برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1570 100 1
شبکه مترجمین ایران

آرژانتین

/'ArZAntin/

معنی آرژانتین در لغت نامه دهخدا

آرژانتین. (اِخ ) نام جمهوری متحده ای است در امریکای جنوبی در شرق شیلی ، از شمال محدود به برزیل ، پرو و بولیوی و از مشرق به اوقیانوس آتلانتیک. بوئنوس آیرس کرسی آن است. 11میلیون سکنه دارد. وسعت آن 2794000 کیلومتر مربع باشد. زبان مردم آن اسپانیولی. صادرات آنجا غله ، نیشکر، کتان ، ستور و نفط است.

معنی آرژانتین به فارسی

آرژانتین
یکی از کشور های آمریکای جنوبی که بین شیلی و اقیانوس اطلس قرار گرفته پایتخت آن بوئینس آیرس است . مرکز صدور گوشت در جهان است . ۲۷۹۴٠٠ کیلومتر مربع مساحت ۲۵۷۱۹٠٠٠ سکنه دارد.
نام جمهوری متحده ایست در امریکای جنوبی در شرق شیلی

آرژانتین در دانشنامه اسلامی

آرژانتین
آرژانتین از کشورهای آمریکای جنوبی که از لحاظ جمعیت و وسعت از بزرگترین کشورهای این منطقه است. به نظر می رسد اسلام به واسطه مهاجرت هایی که در اواخر قرن نوزدهم به این کشور شده، شیوع یافته باشد. شیعیان نیز در این کشور حضور دارند و اقلیت شیعیان آرژانتین را مهاجرین لبنانی، برخی از آرژانتینی های مسلمان شده و نیز شماری از سوری هایی که علوی یا دوازده امامی هستند، تشکیل می دهند.
آرژانتین کشوری است در آمریکای جنوبی و پایتخت آن بوینس آیرس است. زبان رسمی این کشور اسپانیایی است و حدود ۴۱ میلیون نفر جمعیت دارد. از لحاظ وسعت پس از برزیل دومین کشور آمریکای جنوبی است و در بین کشورهای جهان هشتمین کشور از لحاظ وسعت می باشد.
اکثر مردم آرژانتین اروپایی تبار هستند و حدود ۹۰ درصدشان مسیحی می باشند. درصد باقی مانده نیز شامل مسلمان ها می شود و عده قلیلی هم بی دین در آرژانتین زندگی می کند. رشد شیعیان این کشور بعد از وقوع انقلاب اسلامی در ایران وضعیت بهتری پیدا کرده است. کشور آرژانتین حدود ۳۹۵۳۷۹۴۳ (در سال ۲۰۰۵) جمعیت دارد.

آرژانتین در دانشنامه ویکی پدیا

آرژانتین
آرژانتین با نام رسمی جمهوری آرژانتین کشوری است در آمریکای جنوبی. پایتخت آن بوئنوس آیرس است. زبان رسمی این کشور اسپانیایی و جمعیت آن ۴۳٬۵۹۰٬۴۰۰ نفر است. واحد پول آرژانتین پزو نام دارد. آرژانتین از لحاظ وسعت پس از برزیل دومین کشور آمریکای جنوبی و در بین کشورهای جهان هشتمین کشور از لحاظ وسعت است. آرژانتین سومین اقتصاد بزرگ آمریکای لاتین را دارد و سطح زندگی در آن بالا است.
آرژانتین اولین کشور ملی مستقل در نیمکره جنوبی بوده است.
دانشگاه ناسیونال کوردوبا آرژانتین">کوردوبا دومین دانشگاه پرسابقه در آمریکای جنوبی است.
پنج نفر آرژانتینی مختلف جایزه نوبل را (در رشته های شیمی، پزشکی و صلح) برده اند.
شهر لاپلاتا اولین شهر در آمریکای لاتین بوده که صاحب روشنایی های برق در خیابان های خود شده است.
تراموا در این شهر، اولین مترو احداث شده در نیمکره جنوبی بوده است.
شهر مندوزا یکی از ۸ مرکز اصلی تولید شراب در دنیا است.
آرژانتین بیش ترین مصرف گوشت قرمز را در دنیا دارد.
اولین شخص متولد شده در قاره جنوبگان امیلیو پالما، در پایگاه اسپرانزا، یک شهروند آرژانتینی بود.
اولین شخص غیر اروپایی که به عنوان پاپ، رهبر کاتولیک های جهان می شود پاپ فرانسیس آرژانتینی است.
انفجار مرکز همیاری یهودیان واقعه ای تروریستی در ۱۸ ژوئیه ۱۹۹۴ برابر با ۲۷ تیر ۱۳۷۳ بود که در جریان آن ۸۵ نفر از شهروندان یهودی تبار آرژانتینی جان خود را از دست دادند و بیش از سیصد نفر زخمی شدند.
۹۷ درصد از جمعیت آرژانتین اروپایی تبار هستند که بیشترشان از نوادگان مهاجران ایتالیایی و اسپانیایی هستند. ۹۲ درصد از مردم این کشور مسیحی، ۱٫۹ درصد مسلمان و بقیه بی دین یا پیرو ادیان دیگر هستند.
منطقه کنونی آرژانتین پیش از این یکی از مستعمرات امپراتوری اسپانیا به نام «فرمانداری ریو دلا پلاتا» را تشکیل می داد. با درگرفتن جنگ استقلال آرژانتین، مردم این منطقه اعلام استقلال کردند و پس از استقلال جنگ های داخلی آرژانتین رخ داد که در خلال بخش اعظم سده نوزدهم ادامه یافت. این کشور در جریان سده بیستم با چندین کودتا و دوره های بی ثباتی سیاسی روبه رو شد و بحران های اقتصادی نیز در آن رخ داد.
مجمع الجزایر فالکند در امتداد فلات آرژانتین قرار دارد و اما در کنترل بریتانیا است. این جزایر میان د ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آرژانتین در دانشنامه آزاد پارسی

آرْژانْتین (Argentina)
آرْژانْتین
موقعیت. جمهوری آرژانتین، هشتمین کشور وسیع جهان (بعد از هند)، در انتهای جنوبی نیم قارۀ امریکای جنوبی و در ساحل غربی اقیانوس اطلس جنوبی جا دارد. کشورهای بولیوی و پاراگوئه از شمال، برزیل و اوروگوئه و اقیانوس اطلس از شرق، و کشور شیلی از غرب آن را محدود ساخته اند. مساحت این کشور ۲,۷۸۰,۰۹۰ کیلومتر مربع است و شهر بوئنوس آیرسپایتخت آن است.سیمای طبیعی. کشور آرژانتین، دومین کشور وسیع امریکای جنوبی (بعد از برزیل)، مانند مثلث وارونه ای است که رأس آن در جنوب و قاعدۀ آن در شمال قرار دارد؛ کو ه های آندضلع غربی و اقیانوس اطلس ضلع شرقی آن را تشکیل می دهند. درازای آن از شمال به جنوب ۳,۳۳۰ کیلومتر و حداکثر پهنای آن از شرق به غرب ۱,۳۸۴ کیلومتر است. بخش شرقی جزیرۀ تیرا دِل فوئگوو شماری از جزایر ساحلی مانند ایزلا دِ لوس اِستادوسبه این کشور تعلق دارند. افزون بر آن مالکیت جزایر مالویناس(فاکلند) و بخشی از قارۀ جنوبگانو جزایر ساحلی آن مورد ادعای آرژانتین است. آرژانتین به چهار ناحیۀ آند، جلگه های شمالی، پامپاس، و پاتاگونیاتقسیم می شود. ۱ـ ناحیۀ آند شامل رشته کوه هایی ا ست که سراسر مرز غربی کشور، از شمال تا جنوب را فراگرفته و خط الرأسآن ها آرژانتین و شیلی را از هم جدا می کند. ارتفاع رشته کوه های مزبور از جنوب به شمال افزایش می یابد و بلندترین نقطۀ نیمکرۀ غربی زمین و نیز مرتفع ترین نقطه کشور آرژانتین، به نام کوه آکونکاگوابا ارتفاع ۶,۹۶۰ متر، و نیز آتشفشان ها و قلل مرتفع دیگری چون یویای یاکو، مِرسِداریو، دومویو، سِرّو توپونگاتو، وسِرّو اوخوس دِل سالادورا در خود جا داده است. به جز رشته کوه های آند، تنها کوه دیگری که در این کشور وجود دارد کوه سیرا دِ کوردووادر مرکز غربی آرژانتین و به موازات کوه های آند است که بلندی آن به ۲,۸۸۰ متر می رسد. ۲ـ جلگه های شمالی در شمال این کشور و در شرق کوه های آند قرار دارند و بخشی از فروبومانوسیعی هستند که به موازات مرز کشورهای بولیوی، پاراگوئه، و برزیل قرار دارند و به دو بخش گران چاکو و انتره ریوس(میانْ دورود) تقسیم می شوند. گران چاکوعلفزار وسیعی است، که از کوه پایه های شرقی آند شروع می شود و رو به شرق تا رودخانۀ پارانا ادامه می یابد. انتره ریوس، اراضی میان رود پارانادر غرب و رود مرزی اوروگوئه در شرق را شامل ...

نقل قول های آرژانتین

آرژانتین با نام رسمی جمهوری آرژانتین، کشوری جمهوری فدرال در نیمهٔ جنوبی آمریکای جنوبی است.
• «پرچم: پرچم آرژانتین با خورشیدِ ماه مِه تزئین شده است و این خورشید یادآور آزادی از یوغ اسپانیاست و نشانهٔ آن است که اشعه های آزادی در ۲۵ مه ۱۸۱۰ میلادی به آرژانتین تابید». در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

آرژانتین در جدول کلمات

آرژانتین
بوئنوس آیروس
رتبه آرژانتین در جهان از لحاظ نرخ تورم | نرخ تورم این کشور 5/10درصد است
هشت
کشور گشای اسپانیایی که بوئنوس آیرس که مرکز آرژانتین را بنا نهاد
مندوزا
از بازیکنان اسبق تیم ملی فوتبال ایران که در جام جهانی 1978 آرژانتین نیز در ترکیب تیم حضور داشت
نصرالله عبداللهی

آرژانتین را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

فاطمه زهرا
(Argentina)
نام فارسی آن دخیل از فرانسوی Argentine است. از لاتین argentum، به معنای "نقره". نامی که بازرگانان پرتغالی و اسپانیایی برای سرزمین رود Rio de la Plata (رود نقره) به کار بردند؛ و به معنای «سرزمین نقره».
کمیل قیصری
سرزمین نقره(اسپانیایی)

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تیم ملی فوتبال آرژانتین   • معنی پرچم آرژانتین   • آرژانتین ترمینال   • آرژانتین برزیل   • آرژانتین تهران   • آرژانتین شیلی   • کشور آرژانتین مناطق دیدنی   • بوئنوس آیرس   • معنی آرژانتین   • مفهوم آرژانتین   • تعریف آرژانتین   • معرفی آرژانتین   • آرژانتین چیست   • آرژانتین یعنی چی   • آرژانتین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آرژانتین

کلمه : آرژانتین
اشتباه تایپی : HvChkjdk
آوا : 'ArZAntin
نقش : اسم خاص مکان
عکس آرژانتین : در گوگل

آیا معنی آرژانتین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )