام جشن و شادی پس از گل استفاده می کنند. این عمل معمولاً همیشه پیش از دادن شعار «آیت الله را انجام بده» (به انگلیسی: Do the Ayatollah) توسط هواداران انجام می شود.
آیت الله مراسمی است که هواداران باشگاه فوتب ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آیت الله در دانشنامه آزاد پارسی

در لغت به معنای نشانۀ خداوند، عنوانی که در عصر حاضر از سوی شیعیان ایران به بزرگان علمای دینی و روحانی اطلاق می شود. نخستین عالم دینی که در عالم تشیع به وی لقب آیت الله دادند، علامۀ حلّی ( ۶۴۸ ـ ۷۲۶ ق) بود ولی این عنوان تا قرن ۱۴ق دربارۀ دیگران به کار نمی رفت. سابقاً علمای بزرگ شیعه را برحسب مراتبی که داشته اند با القاب مختلف می خواندند. کلینی، صاحب الکافی و نخستین عالم بزرگ شیعه را ثقةالاسلام می نامیدند. در زمان صفویه القابی چون صدرالعلما و صدرالصدور و ملاباشی و شیخ الاسلام به مقامات عالی روحانی داده می شد. ظاهراً نخستین عالم شیعی که ملقب به حجت الاسلام شد، و این لقب را شاه طهماسب به او داد، محقق کَرَکی معروف به محقق ثانی ( ـ ۹۴۰ق) بود. در میان اهل سنّت نیز این لقب به ابوحامد غزّالی داده شد. در جنبش تنباکو (۱۳۰۷ق) این لقب به مراجع و علمای مبارز به ویژه میرزای شیرازی که رهبری جنبش را برعهده داشت داده شد. سپس این لقب به دو رهبر روحانی مشروطیت، سید عبدالله بهبهانی و سید محمد طباطبایی، اختصاص یافت و این دو به آیتین (دو آیت) مشهور شدند. از آن پس این عنوان دربارۀ مجتهدان و مراجع بزرگ دیگر نیز به کار رفت. بعد از آن که آیت الله بروجردی ( ـ ۱۳۴۰ ش) به مرجعیت رسید، برای تمییز وی از دیگران که مرجع بلامنازع بود، لقب آیت العظمی را دربارۀ او به کار بردند هم اکنون دربارۀ همۀ مراجعی که قبول عام یافته و صاحب رساله هستند، این عنوان به کار می رود و در برابر، علما و مجتهدانی که صلاحیت فتوا دارند امّا رساله و مقلّد ندارند، آیت الله نامیده می شوند. مقام پایین تر از آیت الله، حجت الاسلام است که معمولاًَ به کلیۀ مدرسین و طلاب فاضل اطلاق می شود. ثقةالاسلام در مرتبۀ فروتر از آن است و به طلاب گفته می شود.

آیت الله را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی باقری
آیت الله: [ اصطلاح آخوندی]به مدرسین درس خارج که در حد مجتهد هستند گفته می‌شود.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آیت الله بیات زنجانی   • مدت زمان تحصیل در حوزه علمیه   • عبدالله جوادی آملی   • آیت الله صافی گلپایگانی   • شغل های حوزه علمیه   • تحصیل همزمان حوزه و دانشگاه   • آیت الله شبیری زنجانی   • پایه های حوزه علمیه   • معنی آیت الله   • مفهوم آیت الله   • تعریف آیت الله   • معرفی آیت الله   • آیت الله چیست   • آیت الله یعنی چی   • آیت الله یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آیت الله

کلمه : آیت الله
اشتباه تایپی : Hdj hggi
آوا : 'AyatollAh
نقش : عبارت
عکس آیت الله : در گوگل

آیا معنی آیت الله مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )