برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1418 100 1

آنالیز فوریه

آنالیز فوریه در دانشنامه ویکی پدیا

آنالیز فوریه
آنالیز فوریه در ریاضیات مطالعه چگونگی نمایش یا تخمین تابع های عمومی به وسیله مجموعی از تابع های مثلثاتی است. این تحلیل از مطالعات مربوط به سری فوریه آغاز گردید و به بزرگداشت ژوزف فوریه که نشان داد که نمایش یک تابع به کمک تابع های مثلثاتی به ساده شدن مسئلهٔ انتقال گرما کمک می کند، فوریه نام گرفت.
فهرست تبدیل های مرتبط با تبدیل فوریه
تبدیل لاپلاس
موجک
تبدیل فوریه-بسل
پایهٔ جبر خطی
امروزه تحلیل فوریه طیف گسترده ای از ریاضیات را در بر می گیرد. در علوم و مهندسی، تجزیهٔ یک تابع به قسمت های ساده تر معمولاً تحلیل فوریه و روند بازسازی تابع از این قسمت های ساده را ترکیب فوریه می نامند. البته در ریاضیات عبارت تحلیل فوریه برای هر دو عمل کاربرد دارد.
روند تجزیه به تنهایی تبدیل فوریه نامیده می شود. این تبدیل ها نیز با توجه به دامنه و ویژگی های مختلف تابعی که تبدیل می شود، نام های جزئی تری به خود می گیرند. علاوه بر این، مفهوم کلی تحلیل فوریه در طول زمان گسترده تر شده و به موضوعات انتزاعی و عمومی دیگری نیز تعلق می گیرد؛ این مسائل به طور کلی تحلیل هارمونیک نامیده می شوند. هر تبدیلی که برای تحلیل استفاده می شود (فهرست تبدیل های مرتبط با تبدیل فوریه را مشاهده کنید) یک تبدیل معکوس نیز دارد که به عنوان ترکیب کاربرد دارد.
در بیشتر اوقات عبارت کلی تبدیل فوریه به این نوع تبدیل اشاره دارد. این تبدیل یک تابع با متغیر حقیقی را به یک تابع پیوسته (با متغیر حقیقی) تصویر می کند. تبدیل فوریه یک تابع x ( t ) {\displaystyle x(t)}   (در حالت کلی) مختلط است و چنین به دست می آید:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آنالیز فوریه

آنالیز فوریه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آنالیز فوریه   • مفهوم آنالیز فوریه   • تعریف آنالیز فوریه   • معرفی آنالیز فوریه   • آنالیز فوریه چیست   • آنالیز فوریه یعنی چی   • آنالیز فوریه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آنالیز فوریه
کلمه : آنالیز فوریه
اشتباه تایپی : Hkhgdc t,vdi
عکس آنالیز فوریه : در گوگل

آیا معنی آنالیز فوریه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )