برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1529 100 1
شبکه مترجمین ایران

آدونیس


برابر پارسی: شاه لاله

معنی اسم آدونیس

اسم: آدونیس
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فنیقی
معنی: آدنیس، گلی به رنگ زرد و قرمز که فقط هنگام تابش خورشید باز می شود

آدونیس در دانشنامه ویکی پدیا

آدونیس
اَدونیس (Ἄδωνις)، در اسطوره های یونان، نماد طبیعت و تجدید حیات سالانهٔ آن است.
سیاوش
نوروز در ایران باستان
ونوس و آدونیس
آ ا ب پ ت ج چ خ د ر ز ژ سش ف ک گ ل م ن و ه ی
پسر کینوراس از دخترش مورها بود. وی جوانی زیبارو و معشوق آفرودیته بود. آرس که به آدونیس حسد می برد، به صورت گراز آمد و او را کشت. از خون آدونیس گل شقایق می روید و آفرودیته به غم می افتد. آفرودیته از پرسفونه خواست تا اجازه دهد آدونیس هر سال، چهار ماه در بهار زنده شود و به زمین بازگردد و از این رو آدونیس نماد تجدید حیات طبیعت است.
عکس آدونیس
آدونیس نماد طبیعت و تجدید حیات سالانهٔ آن در اسطوره های یونان است.
آدونیس (شاعر)، شاعر، نویسنده، منتقد ادبی و ویراستار اهل سوریه
آدونیس (گیاه)، از نوع آلاله و از تیرهٔ آلاله ها
آدونیس همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
علی احمد سعید إسبر (به عربی: علي أحمد سعيد إسبر) معروف به آدونیس (به عربی: أدونيس) (زاده ۱ ژانویه ۱۹۳۰ در روستای قصابین، سوریه) شاعر، مترجم، نویسنده، منتقد ادبی و ویراستار سوری است. او یکی از اثرگذارترین و برجسته ترین شعرای عرب دوره مدرن شمرده می شود. او در نیمه دوم قرن بیستم انقلابی مدرنیستی را رهبری کرد که اثر عظیمی بر شعر عرب برجای نهاد که با اثر تی. اس. الیوت در جهان انگلیسی زبان قابل مقایسه است.
قصائد أولی، (دارالآداب، بیروت، ۱۹۸۸)
أوراق فی الریح، (دارالآداب، بیروت، ۱۹۸۸)
أغانی مهیار الدمشقی، (دارالآداب، بیروت، ۱۹۸۸)
کتاب التحولات والهجرة فی أقالیم النهار واللیل، (دارالآداب، بیروت، ۱۹۸۸)
المسرح والمرایا، (دارالآداب، بیروت، ۱۹۸۸)
وقت بین الرماد والورد، (دارالآداب، بیروت، ۱۹۸۰)
هذا هو اسمی، (دارالآداب، بیروت، ۱۹۸۰)
منارات، (دارالمدی، دمشق، ۱۹۷۶)
مفرد بصیغة الجمع، (دارالآداب، ب ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آدونیس در دانشنامه آزاد پارسی

آدونیس (سوریه ۱۹۳۰)
شهرت و تخلّص علی احمد سعید، شاعر، نظریه پرداز، منتقد ادبی و روزنامه نگار عرب. از دانشگاه سن ژوزف بیروت دانشنامۀ دکتری گرفت. در ۱۹۵۵ به سبب فعالیت های سیاسی و عضویت در حزب ناسیونال سوسیالیست سوریه شش ماه زندانی شد. سال بعد، به لبنان رفت و به تابعیت این کشور درآمد. از ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۵ استاد ادبیات عربی دانشگاه لبنان بود و از ۱۹۸۵ به بعد در پاریس اقامت کرد. از کسانی چون آنتون سَعاده و جبران خلیل جبران تأثیر پذیرفت و ادبیات کلاسیک سنتی، فرهنگ قدیم عربی و معارف اسلامی را از پدرش آموخت. شعر او تا ۱۹۵۰ کوششی بود در امتزاج این منابع و نیز بیان باورهای سیاسی او. مرحلۀ نوین شعر وی شورش علیه اوزان و قالب های سنتی بود که در تکوین شعر آزاد عربی نقشی قاطع داشت. دفتر شعر نغمه های مِهیار دمشقی (۱۹۶۱) نقطۀ عطفی در شعر آدونیس و جهان عرب بود. بغرنج ترین اثر او کتاب مفرد به صیغۀ جمع است. در مقام شاعر و نظریه پرداز بر معاصران و نسل جوان تر از خویش تأثیر عمیق گذاشته و نامش با مدرنیسم مترادف شده است. کتاب نقد وی، زمان شعر (۱۹۷۲)، آغازی نو در نقد ادبی دنیای عرب است. آدونیس از پایه گذاران مجلۀ پیشرو شعر (۱۹۵۷) و مواقف (۱۹۶۸) بود. شعر او در آنِ واحد انقلابی و سامان گریز و گاه عارفانه، و با این همه هماهنگ است. بوطیقای آدونیس وی را به سمبولیست ها و سوررئالیست های اروپایی نزدیک می کند. در همۀ آثارش مهارت شگرفی در زبان و ساختار دارد. الکتاب (۱۹۹۵) از آخرین آثار اوست که در آن جنبه های مختلف تاریخ عرب با لحن ها و صداهای گوناگون بازگفته شده است. نیز کتابی با عنوان متن قرآنی و آفاق نگارش دارد که در آن از راز جاودانگی قرآن بحث می کند. این کتاب اخیراً (۱۳۸۸ ش) به فارسی ترجمه شده است. او اشعاری نیز علیه اشغالگران صهیونیست سروده است.

معنی آدونیس به انگلیسی

adonis (اسم)
ادونیس

آدونیس را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

آوا
آدونیسAdonis، در اسطوره های یونان، نماد طبیعت و تجدید حیات سالانهٔ آن است.
پسر کینوراس از دخترش مورها بود. وی جوانی زیبارو و معشوق آفرودیته بود. آرس که به آدونیس حسد می برد، به صورت گراز آمد و او را کشت. از خون آدونیس گل شقایق می روید و آفرودیته به غم می افتد. [۱] آفرودیته از پرسفونه خواست تا اجازه دهد آدونیس هر سال، چهار ماه در بهار زنده شود و به زمین بازگردد و از این رو آدونیس نماد تجدید حیات طبیعت است.(ویکی پدیا)

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شرکت ادونیس   • گیاه آدونیس   • آژانس آدونیس   • بخاری ادونیس   • آدونیس شاعر   • معنی آدونیس   • اشعار آدونیس   • دستگاه آدونیس   • مفهوم آدونیس   • تعریف آدونیس   • معرفی آدونیس   • آدونیس چیست   • آدونیس یعنی چی   • آدونیس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آدونیس

کلمه : آدونیس
اشتباه تایپی : Hn,kds
عکس آدونیس : در گوگل

آیا معنی آدونیس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )