برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1410 100 1

آندری تارکوفسکی

آندری تارکوفسکی در دانشنامه ویکی پدیا

آندری تارکوفسکی
آندری آرسن یویچ تارکوفسکی (به روسی: Андрей Арсеньевич Тарковский) (زادهٔ ۴ آوریل ۱۹۳۲ - درگذشتهٔ ۲۹ دسامبر ۱۹۸۶) کارگردان و فیلمساز، نویسنده، تدوین گر و نظریه پرداز، اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی بود. وی پنج فیلم اول خود را در شوروی ساخت. دو فیلم آخر او به ترتیب در ایتالیا و سوئد فیلمبرداری شدند. از مشخصه های فیلم های او می توان به معنا گرایانه بودن، با زمینه ای متافیزیکی به همراه برداشت های بلند، نامتعارف بودن در ساختار دراماتیک و استفاده هنرمندانه از تکنیک فیلمبرداری اشاره کرد.
آندری تارکوفسکی در بانک اطلاعات اینترنتی فیلم ها
پدرش شاعر برجسته آرسنی تارکوفسکی و مادرش ماریا ایوانووا ویشنیاکووا بود. پیش از نام نویسی در مدرسه فیلم در دو رشته موسیقی و عربی تحصیل می کرد. او زیر نظر میخائیل رم در مؤسسه سینمایی گراسیموف (VGIK)، تحصیل کرد. در هنگام تحصیل دو فیلم کوتاه ساخت: ۱ - امروز مرخصی در کار نیست (۱۹۵۹) و ۲ - غلتک و ویولن (۱۹۶۰) که فیلم پایان نامه اش بود و در جشنواره نیویورک برنده جایزه ای شد.
تارکوفسکی با ساخت اولین فیلم بلند خود با عنوان کودکی ایوان در سال ۱۹۶۲ موفق به دریافت پانزده جایزه بین المللی از جمله شیر طلایی جشنواره بین المللی فیلم ونیز و جایزه بزرگ جشنواره سان فرانسیسکو شد. دید تلخ شاعرانه و ذهنیت بی نظیر او در نخستین فیلم بلندش متجلی است. بعد از این فیلم در سال ۱۹۶۶ آندره روبلوف را کارگردانی کرد. سولاریس فیلم بعدی این کارگردان است که در سال ۱۹۷۲ ساخته شد. تارکوفسکی آینه را در سال ۱۹۷۴ ساخت. می توان گفت که مضمون آینه (۱۹۷۵) نیز همین است.
این فیلم جنجالی اتوبیوگرافی تارکوفسکی است که بیشتر بر نوجوانی اش در دوران وحشت استالینی متمرکز است. تارکوفسکی با ساخت استاکر (۱۹۷۹) باز به دنیای داستان های علمی تخیلی با شالوده ای از جامعه شناسی و روان شناسی روی آورد. نخستین فیلمی که تارکوفسکی به کلی خارج از اتحاد شوروی ساخت نوستالژیا (۱۹۸۳) بود. تارکوفسکی زمانی که دولت شوروی اجازه ساخت نوستالژیا را به وی نداد، به ایتالیا رفت و پس از پایان فیلمبرداری این فیلم، با گرفتن پناهندگی سیاسی در اروپا ماند و دیگر به کشورش بازنگشت. ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های آندری تارکوفسکی

آندری آرسن یویچ تارکوفسکی، کارگردان و فیلمساز روسی. زادروز: ۴ آوریل ( ۱۹۳۲ میلادی). وی در ۲۹ دسامبر (۱۹۸۶ میلادی) درگذشت.
• «از آن نوع فیلم های تاریخی که ربطی به زمان حال ندارند سر درنمی آورم. برای من مهم ترین چیز استفاده از مصالح تاریخی برای بیان ایده ها و خلق شخصیت های معاصر است».
• «به نظرم باید یاد بگیرند در انزوا زندگی کنند و تا جایی که ممکن است با خودشان تنها باشند. به نظرم یکی از مشکلات جوان های امروز این است که به هر بهانه ای سعی می کنند دور هم جمع شوند و سر و صدا راه بیندازند و دیوانه بازی در بیاورند. این میل به دور هم جمع شدن برای فرار از تنهایی، به نظرم نشانهٔ بیماری ست. هر آدمی از کودکی باید یاد بگیرد که چطور وقتش را به تنهایی بگذراند این به این معنی نیست که باید تنها باشد، بلکه نباید از تنهایی حوصله اش سر برود. چون افرادی که حوصله شان از تنهایی سر می رود، از لحاظ عزت نفس در خطر قرار دارند.»
• «این بخشی را مطرح می کند که به نظر من خیلی اهمیت دارد: فقدان فضای فرهنگی برای معنویت. ما حوزهٔ امکانات مادی و تجربه های مادی مان را گسترش داده ایم، بی آنکه به تهدیدی فکر کنیم که محروم کردن انسان از ابعاد معنوی به وجود خواهد آورد. انسان در رنج است، اما نمی داند چرا، دلم می خواست نشان دهم که انسان می تواند با تجدید پیمان با خود و سرچشمه های معنوی اش، رابطه اش را با زندگی عوض کند؛ و یک راه بازیابی کمال اخلاقی ... یافتن توان برای ایثار است.» -> دربارهٔ فیلم ایثار

ارتباط محتوایی با آندری تارکوفسکی

آندری تارکوفسکی در جدول کلمات

آخرین فیلم آندری تارکوفسکی کارگردان شهیر شوروی در سال 1986
ایثار

آندری تارکوفسکی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آندری تارکوفسکی   • مفهوم آندری تارکوفسکی   • تعریف آندری تارکوفسکی   • معرفی آندری تارکوفسکی   • آندری تارکوفسکی چیست   • آندری تارکوفسکی یعنی چی   • آندری تارکوفسکی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آندری تارکوفسکی
کلمه : آندری تارکوفسکی
اشتباه تایپی : Hknvd jhv;,ts;d
عکس آندری تارکوفسکی : در گوگل

آیا معنی آندری تارکوفسکی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )