برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1535 100 1
شبکه مترجمین ایران

آخوندک

/'Axundak/

معنی آخوندک در لغت نامه دهخدا

آخوندک. [ خو / خُن ْ دَ ] (اِ مرکب ) نام عام دو حشره از ملخ بزرگتر با پاهای بلند و سری بزرگ برنگ سبز.

معنی آخوندک به فارسی

آخوندک
( اسم ) ۱ - آخوند کوچک . ۲ - حشرهای از راست. راست بالان که همشکلی کامل با محیط خود دارد و اکثر در لای شاخ و درختان خود را بشکل سبز شاخه های کوچک قرارمیدهد شیخک .
نام عام دو حشره از ملخ بزرگتر با پاهای بلند و سری بزرگ برنگ سبز

معنی آخوندک در فرهنگ معین

آخوندک
(دَ) ( اِ.) ۱ - حشره ای سبز رنگ مانند ملخ با پاهای دراز، سر بزرگ و دو جفت بال که خود را به شکل شاخه های کوچک درختان درمی آورد و حشرات مضر برای کشاورزی را می خورد. ۲ - مجازاً آخوند حقیر یا کم سواد را گویند.

معنی آخوندک در فرهنگ فارسی عمید

آخوندک
حشره ای سبزرنگ شبیه ملخ و دارای پاهای دراز و سر بزرگ و دو جفت بال که غالباً در لای شاخ وبرگ درختان به سر می برد. از حشرات مفید برای زراعت است و با حشرات زیان آور مبارزه می کند.

آخوندک در دانشنامه ویکی پدیا

آخوندک
آخوندَک را به هر یک از حشرات راسته آخوندکان (Mantodea) گویند. این حشره به نامهای فال بین، دعاگو و قاطرکُش نیز معروف است چون از آب دهان این حشره قاطر مسموم می شود.
Chaeteessidae
Metallyticidae
Mantoididae
Amorphoscelididae
Eremiaphilidae
آخوندکان گلی
Liturgusidae
آخوندکان
Empusidae
آخوندک حشره ای است سبزفام، ملخ وش، باریک و کشیده با پاهای دراز، سر بزرگ و دو جفت بال، که هنگامی که آرام می ایستد پاهای خود را مانند دو دست به سمت جلو نگه می دارد و در این حالت از این جهت که انگار دارد دعا می خواند، او را در فارسی آخوندک و در بسیاری از زبان های فرنگی، ‎Mantis, Mantodea یا مانند آن می خوانند؛ چون که Mantis واژه ای یونانی به معنای پیغمبر است. برای تأکید بر این معنا حتی در زبان انگلیسی، گاه نام این جانور را با صفت «نیایشگر» هم همراه می کنند و آن را Praying Mantis می خوانند. آخوندک ماده پس از جفت گیری، جنس مخالف خود را شکار و از آن تغذیه می کند. البته این مورد بیشتر برای آخوندک هایی که وضع تغذیه مناسبی نداشته اند صدق می کند. این حشره می تواند مدت درازی را بدون آب و خوراک تاب آورد. برخی از انواع آخوندک قادرند سر خود را در زاویه ای ۱۸۰ درجه به اطراف بچرخاند. آن ها بیشتر در لابه لای شاخ و برگ درختان زندگی می کنند و برای فریب طعمه ها، خود را به شکل شاخه ای کوچک درمی آورند. هرگاه مگسی به نزدیک این حشره بیاید دست ها را به سویش دراز کرده، آن را می گیرد و سپس آرام آرام به خوردنش مشغول می شود. آخوندک ها چون حشرات زیان آور برای کشاورزی و باغداری را شکار می کنند، برای این پیشه ها سودمند هستند. آخوندک دارای ۸۰۰ گونه است که ۲۰ نوع از آن ها در آمریکای شمالی یافت می شود و همگی بال هایی به رنگ قهوه ای یا سبز و طول اندامی در حدود ۵ سانتی متر دارند.
عکس آخوندک
آخوندک ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
میگوی آخوندکی
آخوندک شمالی
آخوندک جنوبی
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آخوندک در دانشنامه آزاد پارسی

آخونْدَک (mantis)
آخونْدَک
هر یک از اعضای گروه حشرات گوشت خوار، از وابستگان سوسری. حدود ۲هزار گونه آخوندک یافت شده است که بیشتر آن ها در نواحی حارّه زندگی می کنند. طول برخی از این گونه ها به بیست سانتی متر می رسد. این جانوران در خانوادۀ آخوندکها، راستۀ سوسری مانندهاقرار دارند. در شهریور تخم گذاری می کنند و تفریخدر اوایل تابستان بعد صورت می گیرد.

معنی آخوندک به انگلیسی

mantis (اسم)
اخوندک

آخوندک را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی
آخوندک حشره‌ای است باریک به مانند ملخ به رنگ سبز با پاهای دراز، سر بزرگ و دو جفت بال و هنگامی که آرام می‌ایستد پاهای خود را مانند دو دست به سمت جلو نگه می‌دارد از این رو‌ ‌ به نظر می آید که انگار دارد دعا می‌خواند، برای همین به آن آخوندک می گویند در زبان یونانی نیز به آن Mantis مانتیس یعنی پیغمبر گفته می شود.
این حشره نیز به نامهای فال‌بین، دعاگو و قاطرکُش نیز معروف است چون قاطر هنگام خوردن علف اگر علفش آغشته به آب دهان این حشره باشد مسموم می‌شود.
در ضمن ماده این حشره در هنگام جفتگیری پس از بارداری ، جفت نر را نیش زده و سپس آن را می خورد. که این حشره در ردیف شکارچیان هم نوع خور قرار می گیرد.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نام دیگر آخوندک   • آخوندک چیست   • نیش آخوندک   • آخوندک شبح   • غذای آخوندک   • آخوندک ارکیده   • آخوندک سرده   • آخوندکان   • معنی آخوندک   • مفهوم آخوندک   • تعریف آخوندک   • معرفی آخوندک   • آخوندک یعنی چی   • آخوندک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آخوندک

کلمه : آخوندک
اشتباه تایپی : Ho,kn;
آوا : 'Axundak
نقش : اسم
عکس آخوندک : در گوگل

آیا معنی آخوندک مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )