برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1386 100 1

آل یاسین رضا

آل یاسین رضا در دانشنامه اسلامی

آل یاسین رضا
استاد رضا آل یاسین (همایون) سراینده کتاب نورانی و شریف نهج البلاغه را همه کسانی که با شعر معاصر آشنایی دارند، می شناسند. وی در خانواده ای روحانی چشم به جهان گشوده پدر بزرگوارش مرحوم آیت اللّه میرزا نظام الدین مجتهد کاشانی؛ از جمله علمای بزرگ روزگار خویش بود. آن مرحوم علاوه بر آن که در فقه و اصول و کلام و فلسفه درجه اجتهاد داشت با شعر و ادبیات نیز بیگانه نبود. شاید گرایش آن مرحوم به شعر و ادب این باشد که خود در خانواده شعر و ادب تربیت شده بود، چه مادر مرحوم میرزا نظام الدین، دختر مشرقی غفاری و مشرقی از شاعران معروف دوره قاجاری است و خوشبختانه دیوان مخطوطی از وی در یکی از کتاب خانه های هند با بیش از شصت هزار بیت موجود است.
پدر مرحوم آیت اللّه میرزا نظام الدین مرحوم آیت اللّه میرزا ابوالقاسم مجتهد کاشانی است که او نیز از جمله عالمان و فقیهان بزرگ روزگار خویش بود.
استاد همایون در خاندانی پا به عرصه وجود گذاشت که همه قبیله او عالمان دین بودند. امّا او عاشقانه راه شعر پیمود و معلّم عشقش شاعری را به او تعلیم داد. همایون در انواع قالب های شعر از غزل و مثنوی و رباعی و... استادی مسلم است. در شیوه غزل، شیوه عراقی را پیروی می کند و انصاف را که در این سبک مهارتی تام دارد. در لابلای غزل های همایون ابیاتی را با مضامین بکر هندی نیز می توان یافت که از شیرینی و ملاحت خاصی برخوردار است.
همایون نه تنها، غزلیات شیرین و دل انگیزی که در شیوه عراقی و هندی سروده است، به سبب ارادت خالصانه اش به خاندان رسالت و امامت دو منظومه دل انگیز در بحر متقارب دارد: یکی به نام منظومه شهیدان کربلا که شرح ماجرای شهادت حضرت امام حسین (ع) و یاران باوفای اوست.
منظومه دیگری که باز در همین قالب سروده شده، کتاب کلام علی با نغمه همایون است که با مهارت کامل، خطبه ها و سخنان گهربار مولی الموحدین علی بن ابی طالب(ع) را در سلیس بودن و روانی کامل به رشته نظم کشیده است.

ارتباط محتوایی با آل یاسین رضا

آل یاسین رضا را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آل یاسین رضا   • مفهوم آل یاسین رضا   • تعریف آل یاسین رضا   • معرفی آل یاسین رضا   • آل یاسین رضا چیست   • آل یاسین رضا یعنی چی   • آل یاسین رضا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آل یاسین رضا
کلمه : آل یاسین رضا
اشتباه تایپی : Hg dhsdk vqh
عکس آل یاسین رضا : در گوگل

آیا معنی آل یاسین رضا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )