برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1426 100 1

آنه فرانک

آنه فرانک در دانشنامه ویکی پدیا

آنه فرانک
مختصات: ۵۲°۲۲′۳۲″شمالی ۴°۵۳′۰۴″شرقی / ۵۲٫۳۷۵۵۸°شمالی ۴٫۸۸۴۴°شرقی / 52.37558; 4.8844
خاطرات آنه فرانک
اتاق زیر شیروانی: پنهان کردن آنه فرانک
آنه فرانک: تمام داستان
آنه فرانک به خاطر داشت
آنه فرانک: زندگینامه
آنلی ماری «آنه» فِرانک (Annelies Marie "Anne" Frank) (آلمانی:  ( بشنوید) (زاده ۱۲ ژوئن ۱۹۲۹ - درگذشته فوریه یا مارس ۱۹۴۵) نویسنده یهودی آلمانی متولد شهر فرانکفورت بود که پس از مرگش به واسطهٔ چاپ دفترچهٔ خاطرات روزانه اش، خاطرات یک دختر جوان, شهرت جهانی پیدا کرد. این خاطرات بازگوکنندهٔ مستندی از تجربهٔ پنهان شدن وی و خانواده اش در طول اشغال هلند توسط آلمان نازی در جنگ جهانی دوم است و یکی از شناخته شده ترین کتاب های جهان است و چندین نمایشنامه و فیلم بر اساس آن ساخته شده است.
آنه و خانواده اش در سال ۱۹۳۳ پس از به قدرت رسیدن حزب نازی در آلمان به آمستردام نقل مکان کردند و با آغاز اشغال هلند در سال ۱۹۴۰ توسط نیروهای نازی، در آن کشور گرفتار شدند. در ماه ژوئیهٔ سال ۱۹۴۲، زمانی که میزان آزار و خشونت علیه یهودیان به نهایت میزان خود رسیده بود، خانوادهٔ فِرانک به همراه چندی دیگر از دوستان یهودیشان، اقدام به پنهان شدن در اتاقهای مخفی ساختمان اداری اُتو فِرانک (پدرِ آنه) کردند. پس از ۲۵ ماه زندگی در اتاقهای مخفی، بر اثر خیانت، در ۴ اوت سال ۱۹۴۴ نهان گاهشان در خانهٔ شماره ۲۶۳ خیابان پرینسخراخت فاش شد و هشت یهودی از جمله آنه فِرانک دستگیر و سپس به اردوگاه آشویتس فرستاده شدند. بررسی های تازه نشان داده که ممکن است دلیل لو رفتن مخفیگاه آنه فرانک خیانت نبوده و نازی ها به طور اتفاقی مخفیگاه او و خانواده اش را پیدا کردند.
آنه فرانک چندین روز پس از مرگ خواهرش مارگوت فرانک و هفت ماه پس از دستگیریشان، در سن ۱۵ سالگی بر اثر بیماری حصبه در اردوگاه مرگ برگن بلزن درگذشت.
عکس آنه فرانک
آنه فرانک به خاطر داشت (انگلیسی: Anne Frank Remembered) فیلمی مستند به کارگردانی جان بلر است که در سال ۱۹۹۵ م ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های آنه فرانک

اَنِلایز ماری «آن» فِرانک (به آلمانی: Annelies Marie "Anne" Frank) ‏(۱۲ ژوئن ۱۹۲۹ - اوایل مارس ۱۹۴۵) یک یهودی آلمانی متولد شهر فرانکفورت بود که پس از مرگش به واسطهٔ چاپ دفترچهٔ خاطرات روزانه اش شهرت جهانی پیدا کرد. این خاطرات بازگوکنندهٔ مستندی از تجربهٔ پنهان شدن وی و خانواده اش در طول اشغال هلند توسط آلمان نازی در جنگ جهانی دوم است.
• «برای آدمی مثل من نوشتن خاطرات احساس بسیار عجیبی است. نه تنها تا حالا مطلبی ننوشته ام بلکه به نظرم می رسد که در آینده، نه من و نه هیچکس دیگر به تفکرات یک بچه مدرسه ای ۱۳ ساله توجهی نخواهد کرد. ولی این برایم اهمیتی ندارد. من خیلی دلم می خواهد بنویسم و هر چه دردل دارم را بازگو کنم. صبر کاغذ از انسان بیشتر است.»
• «در اصل نداشتن دوست موجب شد که به فکر نوشتن خاطراتم بیافتم.»
• «با همکلاسی هایم بسیار خوش می گذرانم، ولی هیچوقت نمی توانم جز مسائل روز مره با آنها در مورد مسائل دیگردردل کنم و یا به آنها نزدیک شوم. همین موضوع برایم مشکل ایجاد می کند. ... به همین دلیل به دفترچه خاطرات روی آورده ام.»
• «از ماه مه ۱۹۴۰ دوران خوشی دیگر به سر رسید. ابتدا جنگ در گرفت سپس همه تسلیم شدند. و نیروهای آلمانی همه جا را اشغال کردند و از این دوران رنج و محنت ما یهودیان آغاز شد.»
• «قوانین ضد یهود پشت سر هم تصویب می شد و به اجرا در می آمد و آزادی ما را محدود تر می کرد. یهودیان باید ستاره زرد به لباسشان می دوختند و دوچرخه های خود را تحویل می دادند، اجازه سوار شدن در اتوبوس و تراموا را نداشتند. حتی با ماشین شخصی خودشان هم نمی توانستند تردد کنند.»
• «یهودیان اجازه نداشتند از ساعت هشت شب تا شش صبح از خانه خارج شوند. ورود یهودیان به تئاترها، سینما ها و یا اماکن تفریحی ممنوع شده بود. رفتن به استخر، تنیس، هاکی و یا ورزشهای دیگر برای یهودیان قدغن بود. یهودیان نمی توانستند قایق سواری یا در ملا عام ورزش کنند. بعد از ساعت هشت شب یهودیان حق نداشتند در حیاط خانه خود یا دوستانشان بنشینند ... ما اینچنین زندگی می کردیم و انجام هر کاری برایمان ممنوع شده بود.» -> «شنبه ۲۰ ژوئن ۱۹۴۲»
• «با اینکه مارگو سرمای شدیدی خورده و مقدار زیادی قرص های کودئین دار به او می دهیم، به او گفته ایم که شبها حق ندارد سرفه کند.» ...

ارتباط محتوایی با آنه فرانک

آنه فرانک را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آنه فرانک   • مفهوم آنه فرانک   • تعریف آنه فرانک   • معرفی آنه فرانک   • آنه فرانک چیست   • آنه فرانک یعنی چی   • آنه فرانک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آنه فرانک
کلمه : آنه فرانک
اشتباه تایپی : Hki tvhk;
عکس آنه فرانک : در گوگل

آیا معنی آنه فرانک مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )