برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1614 100 1
شبکه مترجمین ایران

آلکساندر سولژنیتسین

آلکساندر سولژنیتسین در دانشنامه ویکی پدیا

آلکساندر سولژنیتسین
آلکساندر ایسائِویچ سولژنیتسین (به روسی: Алекса́ндр Иса́евич Солжени́цын) زاده ۱۱ نوامبر ۱۹۱۸ - درگذشته ۳ اوت ۲۰۰۸ نویسنده سرشناس اهل روسیه و برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۱۹۷۰ (میلادی) بود. وی بخاطر افشای جنایات ژوزف استالین در رمان هایش، بیست سال را در تبعید گذراند.
جمهوری شوروی فدراتیو سوسیالیستی روسیه (۱۹۲۲-۱۹۱۸)
اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (۱۹۷۴-۱۹۲۲)
بدون تابعیت (۱۹۹۰-۱۹۷۴)
اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (۱۹۹۱-۱۹۹۰)
روسیه (۲۰۰۸-۱۹۹۱)
کتاب های مجمع الجزایر گولاگ و زندگی ایوان دنیسویچ">یک روز از زندگی ایوان دنیسویچ از شاهکارهای آلکساندر سولژنیتسین هستند. از ویژگی های سولژنیتسین، بیان ناخشنودی و انتقادهای او از ساختار اداری نادرست و وجود فساد اداری و ندانم کاری در میان مقامات بالادست شوروی و بی اعتنایی آنان به همه است.
این نویسنده در آثار ادبی اش با بهره گیری از تجربه های زیسته خود، تاریخ سیاسی سده بیستم کشورش، به ویژه سازوکار سرکوب سازمان یافته را روایت می کند. این موجب شده برخی او را «خائن» و برخی دیگر او را «پیامبر» بنامند.
الکساندر سولژنیتسین ۱۱ دسامبر ۱۹۱۸ (میلادی) در شهر کیسلوفودسک واقع در قفقاز شمالی و در یک خانواده متوسط چشم به جهان گشود. پدرش که داوطلبانه به جبهه های جنگ جهانی اول رفته بود در ژوئن ۱۹۱۸، یعنی چند ماه پیش از آنکه او به دنیا بیاید در بازگشت از جبهه در یک تصادف شدیداً زخمی شد و درگذشت. الکساندر تا شش سالگی نزد خانواده مادرش سپرده شد. زیرا مادرش در شهر روستوف به عنوان منشی مشغول به کار بود.
عکس آلکساندر سولژنیتسین


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های آلکساندر سولژنیتسین

آلکساندر ایسائِویچ سولژنیتسین (۱۱ دسامبر ۱۹۱۸ - ۳ اوت ۲۰۰۸) نویسنده مشهور اهل روسیه و برنده جایزه ادبیات نوبل در سال ۱۹۷۰ میلادی است. رمان های مجمع الجزایر گولاگ و یک روز از زندگی ایوان دنیسویچ از شاهکارهای آلکساندر سولژنیتسین هستند.
• « در کشور ما دروغ نه تنها یک خصیصه اخلاقی ،بلکه از ستونهای دولت شده است . » نقل شده در آبزرور ( ۲۹ دسامبر ۱۹۷۴ )
• « برای ما در روسیه ، کمونیسم، بسان سگ مرده ای است ، در حالیکه برای بسیاری از مردم غرب ، هنوز مانند یک شیر زنده است. بی بی سی بخش روسی نقل شده در لیسنر ( ۱۵ فوریه ۱۹۷۹ )
• « او رمان نویس بد و آدم احمقی است. ترکیبی که معمولاٌ موجب شهرت فراوان در آمریکا می شود.» گور ویدال ( نگاههایی از یک پنجره :گفتگو با گور ویدال ، ۱۹۸۰ – انتشارات ، آر. جی .استاتون )
• « آلکساندر سولژنیتسین یک نابغه ادبی است ،که از نظر استعداد با داستایفسکی، تورگینیف ، تولستوی و گورکی برابری می کند.» هریسون سالیس بری ، نیویورک تایمز ،1۹۹۱

آلکساندر سولژنیتسین را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آلکساندر سولژنیتسین   • مفهوم آلکساندر سولژنیتسین   • تعریف آلکساندر سولژنیتسین   • معرفی آلکساندر سولژنیتسین   • آلکساندر سولژنیتسین چیست   • آلکساندر سولژنیتسین یعنی چی   • آلکساندر سولژنیتسین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آلکساندر سولژنیتسین

کلمه : آلکساندر سولژنیتسین
اشتباه تایپی : Hg;shknv s,gCkdjsdk
عکس آلکساندر سولژنیتسین : در گوگل

آیا معنی آلکساندر سولژنیتسین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )