برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1341 100 1

آلایش هسته ای

آلایش هسته ای در دانشنامه ویکی پدیا

آلایش هسته ای
آلایش هسته ای آلودگی است که توسط زباله ها یا پسماندهای هسته ای ایجاد می گردد. این ها موادی هستند که در نیروگاه های هسته ای از طریق شکافت هسته ای تولید می شوند.
فیزیک بهداشت
ضایعات هسته ای
سایت هنفورد
تمام ترکیبات اورانیوم رادیواکتیو هستند. در کل ترکیبات اورانیوم به سختی جذب روده و ریه می شوند و خطرات رادیولوژیکی آن باقی می ماند. فلز خالص اورانیوم نیز خطر آتش سوزی به همراه دارد. فرد ممکن است با تنفس غبار اورانیوم در هوا یا خوردن و آشامیدن آب و غذا در معرض این عنصر قرار بگیرد. البته بیشتر این عمل از طریق خوردن آب و غذا صورت می گیرد. جذب روزانه اورانیوم در غذا ۰٫۰۷ تا ۱٫۱ میکروگرم می باشد. مقدار اورانیوم در هوا معمولاً بسیار ناچیز است. افرادی که در کنار تأسیسات هسته ای دولت یا معادن استخراج اورانیوم زندگی می کنند، بیشتر در معرض این عنصر قرار می گیرند. اورانیوم ممکن است که درطریق تنفس یا بلع یا در موارد استثنایی از طریق شکافی روی پوست وارد بدن شود. اورانیوم توسط پوست جذب نمی شود و ذرات آلفای ساطع شده از این عنصر نمی تواند به پوست نفوذ کند. بنابراین اورانیومی که خارج از بدن باشد، نمی تواند به اندازه اورانیوم داخل بدن مضر و خطرناک باشد. اگر اورانیوم به بدن وارد شود، ممکن است موجب سرطان شده یا به کلیه ها آسیب برساند.
به طور کلی در تماس با مواد رادیواکتیو ۲ نوع آلودگی وجود دارد:
هر نوع فلز سنگین مانند اورانیوم در اثر واکنش های هسته ای می تواند به زباله یا پسماند اتمی تبدیل شود. معمولاً منظور از زباله اتمی باقی مانده سوخت رآکتور اتمی است. خود فلز اورانیوم مقداری پرتوزایی طبیعی دارد. این مقدار بسیار اندک بوده و تشعشعات و پرتوهایی که از آن خارج می شوند، در حد خطرناکی نیست. تنها در صورت تماس مداوم است که ممکن است اثرات ناخوشایند و بیماری به بار آورد.
عکس آلایش هسته ای


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آلایش هسته ای

آلایش هسته ای را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آلایش هسته ای   • مفهوم آلایش هسته ای   • تعریف آلایش هسته ای   • معرفی آلایش هسته ای   • آلایش هسته ای چیست   • آلایش هسته ای یعنی چی   • آلایش هسته ای یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آلایش هسته ای
کلمه : آلایش هسته ای
اشتباه تایپی : Hghda isji hd
عکس آلایش هسته ای : در گوگل

آیا معنی آلایش هسته ای مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )