برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1516 100 1
شبکه مترجمین ایران

آل ابی الجهم

آل ابی الجهم در دانشنامه اسلامی

آل ابی الجهم
آلِ اَبی الجَهْم، خاندان روایی بزرگ شیعی، ساکن کوفه در سده ۲ق/۸م است.
قابوس بن نعمان معروف به نابی الجهم» نخستین فرد شناخته شده از این خاندان است که شخصیتهای برجسته آل ابی الجهم به وی منسوبند.
نسب
نسب قابوس به لخمیان (مناذره) که دست نشاندگان ساسانیان در حیره بوده اند می رسد. وی و خاندانش در شهر کوفه مسکن گزیدند و راویان و فقیهان و عالمان نام آوری از میان شان برخاستند.
مشهور ترین
مشهور ترین آنان عبارتند از ۱. سعید بن ابی جهمگ ۲. متذر بن ابی جهم؛ ۳. نصر بن ابی جهم؛ ۴. نعیم بن ابی جهم؛ ۵. حسین بن سعید؛ ۶. منذر بن سعید؛ ۷. محمد بن منذر؛ ۸. منذر بن محمد. در این میان ۴ تن از شهرت بیشتری برخوردارند:
← سعید بن ابی جهم
...
آل ابی الجهم
آلِ اَبی الجَهْم، خاندان روایی بزرگ شیعی، ساکن کوفه در قرن دوم هجری قمری بودند و قابوس بن نعمان معروف به «ابی الجهم» نخستین فرد شناخته شده از این خاندان است که شخصیت های برجسته آل ابی الجهم به او منسوب اند.
نسب قابوس به لَخمیان (مناذره) که دست نشاندگان ساسانیان در حیره بوده اند، می رسد. او و خاندانش در شهر کوفه ساکن بودند و راویان و فقیهان و عالمان نام آوری از میانشان برخاستند.
مشهورترین افراد این خاندان عبارت اند از:
حسین بن سعید، از یاران امام صادق (علیه السلام) و شخصیت های آلِ اَبی الجَهْم می باشد؛ این خاندان از خاندان های روایی بزرگ شیعی، ساکن کوفه در سده ۲ق/۸م است.
حسین بن سعید، از یاران امام صادق (علیه السلام) است. وی کتابی در قرائات قرآن از نظر اهل بیت نوشته است که برخی مطالب آن تأیید گشته است.
محسن امین، اعیان الشیعه، ج۶، ص۲۷، بیروت، دارالتعارف، ۱۴۰۳ق، ۲/۸۸، ۷/۲۳۳.    
 ۱. ↑ محسن امین، اعیان الشیعه، ج۶، ص۲۷، بیروت، دارالتعارف، ۱۴۰۳ق، ۲/۸۸، ۷/۲۳۳.    
دانشنامه بزرگ اسلامی، مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، برگرفته از مقاله «آل ابی ...

آل ابی الجهم را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آل ابی الجهم   • مفهوم آل ابی الجهم   • تعریف آل ابی الجهم   • معرفی آل ابی الجهم   • آل ابی الجهم چیست   • آل ابی الجهم یعنی چی   • آل ابی الجهم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آل ابی الجهم

کلمه : آل ابی الجهم
اشتباه تایپی : Hg hfd hg[il
عکس آل ابی الجهم : در گوگل

آیا معنی آل ابی الجهم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )