برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1572 100 1
شبکه مترجمین ایران

آشیل

معنی آشیل در لغت نامه دهخدا

آشیل. (اِخ ) نامی از نامهای یونانی. رجوع به اخلوس و اخیلوس شود.

معنی آشیل به فارسی

آشیل
از ارباب انواع یونان پسر [ تتیس ] و پله مشهور ترین قهرمان یونان در داستان ایلیاد وی [ هکتورو را بقتل رسانید و عاقبت بدست پاریس بسبب تیر مسمومی که پاشنه پای او خورد کشته شد .

آشیل در دانشنامه ویکی پدیا

آشیل
آشیل (به یونانی: Ἀχιλλεύς, Akhilleus) شکل فرانسوی نام آکیلیس قهرمان اسطوره ای یونان در داستان جنگ تروآ است. آشیل پسر پلئوس (پهلوان یونانی و از یاران هراکلس) و یک پری دریایی به نام ثتیس بود. او قویترین جنگجوی یونانیان در جنگ تروا بود و قهرمان حماسه ایلیاد هومر است. همه پیکر او به جز پاشنه پایش رویین بود و همین بخش تنش هم مرگ او را رقم زد.
بهمنش، احمد (۱۳۳۸). تاریخ یونان قدیم جلد اول. تهران: انتشارات دانشگاه تهران.
آ ا ب پ ت ج چ خ د ر ز ژ سش ف ک گ ل م ن و ه ی
آشیل که از مادری آسمانی به نام تتیس و پدری فانی به دنیا آمده و مقدّر شده یا عمری طولانی داشته باشد یا عمری کوتاه در عوض نامش در تاریخ بماند. مادرش که می خواهد او عمری طولانی داشته باشد به او لباس زنانه می پوشاند اما در نهایت جنگجویی بزرگ می شود و به عبارت بهتر بزرگترین جنگجوی سراسر یونان شد. تتیس فرزندش را در کودکی در رودخانه استوکس غوطه ور ساخت و به ترتیب او رویین تن شد البته جز پاشنه پایش که در دست مادر بود.
قبل از به دنیا آمدن آشیل، مادرش تتیس دیده بود که آشیل یا زندگی طولانی و خسته کننده ای خواهد داشت یا زندگی کوتاه اما درعوض نام او در تمام طول تاریخ به خاطر سپرده می شود. تتیس که ترجیح می داد پسرش زندگی بیشتری داشته باشد تصمیم گرفت لباسی دخترانه برتن او کند تا به دنبال جنگ نرود. اما روزی فرا رسید که اودیسئوس هوشمند آشیل را فریب داد. اودیسئوس دختران را به صف کرد و هدایای مختلفی را در جلوی آن ها قرار داد و آشیل تنها کسی بود که از بین هدایا شمشیر را انتخاب نمود و همین مسئله ثابت کرد او یک مرد است. تتیس آشیل نوزاد را به جهان زیرین برد و او را از پاشنه گرفته، در رود سیاه جهان مردگان یعنی استوکس فروکرد و باعث شد بدنش فناناپذیر شود. تمام تن او جز پاشنه که در دست مادر بود به آن آب آغشته شد و تنها آن نقطه آسیب پذیر باقی ماند که بعدها به نام پاشنه آشیل به معنی نقطه ضعف یک فرد معروف گشت. همچنین پلئوس آشیل را نزد سانتور کیرون سپرد تا به او آموزش دویدن دهد، و وی بادپا شد.
عکس آشیل
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آشیل در دانشنامه آزاد پارسی

آشیل (Achilles)
تندیسی از تندیسی از تندیسی از (یا: آخیلس) قهرمان یونانی منظومۀ ایلیاداثر هومر. پسر پلئوس، پادشاه میرمیدون هادر تسالیو تِتیس، پری دریایی، است. مادرش، تِتیس، در حالی که آشیل را از یک پاشنه آویزان کرده بود، او را در آب رود استوکسفروبرد و با این کار تمام بدن آشیل، به جز پاشنۀ پایش، روئین شد. آشیل در اوج داستان 'ایلیاد' هکتوررا می کشد و خود نیز، براساس اسطوره های یونانی پس از آن، به ضرب تیر زهرآلودی که پاریس به پاشنه اش پرتاب کرد، کشته شد. آشیل که ققنوسو شیرونقنطورساو را تربیت کرده بودند، رهبری ۵۰ کشتی میرمیدون ها را برای حمله به تروآبرعهده گرفت و در نُه سال آغازین جنگ های تروآ دوازده شهر را تسخیر کرد. در سال دهم، آگاممنون، پادشاه میسنیبه اجبار آشیل اسیرش، کریزئیس، دختر کاهن معبد آپولون را به پدرش بازگردانده بود، در عوض کنیزی به نام بریسیسرا، که محبوب آشیل بود، از وی ربود. آشیل از خدمت کناره گرفت و به قهر در مقر خود گوشه گزید. درپی آن، یونانیان متحمل تلفات زیادی شدند و گروهی را با هدیه هایی فرستادند تا بریسیس را به او بازگردانند. آشیل نپذیرفت، اما سرانجام سلاح و سپر خود را به دوستش پاتروکلوسسپرد، که در جنگ پس از آن به دست هکتور کشته شد. آشیل خشمگین از مرگ وی، با آگاممنون آشتی کرد و سپر جدیدی از هفایستوسگرفت و سرانجام هکتور را کشت. در 'ایلیاد'، مرگ آشیل پیش از بازگشایی دروازۀ شهر تروآپیش بینی شده و در منظومۀ اودیسهبه مراسم تدفین وی اشاره شده است.

آشیل را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سارا
جنگجو
عنايت
مقاومت
آناهیتا
بزرگ و قهرمان اسطوره ی
ندا
خیلی اسم قشنگیه ولی متاسفانه ریشه ی اسم یونانی هست و این اصلان خوب نیست
یک ایرانی باید اسم ایرانی روی بچش بزاره
ما خودمون خیییلی اسم های اسطوره ایی قشنگ داریم که معنی های خوبیم داره
محمد
شخصيت خيلي بزرگ و عالي درسته يونانيه ولي جنگجو بسيار بزرگي بود كسي بود كه هكتور بزرگ قبل از جنگ با آشيل از خانوادش خداحافظي كرد
مهدیس
زیبا وهم آوا با لفظ گفتاری
Parsa
من الان در موسیقی فعالیت دارم و اسمم اشیل هستش خیلی اسم پر قدرتیه
t.me/ashil_music
علی سیریزی
قهرمان اسطوره‌ای یونان در داستان جنگ تروآ است.
آشیل پسر پلئوس (پهلوان یونانی و از یاران هراکلس) و یک‌پری دریایی به نام ثتیس((تتیس) و قویترین جنگجوی یونانیان در جنگ تروا بود.
محمد
من اسم پسرمو گذاشتم اشیل ولی متسفانه سبت احوال قبول نکرد میگفت حتی 3درصد مردم ایران این اسم را ندارند ولی بهترین اسم هستش و ابهت و مردونگی خودش را دارد من الان پسرمو اشیل صدا میکنم ولی تو شناسنامه ارشین گذاشتم معنی این اسم هم یه پهلوان ایرانی بود بخاطر این گذاشتم
پدرام
آشیل یونانی در ایلیاد هومر =رستم ایرانی در شاهنامه فردوسی
وسلام

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• موتور آشیل   • اشیل نمایشنامه نویس   • آشیل پا   • هکتور   • آشیل کیست   • پاشنه آشیل   • معنی آشیل   • نام قهرمان تروا   • مفهوم آشیل   • تعریف آشیل   • معرفی آشیل   • آشیل چیست   • آشیل یعنی چی   • آشیل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آشیل

کلمه : آشیل
اشتباه تایپی : Hadg
عکس آشیل : در گوگل

آیا معنی آشیل مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )