برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1396 100 1

آسانسور

/'AsAnsor/

برابر پارسی: بالابر، آسان بر، آسان رو، بالارو

معنی آسانسور به فارسی

آسانسور
( اسم ) دستگاهی که بوسیل. آن از روی زمین یا از طبقه ای به طبقات بالا روند و یااز طبق. بالا بپایین و یا بزمین فرود آیند بالارو اسانسر.

معنی آسانسور در فرهنگ معین

آسانسور
(سُ) [ فر. ] ( اِ.) اتاقک متحرکی که به وسیلة آن از طبقه ای به طبقات بالا روند و یا از طبقة بالا به پایین فرود آیند، بالابر، آسان بر (فره ).

معنی آسانسور در فرهنگ فارسی عمید

آسانسور
اتاقکی در بعضی از ساختمان های چندطبقه که به وسیلۀ برق کار می کند و برای جابجا کردن افراد و حمل بار در طبقات مختلف استفاده می شود.

آسانسور در دانشنامه ویکی پدیا

آسانسور
آسانسور (به فرانسوی: ascenseur) یا بالابَر (برای حمل بار) یا آسان بَر (برای حمل انسان)، اتاقک متحرکی است که به وسیلهٔ آن از طبقه ای به طبقات بالا روند یا از طبقهٔ بالا به پایین فرود آیند. به عبارت دیگر آسانسور یکی از تجهیزات حمل و نقل عمودی است که جابجایی مردم یا کالا بین طبقات را تسهیل می بخشد. آسانسورها عموماً به کمک موتورهای الکتریکی باعث حرکت عمودی کابین می شوند. این موتورها با کمک کابل های کشش و سیستم متقابل وزن؛ مانند یک بالابر معمولی کار جابجایی را انجام می دهند، یا با پمپ هیدرولیک میزان مایعات را برای بالا بردن در یک پیستون استوانه ایِ جک مانند تزریق و کنترل می کنند.
اختراع های آمریکایی (تا پیش از ۱۸۹۰)
آسانسور یکی از ابتدائی ترین ماشین های ساده ساخت دست بشر است که همواره به کمک او آمده است.
در دانشنامه بریتانیکا آمده که ویتروس، معمار رومی، ۲۶ سال قبل از میلاد در نوشته های خود از وسایلی نام برده است که ۲۳۶ سال قبل از میلاد در جا به جایی وسایل در بناها استفاده می شده است. اولین آسانسورهای باری قرقره ای در آن دوران اختراع گردید و با یک حرکت تکاملی دراز مدت، مسیرهای دشوار رشد دانش علمی و فنی و تجربیات در این زمینه به صورتی مداوم تاکنون طی کرده است. استفاده از آسانسورهای مسافربری و باری به قرون وسطی در استحکامات نظامی بر می گردد، که جهت جا به جایی آن از نیروی انسان یا حیوانات اهلی استفاده می گردید.
هم زمان با توسعه تمدن و با رشد اقتصادی و توسعه فنی و علمی کشورها و با همکاری فنی با یکدیگر، دانش فنی سیستم های حمل و نقل عمودی نیز توسعه سریعی یافت.
عکس آسانسور
آسانسور ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
آسانسور (فیلم کوتاه)
آسانسور (فیلم ۱۹۷۸)
آسانسور (فیلم ۱۹۹۶)
آسانسور (فیلم ۲۰۰۸)
آسانسور (فیلم ۲۰۱۲)
آس ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آسانسور در دانشنامه آزاد پارسی

آسانْسور (lift)
وسیله ای مکانیکی برای بالا و پایین بردن انسان یا کالا بین طبقات بنا. الیشا گریوز اوتیس، مخترع امریکایی، نخستین آسانسور نفربر را در ۱۸۵۲ ساخت و در ۱۸۵۷ آن را نصب کرد. از دهۀ ۱۸۸۰ و با اختراع آسانسور، بنای آسمان خراش ها امکان پذیر شد. آسانسور معمولاً سکو یا اتاقکی است که از کابلی آویزان است و کابل را موتوری جمع یا باز می کند. در اطراف محور موتور نیز ضامن های ایمنی تعبیه می کنند. آسانسورهای اولیه هیدرولیکی بودند و وزنۀ تعادلداشتند. آسانسورهای برقی از اوایل قرن ۲۰ رایج شدند. قبل از این که آسانسورها خودکار شوند، متصدی آسانسور وظیفۀ به حرکت درآوردن و متوقف کردن آسانسور، و نیز بازکردن و بستن در آن را به عهده داشت.

ارتباط محتوایی با آسانسور

آسانسور در جدول کلمات

آسانسور
آسان رو, بالا رو
گونه ای آسانسور هوایی که معمولا برای جابه جایی مردم یا کالا در مناطق کوهستانی استفاده می شود
تله کابین

معنی آسانسور به انگلیسی

lift (اسم)
سرقت ، دزدی ، پیشرفت ، ترقی ، ترفیع ، بلندی ، جر ثقیل ، بالابری ، اسانسور ، بالا بر ، بالارو ، برخاستگی
elevator (اسم)
بالا برنده ، اسانسور ، بالا بر ، بالارو

آسانسور را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ایلیا
آسانسور. رجوع شود به «بالابر».
مهدی
بالا بر
عبدالخلیل قوطوری
آسانسور= آسان سور= آویخته حرکت کن، آویزان حرکت کن ،وسیله ای که آویزان حرکت می کند
آسان=آویخته،آویزان، -آس =بیاویز،آویزان کن –فعل امر آسماق=آویختن ،آویزان کردن – جملات متداول ترکی – اِتی آس=گوشت را بیاویز- آسان اِتینگ آیر= گوشتی که آویختی بردار
سور=بران ، حرکت کن –فعل امر سورمک= راندن،حرکت کردن –مثل : ماشین سور = اتومبیل بران –آط سور= اسب بران
در زبان اتگلیسی =Elevator=اِلِویتا= آسانسور- به زبان ترکی اِل وتور=(اِل=دست) (وتور=بلند کن)=مثل دست بلند کن ،وسیله ای که مثل بلند کردن با دست است
ارتباط کلمات فارسی ،انگلیسی با زبان ترکی –poladabady@blogfa.com

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قیمت اسانسور   • فروش آسانسور   • اموزش اسانسور   • نصب آسانسور   • انواع آسانسور   • آسانسور هیدرولیک   • قطعات اسانسور   • آسانسور چیست   • معنی آسانسور   • مفهوم آسانسور   • تعریف آسانسور   • معرفی آسانسور   • آسانسور یعنی چی   • آسانسور یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آسانسور
کلمه : آسانسور
اشتباه تایپی : Hshks,v
آوا : 'AsAnsor
نقش : اسم
عکس آسانسور : در گوگل

آیا معنی آسانسور مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )