برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1422 100 1

آناکساگوراس

آناکساگوراس در دانشنامه ویکی پدیا

آناکساگوراس
آناکساگوراس یا انکساغورس(به یونانی: Ἀναξαγόρας) فیلسوف پیشاسقراطی مکتب چندگانه گرایی بود.هراکلیتوس، پارمنیدس
او در کلازومن واقع در آسیای کوچک به سال ۵۰۰ پیش از میلاد زاده شد. اگرچه یونانی بود ولی بدون تردید یک شهروند ایرانی بود. زیرا کلازومن پس از سرکوبی شورش ایونی فتح شد و حتی گفته اند که وی با سپاه ایران به آتن آمد. حدود سال های ۴۵۰ قبل از میلاد متفکری معروف بود. وی در سال سالامیس ۴۷۹/۴۸۰ به آتن آمد و نخستین فیلسوفی بود که در این شهر اقامت گزید و مورد احترام بود. افلاطون می گوید که پریکلس شاگرد آناکساگوراس بود. رابطه ای که بعدها وی را به دردسر انداخت، زیرا پس از قریب سی سال در اقامت در آتن حدود (سال های ۴۵۰ پیش از میلاد) توسط مخالفین سیاسی پریکلس به محاکمه فراخوانده شد. دیوگنس لائرتیوس با ارجاع به سوتیون می گوید که اتهامات مربوط به بدبینی و هواداری از ایرانیان بود. به نقل از افلاطون نخستین اتهام وی این بود که آناکساگراس تعلیم می کند که خورشید یک قطعه سنگ گداخته است و ماه از خاک ساخته شده است. این اتهامات بدون تردید ساختگی و جعلی بودند و اصلاً منظور از آن ضربه زدن به پریکلس از طریق آناکساگراس بود. زیرا معلم دیگر پریکلس یعنی دامون را نیز تبعید کرده بودند. وی زندانی شد اما توسط پریکلس از آتن فرار کرد و به ایونیا رفت. در لامپساکوس یک مستعمره کوچ نشین میلتوس اقامت گزید. مرگ آناکساگوراس را حدود سال ۴۲۸ پیش از میلاد می دانند. طبق وصیت او، سالگرد مرگش را برای کودکانی که در مکاتب درس می خواندند، تعطیل کردند.
آناکساگوراس در زمرهٔ نخستین کسانی است که فهمیدند ماه از خود نوری ندارد و تنها نور خورشید را بازتاب می دهد. خورشید و دیگر ستارگان را سنگ هایی گداخته می دانست که تنها به علت دوریشان از ما، حرارتشان را حس نمی کنیم.
آناکساگوراس باور داشت که عناصر مختلف ریشه ها و به وجود آورنده های گوناگون دارند؛ به طوری که هر ماده از تخمهٔ مخصوص به خودش به وجود آمده و مثلاً آب به وجود آورندهٔ آتش نیست.
عکس آناکساگوراس
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آناکساگوراس در دانشنامه آزاد پارسی

آناکْساگوراس (ح ۵۰۰ـ۴۲۸پ م)(Anaxagoras)
جهان شناس و فیلسوف یونانی پیش از سقراط. از نظر او، مقوّم هر چیز «بذرهایی» است که از هر جوهر طبیعی بهره ای دارند و تغییرات چیزها حاصل مبادلۀ بخش هایی از این بذرها است. در آغاز، همۀ جوهرهای طبیعی به هم آمیخته بود ه اند؛ سپس ذهن، یعنی ظریف ترین و ناب ترین همۀ آن ها، چرخشی آغاز کرد و زمین را با حرکتی دورانی پدید آورد. آناکساگوراس در کلازومنه۱ در سواحل ترکیۀ کنونی به دنیا آمد و نزد آناکسیمنس۲ درس خواند. سی سال (ح ۴۸۰ـ۴۵۰پ م) در آتن تدریس کرد. پریکلس۳، ائوریپیدس۴ و احتمالاً سقراط۵ از شاگردان او بودند. به اتهام بی احترامی به مقدسات تحت پی گرد قرار گرفت و به جرم این که خورشید را قطعه سنگی گداخته و سوزان می دانست، تبعید شد.

نقل قول های آناکساگوراس

آناکساگوراس از فلاسفه پیش سقراطی بود.

ارتباط محتوایی با آناکساگوراس

آناکساگوراس را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آناکساگوراس   • مفهوم آناکساگوراس   • تعریف آناکساگوراس   • معرفی آناکساگوراس   • آناکساگوراس چیست   • آناکساگوراس یعنی چی   • آناکساگوراس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آناکساگوراس
کلمه : آناکساگوراس
اشتباه تایپی : Hkh;sh',vhs
عکس آناکساگوراس : در گوگل

آیا معنی آناکساگوراس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )