برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1567 100 1
شبکه مترجمین ایران

آپارتاید

/'ApArtAyd/

برابر پارسی: جدازیستی

معنی آپارتاید در فرهنگ معین

آپارتاید
[ انگ . ] ( اِ.) سیاستی که براساس آن یک نژاد از نژاد دیگر جدا نگه داشته می شود و از امتیازات کمتری بهره می برد.

آپارتاید در دانشنامه ویکی پدیا

آپارتاید
آپارتاید یا جدانژادی واژه ای به زبان آفریکانس است یکی از اشکال تبعیض نژادی را بیان می کند و در اصل عبارت است از سیاست تبعیضی که نژادپرستان کشور جمهوری آفریقای جنوبی علیه اکثریت سیاهپوست بومی و بومیان آن کشور اعمال می کنند.
استیو بایکو
دزموند توتو
هلن سوزمن
والتر سیسولو
اف. دبلیو. کلرک
مهاتما گاندی
نلسون ماندلا
پی دبلیو بوتا
Oupa Gqozo
D. F. Malan
Harry Schwarz
Andries Treurnicht
H. F. Verwoerd
Oliver Tambo
B. J. Vorster
Kaiser Matanzima
Jimmy Kruger
Joe Slovo
Trevor Huddleston
از نظر لغوی به معنای مجزا و جدا نگهداشتن است. آپارتاید یعنی جدا نگه داشتن افراد متعلق به نژادهای غیرسفید، مجبور کردن آن ها به اقامت در محلات و استان های خاص، محروم کردن آن ها از کلیه حقوق سیاسی و امکان تحصیل و پیشرفت. در مناطقی که سیاهپوستان مجبور به اقامت در آن می شوند و حق خروج از آن را ندارند حداقل امکانات زندگی نیز موجود نبود. کنگرهٔ ملی آفریقا با درخواست ایجاد جامعهٔ آزاد چندقومی، جنگی علیه نظام آپارتاید به راه انداخت. طرفداران لغو آپارتاید، تظاهرات آرامی در شپرویل و تسوتو به راه انداختند، که با مقاومت مخالفان روبه رو شد. راهپیمایان سیاه پوست شلاق زده شدند، و حتی در مارس ۱۹۷۰، بیش از ۷۰ آفریقایی کشته شدند.
دوتن از مخالفان اصلی آپارتاید، استیو بایکو و نلسون ماندلا بودند. استیو بایکو به حکومت سیاهان اعتقاد داشت، در حالی که ماندلا به حقوقی مساوی برای تمامی اهالی آفریقای جنوبی معتقد بود. در سال ۱۹۶۲، ماندلا دستگیر شد و پس از محاکمه به حبس ابد محکوم گردید. در سال ۱۹۹۰، ماندلا در سن ۷۲ سالگی آزاد شد و مبارزه برای حقوق انسانی اهالی آفریقای جنوبی را از سر گرفت. سرانجام اف دبلیو دکلرک رئیس جمهور آفریقای جنوبی با او وارد مذاکره شد. یک سال بعد، کنگره ملّی آفریقای جنوبی پیروز شد و ماندلا به ریاست جمهوری رسید و رژیم آپارتاید در مورد سیاهپوستان،لغو گردید.
برخی از چهره های مهم مرتبط با آپارتاید عبارتند از :
عکس آپارتاید
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آپارتاید را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

آوا
جدانژادی: واژه ای هلندی ( Apartheid) که به نظام تفکیک و تبعیض نژادی میان سفید پوستان و سیاه پوستان در آفریقای جنوبی اطلاق می شد و هنوز در موارد مشابه کاربرد دارد. هلندی ها از جمله استعماگرانی بودند که در آفریقای جنوبی ساکن شدند و زبان آنها در آمیزش با انگلیسی و زبانهای بومی تبدیل به زبانی به نام آفریکانس شد. نظام آپارتاید (آپارتهَید) در آفریقای جنوبی از سال در اوایل دهه ی نود میلادی در نتیجه مبارزات کسانی چون نلسون ماندلا و فشارهای جهانی به پایان رسید.
از نظر لغوی به معنای مجزا و جدا نگهداشتن است. آپارتاید یعنی جدا نگه داشتن افراد متعلق به نژادهای غیرسفید، مجبور کردن آن ها به اقامت در محلات و استان های خاص، محروم کردن آن ها از کلیه حقوق سیاسی وامکان تحصیل و پیشرفت. در مناطقی که سیاهپوستان مجبور به اقامت در آن می شوند و حق خروج از آن را ندارند حداقل امکانات زندگی نیز موجود نبود. کنگرهٔ ملی آفریقا با درخواست ایجاد جامعهٔ آزاد چندقومی، جنگی علیه نظام آپارتاید به راه انداخت. طرفداران لغو آپارتاید، تظاهرات آرامی در شپرویل و تسوتو به راه انداختند، که با مقاومت مخالفان روبه رو شد. راهپیمایان سیاه پوست شلاق زده شدند، و حتی در مارس ۱۹۷۰، بیش از ۷۰ آفریقایی کشته شدند.
دوتن از مخالفان اصلی آپارتاید، استیو بایکو و نلسون ماندلا بودند. استیو بایکو به حکومت سیاهان اعتقاد داشت، در حالی که ماندلا به حقوقی مساوی برای تمامی اهالی آفریقای جنوبی معتقد بود. در سال ۱۹۶۲، ماندلا دستگیر شد و پس از محاکمه به حبس ابد محکوم گردید. در سال ۱۹۹۰، ماندلا در سن ۷۲ سالگی آزاد شد و مبارزه برای حقوق انسانی اهالی آفریقای جنوبی را از سر گرفت. سرانجام اف دبلیو دکلرک رییس جمهور آفریقای جنوبی با او وارد مذاکره شد. یک سال بعد، کنگره ملّی آفریقای جنوبی پیروز شد و ماندلا به ریاست جمهوری رسید و رژیم آپارتاید برای همیشه در آفریقای جنوبی و همچنین در دیگر نقاط جهان لغو گردید.
از ویکی پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرویز صالح راستین
خودی گرائی
علی باقری
آپارتاید APARTHEID :[اصطلاح جامعه شناسی] نظام تبعیض نژادی که در آفریقای جنوبی برقرار گردید.
منبع https://rasekhoon.net

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آپارتاید جنسیتی   • نام دیگر سیاست تبعیض نژادی   • آپارتاید مذهبی   • استیو بایکو   • سیاست تبعیض نژادی درجدول   • سیاست تبعیض نژادی در جدول   • آپاترید   • سیاست تبعیض نژادی چه نام دارد   • معنی آپارتاید   • مفهوم آپارتاید   • تعریف آپارتاید   • معرفی آپارتاید   • آپارتاید چیست   • آپارتاید یعنی چی   • آپارتاید یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آپارتاید

کلمه : آپارتاید
اشتباه تایپی : H~hvjhdn
آوا : 'ApArtAyd
نقش : اسم
عکس آپارتاید : در گوگل

آیا معنی آپارتاید مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )