برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1374 100 1

آرامگاه رضاشاه

آرامگاه رضاشاه در دانشنامه ویکی پدیا

آرامگاه رضاشاه
مختصات: ۳۵°۳۵′۸٫۳۶″ شمالی ۵۱°۲۶′۳٫۷″ شرقی / ۳۵٫۵۸۵۶۵۵۶°شمالی ۵۱٫۴۳۴۳۶۱°شرقی / 35.5856556; 51.434361
تدفین رضاشاه پهلوی (تمبر)
آرامگاه رضاشاه پهلوی در پیرامون شاه عبدالعظیم حسنی در شهر ری واقع در جنوب تهران قرار داشت. پیکر رضا شاه پهلوی را پس از مرگ در ژوهانسبورگ به مصر بردند و در آن جا به امانت گذاشتند، سرانجام در اردیبهشت ۱۳۲۹ جنازه رضاشاه به وسیله هواپیما و سپس با قطار مخصوص به تهران حمل شد و در این آرامگاه به خاک سپرده شد.
این آرامگاه توسط محسن فروغی در سمت غرب حرم شاه عبدالعظیم طراحی شد و در سال ۱۳۲۹ به بهره برداری رسید. مساحت آن ۹۰۰۰ مترمربع و ارتفاع آن ۲۵ متر بود که ۷ متر از ارتفاع گنبد حرم شاه عبدالعظیم کوتاه تر ساخته شده بود. ساختمان دو طبقه بود که طبقه بالا سالن ورودی و بازدید بود و در طبقه پایین سنگ قبر سیاه رنگی قرار داشت که مزار رضاشاه در آن واقع شده بود و بر بالای آن سنگ، تاج پادشاهی طلایی نصب شده بود.
در اردیبهشت ۱۳۲۹، در دورهٔ نخست وزیری رجبعلی منصور قرار شد پیکر رضاشاه به ایران آورده شود و هواپیمای حامل جنازه رضا شاه قبل از آمدن به ایران، به منظور طواف در مکه از قاهره به طرف جده پرواز کرد. سرانجام هفدهم اردیبهشت ۱۳۲۹، جنازه رضاشاه به وسیله هواپیما و سپس با قطار مخصوص به تهران حمل شد و با تشریفات رسمی به شاه عبدالعظیم برده شد و در آرامگاه ویژه او در کنار آرامگاه حضرت عبدالعظیم دفن شد.
عکس آرامگاه رضاشاه


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آرامگاه رضاشاه

آرامگاه رضاشاه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آرامگاه رضاشاه   • مفهوم آرامگاه رضاشاه   • تعریف آرامگاه رضاشاه   • معرفی آرامگاه رضاشاه   • آرامگاه رضاشاه چیست   • آرامگاه رضاشاه یعنی چی   • آرامگاه رضاشاه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آرامگاه رضاشاه
کلمه : آرامگاه رضاشاه
اشتباه تایپی : Hvhl'hi vqhahi
عکس آرامگاه رضاشاه : در گوگل

آیا معنی آرامگاه رضاشاه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )