برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1394 100 1

آرتیستون

معنی اسم آرتیستون

اسم: آرتیستون
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: نام دختر کوروش پادشاه هخامنشی

آرتیستون در دانشنامه ویکی پدیا

آرتیستون
آرتیستونه سومین دختر کوروش بزرگ و شهبانو کاساندان بود.او خواهر کمبوجیه، بردیا، آتوسا و رکسانا بود که در بین سال های ۵۳۵ تا ۵۳۸ پیش از میلاد به دنیا آمد.
آرتیستون یا آرتیستونه اسم شخص زنانهٔ پارسی، تنها به شکل یونانی Artystōnē ارتیستونه و شکل ایلامی Ir-da-iš-du-na و Ir-taš-du-na می باشد که گواهی شده است. این گونه های غیرایرانی، منعکس کنندهٔ نام پارسی باستان Rtastūnā «ستون ارته (=راستی خدای وار شده یا راستی و درستی)» هستند.
از نوشته های هرودوت برمی آید که آرتیستونه یکی از دختران کورش بزرگ، و در نتیجه خواهر آتوسا بود، که با داریوش بزرگ ازدواج کرد. آرتیستونه مادر ارته زوستر و آرشام و گبریاس بود. الواح تخت جمشید نشان می دهند که او مالک چندین کاخ در نقاط مختلفی در سراسر پارس بوده است؛ و برخی سهمیه های گواهی شده در همان الواح، گویای آنند که آرتیستون، که دو بار du-uk-ši-iš «شاه دخت» خوانده شده، ضیافت های باشکوهی را، نه به ندرت، گاه همراه با پسرش ارشام، ترتیب می داده است. کمرون لوحی منتشر ساخته است که فرمانی از داریوش بزرگ به تاریخ آوریل ۵۰۶ پ. م در خود دارد مبنی بر این که صد کشتی به آرتیستونه دختر کوروش بزرگ اعطا شود که بی گمان هم نام آرتیستونه همسر خودش است. آرتیستونه همسر داریوش بزرگ دو پسر برای او آورد: ارشام فرمانده نیروهای عرب و اتیوپیایی و گوبریاس فرمانده نیروهای کاپادوکیایی و سوری.
به نظر می رسد که آرتیستون، سوگلی (همسر محبوب) داریوش بوده، چنانچه هرودوت گزارش داد که داریوش فرمان ساخت تندیسی زرین از او را داده بود. در گل نبشه های ایلامی زبان تخت جمشید، بارها از آرتیتسون گزارش شده و به املاک فراوان، کارگران و جیره هایی که گویا برای برپایی ضیافت های بزرگ داشته بود، اشاره گردیده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آرتیستون

آرتیستون را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

عسل
درستی و راستی
مهدی
آرتیستون (Artystone)، اسم شخص زنانه ی پارسی، تنها به شکل یونانی Artystōnē ارتیستونه و شکل ایلامی Ir-da-iš-du-na و Ir-taš-du-na گواهی شده است. این گونه های غیرایرانی، منعکس کننده ی نام پارسی باستان Rtastūnā* "ستون ارته (= راستی خدای وار شده)" هستند.
نام دختر خشایار شاه
مسیحا
آرتیستون: دختر کورش بزرگ - زن داریوش

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آرتیستون   • مفهوم آرتیستون   • تعریف آرتیستون   • معرفی آرتیستون   • آرتیستون چیست   • آرتیستون یعنی چی   • آرتیستون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آرتیستون
کلمه : آرتیستون
اشتباه تایپی : Hvjdsj,k
عکس آرتیستون : در گوگل

آیا معنی آرتیستون مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )