برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1631 100 1
شبکه مترجمین ایران

آگوتا کریستف

آگوتا کریستف در دانشنامه ویکی پدیا

آگوتا کریستف
آگوتا کریستف (به فرانسوی: Agota Kristof) (به مجاری: Kristóf Ágota) نویسنده، شاعر، رمان نویس و دراماتورژ مجارستانی ساکن سوئیس که داستان هایش را به زبان فرانسوی می نوشت،
«تریلوژی دوقلوها» :
آگوتا کریستف نویسندهٔ مجاری الاصل سوئیسی ست که از بزرگ ترین نویسندگان معاصر سوئیس به شمار می رود و رمان دفتر بزرگ نیز یکی از کارهای مهم او به شمار می رود که تاکنون به ۴۰ زبان زندهٔ دنیا ترجمه شده است.
وی در ۳۰ اکتبر ۱۹۳۵ به دنیا آمد. این نویسنده مجارستانی در ۱۹۵۶ در پی انقلاب های ضدکمونیستی در بیست و یک سالگی با شوهر و فرزند چهارماهه اش از کشورش گریخت و در نوشاتل سوئیس ساکن شد. بعد از پنج سال تنهایی، افسردگی و کار سخت در یک کارخانه محل کارش را ترک کرد از همسرش جدا شد و به مطالعه زبان فرانسه پرداخت؛ زبانی که تا پایان عمر از آن برای خلق آثارش بهره برد.
وی در ابتدای فعالیت حرفه ای خود، به نوشتن شعر و نمایش نامه روی آورد و کم کم به سمت داستان نویسی گرایش پیدا کرد و با سه گانه ای که در پنج سال منتشر کرد به اوج شهرت رسید. موضوع اصلی داستان های او جنگ، ویرانی، عشق، تنهایی و تلاش انسان ها برای جلب توجه دیگران است؛ مواردی که به نظر می رسد وی در زندگی شخصی اش با آن ها دست و پنجه نرم کرده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های آگوتا کریستف

آگوتا کریستف (به فرانسوی: Agota Kristof) (به مجاری: Kristóf Ágota) نویسنده، شاعر، رمان نویس و دراماتورژ مجارستانی ساکن سوئیس که داستان هایش را به زبان فرانسوی می نوشت.
• «اوایل، هیچ میلی به غذا نداریم، مخصوصاً وقتی می بینیم که مادر بزرگ چطور غذا می پزد، بی آنکه دستهایش را بشوید و فین کنان توی آستین لباسش. بعدها، دیگر به این موضوع توجه نمی کنیم… بویی که می دهیم مخلوطی است از بوی کود، ماهی، علف، قارچ، دود، شیر، پنیر، لجن، خاک، عرق، ادرار و بوی کپک. ما بوی بدی می دهیم، درست مثل مادر بزرگ.»
• «دوست داشتن کلمه مطمئنی نیست، دقت و عینیت ندارد. دوست داشتن گردو و دوست داشتن مادربزرگ این ها نمی توانند به یک معنا باشند. عبارت اول به طعمی دلپذیر توی دهان برمی گردد، و دومی به یک حس.»
• «تل هیزم های سیاه رنگی که از بالا دیدیم، اجساد سوخته هستند. بعضی از آنها خیلی خوب سوخته اند و فقط استخوان های شان باقی مانده است. بعضی هم دیگر فقط سیاه شده اند. تعداد اجساد خیلی زیاد است. آدمهای قدبلند و قدکوتاه. آدم بزرگ ها و بچه ها. حدس می زنیم اول آنها را کشته اند، بعد روی هم تلنبار کرده اند و بنزین روی شان ریخته اند تا آتش بزنند. بالا می آوریم. دوان دوان از کمپ خارج می شویم. برمی گردیم. مادر بزرگ برای غذا صدای مان می زند، اما ما باز هم بالا می آوریم.»
• «مردی می گوید: ـ تو خفه شو! زن ها تو جنگ هیچی ندیده اند. زن می گوید: ـ هیچی ندیده اند؟ الاغ! ما کلی کار و دلواپسی داریم: باید به بچه ها غذا بدهیم، از زخمی ها مراقبت کنیم. شما، جنگ که تمام می شود، همه تان یکهو قهرمان می شوید. مرده: قهرمان. زنده مانده: قهرمان. معلول: قهرمان. واسه همین است که شما مردها جنگ را اختراع کرده اید. این جنگ شماست. همین را می خواستید، خب انجامش بدهید، قهرمان های خرفت!»
• «به کمک یک پتو، اسکلت ها را می بریم توی اتاق زیرشیروانی، استخوان ها را پهن می کنیم روی کاه تا خشک شوند. بعد، می رویم پایین و سوراخی را که دیگر کسی تویش نیست، پر می کنیم. بعد، ظرف چند ماه، جمجمه و استخوان های مادرمان و بچه را جلا می دهیم و برق می اندازیم، بعد به کمک سیم های نازک فلزی، با دقت اسکلت ها را دوباره می سازیم. وقتی کارمان تمام می شود، اسکلت مادرمان را از یکی از تیرهای سقف اتاق زیرشیروانی آویزان می کنیم و ...

آگوتا کریستف را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آگوتا کریستف   • مفهوم آگوتا کریستف   • تعریف آگوتا کریستف   • معرفی آگوتا کریستف   • آگوتا کریستف چیست   • آگوتا کریستف یعنی چی   • آگوتا کریستف یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آگوتا کریستف

کلمه : آگوتا کریستف
اشتباه تایپی : H',jh ;vdsjt
عکس آگوتا کریستف : در گوگل

آیا معنی آگوتا کریستف مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )