برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1515 100 1
شبکه مترجمین ایران

آنا آخماتووا

آنا آخماتووا در دانشنامه ویکی پدیا

آنا آخماتووا
۱۹۱۲ - شامگاه
۱۹۱۴ - تسبیح
۱۹۱۴ - گلستان یا باغ گل
۱۹۱۴ - فوج پرندگان سفید
۱۹۲۱ - بارهنگ
۱۹۲۲ - ۱۹۲۲ بعد از میلاد
۱۹۴۰ - گزیده اشعار «از شش کتاب»
۱۹۶۳ - فاتحه و شعر بدون قهرمان
۱۹۶۵ - پرواز زمان و صدای شاعران (گزیده ای از برگردان شعرهای خارجی)
آنّا آخماتووا (به روسی: Анна Ахматова) با نام اصلی آنّا آندرییوا گارینکو (به روسی: Анна Андреевна Горенко) (زاده ۱۸۸۹، اودسا - درگذشته ۱۹۶۶، مسکو) شاعر و نویسنده اهل روسیه بود. او یکی از بنیان گذاران مکتب شعری آکمه ئیسم بوده است. بن مایه های اشعار وی را گذر زمان، خاطرات و یادبودهای گذشته، سرنوشت زن هنرمند و دشواری ها و تلخی های زیستن و نوشتن در زیر سایه استالینیسم تشکیل می دهد.
آنّا در ۲۳ ژوئن ۱۸۸۹ (در گاه شماری رایج در آن زمان ۱۱ ژوئن) در بالشوی فانتان (به روسی: Большой Фонтан) در نزدیکی بندر اودسا به دنیا آمد. جد مادری اش، احمدخان (در تلفظ روسی: آخمات)، از خان های تاتار و از نسل چنگیزخان بود. در آن زمان پدرش مهندس مکانیک کشتی بود و از نیروی دریایی روسیه بازنشسته شده بود. یک ساله بود که به همراه خانوادهٔ خود به تسارسکویو سلو (به روسی: Царское Село) در نزدیکی سن پترزبورگ نقل مکان کردند و او تا شانزده سالگی در همان جا زندگی کرد. تسارسکویو سلو همان روستایی است که الکساندر پوشکین، شاعر برجستهٔ روس نیز جوانی اش را در آنجا گذرانده بود. این تقارن برای آنا الهام بخش بود و همیشه از آن سخن می گفت. در زندگی نامه ای به نام «مختصری از خودم» آخماتووا می نویسد:
«نخستین خاطراتم از تسارسکویه سلو این ها است: شکوهِ سبز و مرطوبِ پارک ها، مرتعی که ل‍له ام مرا به آن جا می برد، میدانِ اسب دوانی با اسب هایِ ریز و درشت و رنگارنگی که در آن می تاختند، ایست گاهِ قدیمی و چیزهایِ دیگری که بعدها ذکرشان در چکامهٔ روستایِ شاهی آمد.»
عکس آنا آخماتووا


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های آنا آخماتووا

آنا آخماتووا، با نام اصلی آنا آندریوا گورنکو (۱۸۸۹–۱۹۶۶) شاعر روس. بنیانگذار و رهبر مکتب شعر پترزبورگ.
• «نوشتن شعر را هیچ گاه کنار نگذاشتم. من در شعر رابطه ام را با زمان و زندگی نوین مردمم یافتم. من هنگام نوشتن اشعار با همان ریتم هایی که در تاریخ قهرمانانه میهنم شنیده بودم زندگی می کردم. خوشبختم از این که در این سال ها زندگی کرده ام و وقایعی را که نظیرشان در تاریخ یافت نمی شود، به چشم دیده ام.»
• «می بینی دیگر پر پرواز ندارم
• شهاب، بابک. «آنا آندری یونا آخماتوا». . بازبینی شده در ۲ دی ۸۶.  -> وب گاه ایراس

آنا آخماتووا را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آنا آخماتووا   • مفهوم آنا آخماتووا   • تعریف آنا آخماتووا   • معرفی آنا آخماتووا   • آنا آخماتووا چیست   • آنا آخماتووا یعنی چی   • آنا آخماتووا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آنا آخماتووا

کلمه : آنا آخماتووا
اشتباه تایپی : Hkh Holhj,,h
عکس آنا آخماتووا : در گوگل

آیا معنی آنا آخماتووا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )