برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1530 100 1
شبکه مترجمین ایران

آپولونی

آپولونی در دانشنامه ویکی پدیا

آپولونی
اصول آگاهی، خردورزی و فردمداری در جوامع بشری. این واژه را نیچه در کتاب زایش تراژدی (۱۸۷۲) به کار برد که این کتاب جستجویی در خاستگاه نمایش یونان باستان است. او اصول آپولونی را در مقابل اصول دیونوسی، که از نظر او جمعی، خردگریز و شاعرانه هستند؛ قرار می دهد.
دانشنامه دانش گستر٬ موسسه علمی- فرهنگی دانش گستر٬ ۱۳۸۹ ٬ص ۵۸.
سیارک ۳۵۸ (به انگلیسی: 358 Apollonia، نامگذاری:1893K) سیصد و پنجاه و هشتمین سیارک کشف شده است که در ۸ مارس ۱۸۹۳ و در نیس کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۹٫۱۰ است.
دیوژن اهل آپولونیا، فیلسوف پیشاسقراطی بود. وی در آپولونیا، شهری در آسیای صغیر، در نیمه دوم سدهٔ پنجم پیش از میلاد می زیست. دیوژن از ملطیان و به ویژه از آناکسیمنس بسیار تأثیر پذیرفته بود.
وی می گفت آدمی باید تحقیق خود را باچیزی که مسلم و بی چون و چراست آغاز کند و بیان او باید ساده و متین باشد.
او همچون ملطیان به وجود مادةالمواد معتقد بود و بر ضرورت آن اینگونه استدلال می کرد: «اگر اشیاء طبیعه مختلف بودند و در اساس ساختمان با خوی یکسان نبودند، نه می توانستند با یکدیگر مخلوط شوند، و نه بر یکدیگر به نحو مطلوب یا نامطلوب تأثیر کنند، و نه یک شیء می توانست از شیء دیگر رشد و نمو کند.»
مادةالمواد به نظر دیوژن، همانند نظر آناکسیمنس، هوا است که هوشمند، غایتمدار، نامتناهی، ازلی و پدیدارندهٔ جهانهاست. هوا، خداست. هوا، جان همهٔ جانداران است؛ زیرا وقتی آنها از نفس کشیدن بازایستند، می میرند. هوا است که تمام احساسات را می آفریند. وقتی هوا با خون آمیخته شد، آن را سبک می کند و با نفوذ در سراسر بدن لذت را پدیدمی آورد. وقتی با خون آمیخته نشود، خون منقبض و بسته و منعقد می شود، و آنگاه درد به دنبال می آید.
لوئیجی آپولونی (به ایتالیایی: Luigi Apolloni ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آپولونی در دانشنامه آزاد پارسی

آپولونی (Apollonian)
اصول آگاهی، خردورزی و فردمداری در جوامع بشری. این واژه را فریدریش نیچهدر کتاب زایش_تراژدی(۱۸۷۲) به کار برد که تحقیقی است در خاستگاه نمایش یونان_باستان. او اصول آپولونی را در مقابل اصول دیونوسی، که از نظر او جمعی، خردگریز و شاعرانه هستند، قرار می دهد.

آپولونی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

اسماعیل احسانی
مساله ای که به عنوان یک هنجار اجتماعی دیکته می شود

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آپولونی   • مفهوم آپولونی   • تعریف آپولونی   • معرفی آپولونی   • آپولونی چیست   • آپولونی یعنی چی   • آپولونی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آپولونی

کلمه : آپولونی
اشتباه تایپی : H~,g,kd
عکس آپولونی : در گوگل

آیا معنی آپولونی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )